Την ευκαιρία να «αγκαλιάσει» την πρόκριση στους «16» του BCL, τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος της κανονικής περιόδου έχασε ο ΠΑΟΚ. Ηττήθηκε στη Γαλλία από τη Ναντέρ με 79-70, πληρώνοντας τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ αλλά κυρίως ένα καταστροφικό 6λεπτο στην τελευταία περίοδο, στο διάστημα στο οποίο έμεινε χωρίς πόντο.

Ο ΠΑΟΚ δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι αφού επέτρεψε στη Ναντέρ να ανεβάσει γρήγορα ψηλά το σκορ προηγούμενη με 19-7 στο 6΄. Οι αλλαγές του Ηλία Παπαθεοδώρου βελτίωσαν όμως άμεσα την εικόνα του Δικεφάλου που μέσα σε 3,5 αγωνιστικά λεπτά έκανε σερί 14-2 και ισοφάρισε στους 21 πόντους. Στο φινάλε της περιόδου, ένα καλάθι του Γκος «έγραψε» το 25-25.

Η εκκίνηση της δεύτερης περιόδου έμοιαζε βγαλμένη με καρμπόν από την πρώτη, αφού η Ναντέρ με ένα σερί 7-0 σε τρία λεπτά, ξέφυγε με 32-25. Η πολύ θετική παρουσία του Γκάρετ (είχε εννιά πόντους στο 15΄) επέτρεψε όμως στον ΠΑΟΚ να πλησιάσει γρήγορα στο 36-35. Παρότι δεν υποχώρησαν τα αμυντικά προβλήματα και ειδικά στο ριμπάουντ (οι γηπεδούχοι είχαν εννιά επιθετικά ριμπάουντ και 15 πόντους από αυτά στο ημίχρονο), ο Δικέφαλος έβρισκε σκορ και μαζί τον τρόπο να μένει κοντά τους (43-41 στο ημίχρονο).

Η αδυναμία στο αμυντικό ριμπάουντ παρέμεινε «ανοιχτή πληγή» για τον ΠΑΟΚ που μέσα όμως από το δεύτερο μισό του παρκέ, φρόντιζε να κρατάει σχετικά ισορροπημένη την κατάσταση. Ακόμη και όταν η Ναντέρ ξέφυγε και πάλι με επτά (55-48 στο 26΄) είχε λύσεις και προσπέρασε με σερί 11-2 (57-59 στο 29΄). Στο τέλος της τρίτης περιόδου, όλα ήταν ανοιχτά (62-60).

Ένα εξάλεπτο της τέταρτης περιόδου όμως ήταν καταστροφικό για τον ΠΑΟΚ. Μένοντας χωρίς πόντο από το 8:30 ως το 2:30 από το τέλος, ο Δικέφαλος είδε τη Ναντέρ να ξεφεύγει με 76-65. Δεν είχε πια ούτε τον χρόνο, ούτε όμως και την πίστη για την ανατροπή και μοιραία έφυγε ηττημένος από το Παρίσι.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 43-41, 62-60, 79-70

Ναντέρ (Ντοναντιέ): Κονατέ 9 (1), Πάλσον 5, Σένγκλιν 19 (3), Τρέντγουελ 8, Ουότερς 15, Καρνέ, Γκέιμπλ 5, Ινβερνίζι 8 (2), Γιουσκεβίτσιους 10 (2), Πανσά.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Αθηναίου 10 (2), Χρυσικόπουλος 12 (1), Γκάρετ 10, Χάτσερ 12 (3), Ζάρας, Γκος 7 (1), Τζόουνς 6, Κόνιαρης 4 (1), Μαργαρίτης 4, Σχίζας, Τέπιτς 5 (1).