Αγωνιζόμενη χωρίς τον τραυματία Μίλαν Μιλόσεβιτς αλλά με τον Δημήτρη Μαυροειδή να κάνει επιτυχημένο ντεμπούτο με τη φανέλα της, η ΑΕΚ πέρασε από την Κλαϊπέντα της Λιθουανίας με τη νίκη. Επιβλήθηκε της Νεπτούνας με 86-80 και έκλεισε τον πρώτο γύρο στον όμιλο της στο Eurocup με απολογισμό 3-2 που της δίνει προβάδισμα πρόκρισης και έναντι των Λιθουανών για την πρόκριση.

Η σημερινή νίκη είχε και ιστορικό χαρακτήρα για την ΑΕΚ, καθώς ήταν η πρώτη που σημείωσε εκτός έδρας στο πλαίσιο μιας ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Η τελευταία ήταν στο πλαίσιο της 2ης φάσης της Ευρωλίγκα της σεζόν 2004-2005  όταν επικράτησε της Προκόμ Τρεφλ στην Πολωνία με 75-59 με 19 πόντους του Νίκου Ζήση.

Η Νεπτούνας άρχισε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε με 7-0 στο πρώτο τρίλεπτο όμως γρήγορα η ΑΕΚ, παρότι «φορτώθηκε» με δύο φάουλ ο Μαυροκεφαλίδης, πλησίασε στο σκορ (7-6, 18-14). Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να κλείσουν το δεκάλεπτο με προβάδισμα πέντε πόντων (22-17).

Στη δεύτερη περίοδο οι Λιθουανοί επιχείρησαν να «χτίσουν» μια μεγαλύτερη διαφορά και χάρη σε ένα σερί 10-0, βρέθηκαν στο +11 (32-21). Σε εκείνο το σημείο και αφού ο Ντράγκαν Σάκοτα είχε πάρει το τάιμ άουτ της… αφύπνισης, πήρε το «όπλο» του ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης. Ο διεθνής φόργουορντ άρχισε να σκοράρει βάζοντας ξανά στο παιχνίδι την ΑΕΚ που με σερί 12-0 προηγήθηκε με 33-32. Στο τέλος του ημιχρόνου η Νεπτούνας είχε «ισχνό» προβάδισμα (43-41).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Μαυροκεφαλίδης με τη βοήθεια του Σάκοτα κρατούσε την ΑΕΚ στο παιχνίδι ενώ λύσεις έδωσε και ο Μαυροειδής στο ντεμπούτο του με την «ένωση». Η Νεπτούνας αδυνατούσε να ξεφύγει και στο 30΄, ήταν μπροστά με τρεις (61-58).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ με ένα νέο σερί 12-0 κατάφερε να προηγηθεί με 70-61, η Νεπτούνας πλησίασε στους τρεις (68-71) όμως η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα δεν έχασε το προβάδισμα ως το τέλος. Βρέθηκε στο +7 (74-81) στα 90΄΄ και παρότι οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 80-82, κράτησε την πολύτιμη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 43-41, 61-58, 80-86.

ΝΕΠΤΟΥΝΑΣ (Αντομάιτις): Γιούινγκ 17 (1), Σικσίνιους 4, Μαζέικα 20, Γκιρτζιούνας 3, Μπάντερ 5 (1), Γκάλντικας 9, Ζαβάτσκας 10 (2), Γκραντ 7, Μπιρούτα 3 (1), Μπουτκεβίτσιους 2.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Ανοσίκε, Παπαντωνίου 4, Σάκοτα 16 (4), Άτιτς, Χέρστον 8 (1), Σκραμπ, Μαυροκεφαλίδης 27 (2), Κάρτερ 11 (1), Κατσίβελης 4, Καλαμπόκης 3 (1), Μαυροειδής 4, Ουόρεν 9 (2).