Στην καλύτερη φετινή του εμφάνιση στην Ευρωλίγκα ο Ολυμπιακός μετέτρεψε σε... περίπατο την αναμέτρηση με την Μπασκόνια για τη 18η αγωνιστική νικώντας με το εντυπωσιακό 92-62 και ζευγάρωσε τις νίκες απέναντι στους Βάσκους έχοντας πλέον πλεονέκτημα σε κάθε πιθανή ισοβαθμία.

Οι «ερυθρόλευκοι» λίγες ημέρες μετά από τον αποκλεισμό τους από τον τελικό του Κυπέλλου, σημείωσαν την τέταρτη συνεχόμενη νίκη τους στην Ευρωλίγκα και όγδοη στα εννέα τελευταία παιχνίδια της διοργάνωσης, παραμένοντας στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα μαζί με τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (13-13 στο 5'), όμως ένα σερί 9-0 του Ολυμπιακού σε εκείνο το σημείο άλλαξε τις ισορροπίες με τους «ερυθρόλευκους» να γίνονται αφεντικό του αγώνα. Με πιεστική άμυνα που έβγαλε εκτός ρυθμού τους περιφερειακούς της Μπασκόνια και με επιθετική πολυφωνία έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 24-17 και έκτοτε δεν κοίταξε ξανά πίσω.

Κρατώντας τους Βάσκους μόλις στους 28 πόντους στο πρώτο ημίχρονο ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, ενώ συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό και στις δύο πλευρές του παρκέ στην τρίτη περίοδο, έστειλε τη διαφορά στους 30+ πόντους. Στην τέταρτξ περίοδο με το παιχνίδι να έχει ουσιαστικά κριθεί ο Ολυμπιακός χαλάρωσε αλλά στο φινάλε κατάφερε να συντηρήσει τη διαφορά που είχε χτίσει και να φτάσει στην πιο ευρεία φετινή του νίκη και μία από τις μεγαλύτερες στην ιστορία του στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 50-28, 76-43, 92-62

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 11, Μπιρτς 9, Γιανγκ 7, Παπαπέτρου 4, Σπανούλης 12 (2), Ουότερς 2, Αγραβάνης 2, Μιλουτίνοφ 3, Πρίντεζης 12, Παπανικολάου 12 (2), Μάντζαρης 10 (2), Λοτζέσκι 8 (1).

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Αλόνσο): Λάρκιν 12, Μπαρνιάνι 2, Βόιτμαν 3, Χάνγκα 11, Σεντεκέρσκις 3, Μπομπουά 9 (1), Μπλάζιτς 2, Ντιοπ, Τιγί 7 (1), Μπάντιγκερ 8, Λουζ 5.