H AEK κυριάρχησε στην δεύτερη και στην τρίτη περίοδο (επιμέρους σκορ των δύο δεκαλέπτων 45-30), πέρασε από το Ιβανώφειο (79-72 τον Ηρακλή) σε ματς για την 7η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Stoiximan Basket League, και παρέμεινε αήττητη στο Πρωτάθλημα της φετινής σεζόν.

Η Ένωση εκμεταλλεύτηκε το μεγαλύτερο «βάθος» πάγκου που διαθέτει και με την πιεστική άμυνα της οδήγησε τους γηπεδούχους σε 19 λάθη έναντι 13 που έκανε η ΑΕΚ. Η Ένωση πέτυχε 21 πόντους από τα λάθη του Ηρακλή ενώ, επίσης, είχε ένα παραπάνω επιθετικό ριμπάουν (10-9).

Πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ ήταν ο Γιόνας Ματσιούλις, που σκόραρε 18 πόντους με 3/6 τρίποντα. Πολύτιμοι οι 14 πόντοι σε 15’ του Λίνου Χρυσικόπουλου, ο οποίος είχε 4/6 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Δεύτερος σκόρερ των νικητών ήταν ο Κιθ Λάνγκφορντ με 16 πόντους.

Από τους γηπεδούχους προσπάθησαν περισσότερο ο Βασίλης Καββαδάς, ο οποίος σκόραρε 21 πόντους με 8/10 δίποντα και πήρε 7 ριμπάουντ, και ο Σκάιλερ Μπόουλιν που πέτυχε 14 πόντους με 3/4 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα και έδωσε 5 ασίστ.

Η Ένωση άρχισε την δεύτερη περίοδο με επιμέρους σκορ 9-2 με 7 πόντους του Δημήτρη Κατσίβελη και προσπέρασε με 20-16 λίγο μετά το 13’. Με 10 σερί πόντους με δύο τρίποντα του Χρυσικόπουλου, η Ένωση ξέφυγε ακόμη περισσότερο, με 9 πόντους (30-21) στο 17’.

Ο Ηρακλής αντέδρασε και με γκολ φάουλ του Καββαδά μείωσε στον πόντο (32-31) δύο λεπτά αργότερα. Η ΑΕΚ, όμως, με καλάθι του Λάνγκφορντ και τρίποντο του Ματσιούλις στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους, πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +6 (37-31).

Ο Ματσιούλις με 11 πόντους με δύο τρίποντα στα πρώτα έξι λεπτά της τρίτης περιόδου έδωσε την ώθηση στην Ένωση να ξεφύγει με διαφορά 15 πόντων (56-41) στο 28’. Η ΑΕΚ είχε τον απόλυτο έλεγχο μέχρι 6’ και 31’’ πριν την λήξη της αναμέτρησης (64-48 με νέο καλάθι του Ματσιούλις).

Οι «κυανόλευκοι» ανεβάζοντας την πίεση της άμυνας τους και με 7 πόντους με ένα τρίποντο του Μπόουλιν μείωσαν στους έξι (70-64) με 1’ και 17’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης. Ο Λάνγκφορντ, ωστόσο, με γκολ φάουλ (αφού διέσπασε το πρες του Ηρακλή) και δύο ακόμη βολές «σφράγισε» τη νίκη της Ένωσης (75-66, 43’’ πριν την λήξη).

Τα δεκάλεπτα: 14-11, 31-37, 44-56, 72-79.

Ηλίας Παπαθεοδώρου (προπονητής ΑΕΚ): «Πήραμε μια ακόμα σημαντική νίκη εκτός έδρας επί ενός αντιπάλου που σεβόμαστε πάρα πολύ. Έχει δημιουργήσει ένα πολύ καλό ρόστερ και ένα κράμα έμπειρων ξένων και Ελλήνων παικτών με ποιότητα και καλή λειτουργία.

Μετά το δέκατο λεπτό ελέγξαμε απόλυτα το παιχνίδι μέσα από την άμυνά μας δεν αφήσαμε τον Ηρακλή να εκτελέσει με τον τρόπο που θέλει και αφού περιορίσαμε τα λάθη μας μετά το πρώτο δεκάλεπτο βρήκαμε ρυθμό και στην επίθεση και ελέγξαμε το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο.

Η βάση ήταν η άμυνά μας, η πολύ καλή μας άμυνα για 35 λεπτά, με εξαίρεση το τελευταίο 5λεπτο που ο Ηρακλής άλλαξε το σχήμα του πήγε σε πιο γρήγορες επιθέσεις για να μειώσει τη διαφορά και δεχτήκαμε κάποιους πόντους που δεν μας στοίχισαν.

Να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες για την εμφάνισή τους και τον τρόπο που λειτουργούν μέχρι τώρα. Πρέπει να συνεχίσουμε την προσπάθειά μας όπως και σήμερα.

Συγχαρητήρια στον Ηρακλή, που έχει ένα πολύ καλό ρόστερ και έναν πολύ καλό προπονητή έχουν όλα τα στοιχεία για να κάνουν μια καλή πορεία στο ελληνικό πρωτάθλημα βήμα βήμα και να είναι και πάλι ο Ηρακλής ένα μέγεθος στην ελληνική Α1».

Βαγγέλης Ζιάγκος (προπονητής Ηρακλή): «Να πω πολλά μπράβο στα παιδιά για την προσπάθεια. Ήταν μια δίκαιη νίκη για την ΑΕΚ αλλά χάσαμε ένα ματς που ήμασταν καλύτεροι σε ευστοχία ασίστ και ριμπάουντ. Μας στοίχισαν κάποια λάθη που κάναμε.

Είχαμε μις ματς σχεδόν σε όλες τις θέσεις αυτό ήταν κάτι που μας πλήγωσε. Ένα άλλο σημείο που δείχνει την ποιότητα της ΑΕΚ είναι ότι πήρε τους μίσους πόντους από τον πάγκο της. Αμυντικά οι 79 πόντοι αδικούν την προσπάθεια μας.

Πολλές φορές πρέπει να πάρουμε αποφάσεις με τις οποίες άλλοι συμφωνούν άλλοι όχι. Ο Χατσερ πήρε περισσότερο χρόνο απ αυτόν που θα μπορούσε να πάρει. Μέσα στην εβδομάδα είχε δείξει καλά στοιχεία. Περιμέναμε ότι θα μας δώσει περισσότερα πράγματα αλλά δεν του βγήκε το παιχνίδι. Είναι φυσιολογικό να μην έχει φτάσει ακόμα στα στάνταρ του.

Μας προβληματίζει η απόδοση του Ντάνιελ. Περιμένουμε περισσότερα πράγματα».