Το πρώτο ελληνικό ντέρμπι της φετινής Euroleague είχε μεγάλο νικητή τον Παναθηναϊκό. Έπειτα από μία συναρπαστική αναμέτρηση που κρίθηκε στην παράταση, οι πρωταθλητές Ελλάδας επικράτησαν του Ολυμπιακού με 99-93.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Ταϊρίς Ράις που τελείωσε το παιχνίδι με 41 πόντους έχοντας 8/16 τρίποντα. Εξίσου σημαντική και η συμβολή του Καλάθη με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ, αλλά και 0/9 τρίποντα.

Από την άλλη πλευρά, ο Μιλουτίνοφ είχε ένα ακόμα double double με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ, με τον Πολ να έχει 17 πόντους με 5/8 τρίποντα και τον Σπανούλη 18 πόντους και 5 ασίστ.

Μετά από το καλό ξεκίνημα του Ολυμπιακού (2-7) ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ κάλυψε γρήγορα τη διαφορά και έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 18-17. Με τον Ράις να σκοράρει έξω από τα 6,75μ. οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 33-25 για να απαντήσει με σερί 7-0 ο Ολυμπιακός ια το 33-32. Οι «πράσινοι» διατήρησαν το προβάδισμά τους και με τον Ράις να φτάνει τους 18 πόντους με 3/3 δίποντα και 3/5 τρίποντα σε λιγότερο από 12', έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +7 (46-39).

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ προηγήθηκε ως και με 13 πόντους (54-41) ενώ περίπου ένα λεπτό πριν από το τέλος του δεκαλέπτου ο Παπαπέτρου έκανε το σκορ 63-56. Ο Ολυμπιακός όμως βρίσκοντας λύσεις στο μακρινό σουτ, έτρεξε επιμέρους σκορ 13-2 και ανέτρεψε την εικόνα προσπερνώντας με 64-63 στις αρχές της τέταρτης περιόδου.

Σε εκείνο το σημείο ο Ράις φώναξε και πάλι παρών και με 11 δικούς του πόντους έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 74-66. Η «ερυθρόλευκη απάντηση» ήρθε με τον Πολ που έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό με 81-78. Οι φιλοξενούμενοι που αστόχησαν σε αρκετές βολές προηγήθηκαν με 86-84 στο 39', όμως 3'' πριν από το τέλος ο Παπαγιάννης ισοφάρισε σε 86-86 με το παιχνίδι να πηγαίνει στην παράταση.

Εκεί ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 91-89 όμως ένα σερί 7-0 του Παναθηναϊκού με τους Φριντέτ και Ράις έκανε το σκορ 96-91 δίνοντας διαφορά ασφαλείας στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, που έφτασε στη νίκη με 99-93.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 46-39, 63-61, 86-86, 99-93.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 13, Ράις 41 (8), Παπαγιάννης 5, Παπαπέτρου 11 (1), Παππάς, Βουγιούκας, Τζόνσον, Φριντέτ 7 (1), Καλάθης 14 (10 ριμπ.), Μήτογλου 8, Μπεντίλ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Ρότσεστι, Μπάλντουιν 10, Πολ 17 (5), Κόνιαρης 3 (1), Σπανούλης 18 (2), Τσέρι 7 (1), Μιλουτίνοφ 14 (10 ριμπ.), Βεζένκοβ 6 (1), Πρίντεζης 7, Παπανικολάου 5 (1), Ρούμπιτ 2, Ριντ 4.