Χωρίς ενέργεια και συγκέντρωση (13/25 βολές) ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στην Πολωνία από την Ζιελόνα Γκόρα (71-68) για την 4η αγωνιστική του Γ’ Ομίλου της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας. Η ελληνική ομάδα έχασε την ευκαιρία να στείλει τον αγώνα στην παράταση στην τελευταία φάση της αναμέτρησης όταν οι Δημήτρης Διαμαντίδης, Σάσα Πάβλοβιτς αστόχησαν σε διαδοχικά τρίποντα.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε χωρίς ενέργεια στην αναμέτρηση με συνέπεια να είναι ευάλωτος στην άμυνα, δέχθηκε 40 πόντους με 12/16 δίποντα από την πολωνική ομάδα στο πρώτο ημίχρονο, να μην βρει ρυθμό στην επίθεση (2/10 τρίποντα στο πρώτο μέρος) και σε όλο το πρώτο ημίχρονο να… κυνηγάει την Ζιελόνα Γκόρα στο σκορ.

Λίγο πριν το 4’, η πολωνική ομάδα προηγήθηκε με 11-6 και στο επιμέρους σκορ 8-2 με τρίποντο του Τζέιμς Φελντέιν του Παναθηναϊκού, που έδωσε προβάδισμα 14-13 στο 8’ στην ελληνική ομάδα, απάντησε με δικό της επιμέρους σκορ 9-1 με δύο τρίποντα των Ζαμοΐσκι, Σζέφτσουκ και ξέφυγε με 22-15 στις αρχές της δεύτερης περιόδου.

Με νέο τρίποντο του Σζέφτσουκ και καλάθι του Ντζούριτς από επιθετικό ριμπάουντ, η Ζιελόνα Γκόρα προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (29-18) λίγο μετά το 13’. Με νέο τρίποντο του Ζαμοΐσκι οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά στους 12 (34-22) λίγο μετά τα μέσα του δεύτερου δεκάλεπτου. Με οκτώ πόντους του Σάσα Πάβλοβιτς στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός περιόρισε την διαφορά στους 7 (40-33) στο τέλος του πρώτου μέρους.

Ο Παναθηναϊκός με δύο σερί καλάθια του Φελντέιν μείωσε στους τέσσερις (41-37) λίγο μετά το 22’, αλλά συνέχισε να μην είναι συνεπής στην άμυνα και να αστοχεί σε βολές, με συνέπεια η Ζιελόνα Γκόρα με πρωταγωνιστές του Ρέινολντς, Μπορόβνιακ, να ξεφύγει πάλι με διψήφια διαφορά (57-46) με 1’ και 31’’ να απομένουν για την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου.

Ο Κούζμιτς με την παρουσία του στην πεντάδα «έδεσε» την άμυνα του Παναθηναϊκού και παράλληλα βοήθησε στην επίθεση. Με τρεις πόντους του Φελντέιν και καλάθι του Σέρβου σέντερ, ο Παναθηναϊκός πλησίασε στους τρεις (59-56) 5’ και 14’’ πριν το τέλος της συνάντησης.

Πάλι με το δίδυμο Κούζμιτς, Φελντέιν, ο Παναθηναϊκός μείωσε στον πόντο (61-60) με 3’ και 3’’ να απομένουν για την λήξη του αγώνα και με τρίποντο του Αμερικανού περιφερειακού ισοφάρισε σε 63-63 2’ και 24’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης. Η Ζιελόνα Γκόρα, ωστόσο, απάντησε με δύο βολές του Ρέινολντς και τρίποντο του Κόζαρεκ και ξέφυγε με 68-63 με 1’ και 37’’ να απομένουν για την λήξη του ματς.

Με τρίποντο του Διαμαντίδη ο Παναθηναϊκός πλησίασε στον πόντο (69-68) 30’’ πριν το τέλος της συνάντησης, αλλά στην επίθεση της Ζιελόνα Γκόρα η ομάδα του «τριφυλλιού» έχασε το ριμπάουντ μετά το άστοχο τρίποντο από την γωνία του Ρέινολντς και ο Ντζούριτς με δύο βολές έκανε το 71-68 με 9’’ να απομένουν για την λήξη του αγώνα. Στην τελευταία επίθεση του ματς οι Διαμαντίδης, Πάβλοβιτς αστόχησαν σε διαδοχικά τρίποντα για την ισοφάριση και ο Παναθηναϊκός γνώρισε την τρίτη ήττα στις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 40-33, 57-49, 71-68.

ΖΙΕΛΟΝΑ ΓΚΟΡΑ (Φιλιπόφσκι): Μποστ 6, Ρέινολντς 7 (1), Σζέβτσουκ 8 (2), Μολντοβεάνου 3 (1), Πονίτκα Μ. 13 (1), Γκρουσζέσκι, Χριτσάνιουκ 2, Ζαμοϊσκι 8 (2), Μπορόβνιακ 12, Τζούρισιτς 5, Κόσζαρεκ 7 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 11, Χαραλαμπόπουλος, Γιάνκοβιτς 9, Φώτσης 4 (1), Ραντούλιτσα 8, Φελντέιν 15 (2), Διαμαντίδης 3 (1), Καλάθης 8 (1), Κούζμιτς 10.

Ο Σάσα Τζόρτζεβιτς, προπονητής των «πρασίνων», παραδέχθηκε μετά το τέλος του αγώνα: «Συγχαρητήρια στη Ζιελόνα Γκόρα για τη νίκη της, την άξιζε αν και θα μπορούσαμε να 'χαμε νικήσει κι εμείς, γιατί στο δεύτερο ημίχρονο απαντήσαμε. Στο πρώτο ημίχρονο δεν κάναμε τίποτα καλά. Αυτό που θέλω απ' τους παίκτες μου είναι να δω και πάλι τη... φωτιά στα μάτια τους. Δε μπορείς να σκέφτεσαι πως μόνο με τ' όνομα θα νικήσεις. Επίσης υπάρχει μία διαφορά μεταξύ του «παίζω μπάσκετ» και του «παίζω για να νικήσω», όπως και «του σουτάρω» με το «σουτάρω και το βάζω»».

«Είχαμε πολύ άσχημα ποσοστά στα τρίποντα (5/27) και στις βολές (13/25), πράγμα πολύ σημαντικό για μία αναμέτρηση με κλειστό σκορ στο τέλος», τόνισε ο κόουτς του Παναθηναϊκού και παρατήρησε: «Στο φινάλε είχαμε δύο ευκαιρίες, αλλά δεν τα καταφέραμε. Τώρα θα γυρίσουμε  και θα κοιτάξουμε την επόμενη αναμέτρηση με αντίπαλο την Ζαλγκίρις, την οποία πρέπει να κερδίσουμε. Χρειαζόμαστε την ενέργεια του Γκιστ, που με τ' αθλητικά προσόντα του κι όλα όσα προσφέρει είναι ένας πολύ σημαντικός παίκτης για εμάς».