Ο Ολυμπιακός χωρίς να… πατήσει το γκάζι ολοκλήρωσε με νίκη στο ΣΕΦ επί της Νίζνι Νόβγκοροντ (77-70) τις υποχρεώσεις του στο Top 16 της Ευρωλίγκας.

Οι «ερυθρόλευκοι» τερμάτισαν στην τρίτη θέση του Ομίλου F του Top 16 της Ευρωλίγκας και θα αναμετρηθούν στα πλέι οφ, με τον πρώτο αγώνα να έχει οριστεί για την Τετάρτη του Πάσχα (15/4), με την δεύτερου του Ομίλου E, που θα είναι η Μπαρτσελόνα ή Ρεάλ Μαδρίτης με μειονέκτημα έδρας. Ο αντίπαλος του Ολυμπιακού θα γίνει γνωστός αργότερα απόψε το βράδυ.

Οι «ερυθρόλευκοι» σήμερα αγωνίστηκαν χωρίς τους προερχόμενους από τραυματισμό Βασίλη Σπανούλη, Οθέλο Χάντερ, και ήταν φανερή για μεγάλο διάστημα η έλλειψη κινήτρου, καθώς η αναμέτρηση δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον.

Ο Ολυμπιακός άρχισε τον αγώνα με πολύ καλό ρυθμό στην επίθεση και είναι χαρακτηριστικό ότι τελείωσε την πρώτη περίοδο με 11/12 δίποντα. Οι «ερυθρόλευκοι», ωστόσο, είχαν πρόβλημα στην άμυνα μέσα στην ρακέτα και γι’ αυτό το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με υψηλό σκορ, 25-18 με 9 πόντους του Ματ Λοτζέσκι.

Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε αμυντικά και με δύο καλάθια του Δημήτρη Αγραβάνη και τρίποντο του Όλιβερ Λαφαγιέτ ξέφυγε με διψήφια διαφορά (32-21) 6’ και 26’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν την διαφορά σε αυτό το επίπεδο και τελείωσαν το πρώτο μέρος στο +10 (40-30), μετά από λέι απ του Κώστα Σλούκα στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το χειρότερο αμυντικά των «ερυθρόλευκων», που δέχθηκαν σε αυτή την περίοδο 26 πόντους. Με πρωταγωνιστή τον Ρίτσαρντς Κσούκσικς και δύο σερί τρίποντα, ένα από τον Λετονό γκαρντ και ένα από τον Τρέι Τόμπκινς, η Νίζνι μείωσε στους 3 (50-47) 4’ και 15’’ πριν την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου και με σερί 8-0 προσπέρασε για πρώτη φορά με 55-54 με 1’ και 39’’ να απομένουν για το τέλος της περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε αμυντικά και στην συγκέντρωση και με σερί 7-0, που άρχισε με τρίποντο του Γιώργου Πρίντεζη και συνεχίστηκε με πέντε πόντους με έναν τρίποντο του Ματ Λοτζέσκι, ξέφυγε με 7 (65-58) 6’ και 24’’ πριν την λήξη του αγώνα. Με τέσσερις βολές του Αρσάμ Παραχούτσκι, η Νίζνι μείωσε στους 4 (66-62) με 3’ και 9’’ να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης, αλλά αμέσως απάντησε με τρίποντο ο Βαγγέλης Μάντζαρης (69-62, 2’ και 46’’ πριν την λήξη της συνάντησης).

Με δύο τρίποντα των Πρίντεζη, Λαφαγιέτ στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με 10 (77-67) με 21’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα.

Το ιδιαίτερα θετικό για τον Ολυμπιακό από τον σημερινό αγώνα ήταν ότι επέστρεψε στην δράση ο Μπρεντ Πέτγουεϊ που έπαιξε για 14’.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 40-30, 56-56, 77-70.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 3 (1), Ντάνστον 10, Παπαπέτρου 4, Σλούκας 2, Πριντεζης 12 (2), Αγραβάνης 4, Μάντζαρης 7 (1 τριπ., 6 α.), Καββαδάς 2, Κατσίβελης, Λαφαγιέτ 10 (2), Ντάρντεν 6, Λοτζέσκι 17 (2).

ΝΙΖΝΙ (Μπάγκατσκις): Μπαμπούριν 4, Βικτόροφ 1, Μέκελ 5, Παρακχούσκι 14, Ίβλεφ 2, Αντόνοφ 4, Κβοστόφ 2, Σαβέλιεφ, Κούκσικς 17 (3), Κριβοσέεφ 5, Τόμπκινς 16 (2).

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος, προπονητής της ομάδας του Πειραιά, δήλωσε ότι οι Βασίλης Σπανούλης, Οθέλο Χάντερ κάνουν… αγώνα δρόμου για να προλάβουν τα πλέι οφ: «Είναι σημαντικό που κλείσαμε το Top 16 με νίκη, σε ένα ματς που δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον», δήλωσε για την νίκη επί της Νίζνι ο προπονητής των «ερυθρόλευκων» και παρατήρησε ότι: «Ήταν δύσκολο να βρούμε κίνητρο. Θέλαμε να το δούμε σαν πλέι οφ, ώστε να είμαστε έτοιμοι στα παιχνίδια που θα έρθουν. Σε κάποια σημεία ήμασταν καλοί κι είχαμε καλό ρυθμό. Στο δεύτερο ημίχρονο χαλάρωσε η άμυνά μας, στο τρίτο δεκάλεπτο δεχθήκαμε 26 πόντους κάτι που δεν μας χαροποιηθεί. Γενικά, θέλαμε να κάνουμε καλή εμφάνιση. Θέλω να ευχηθώ καλό Πάσχα και υγεία πάνω από όλα, σε όλους τους φιλάθλους μας καλή Ανάσταση. Και ο Χάντερ και ο Σπανούλης κάνουν αγώνα δρόμου για να προλάβουν. Κάνουν τα αδύνατα-δυνατά, σίγουρα χρειαζόμαστε όλους τους παίκτες μας, αλλά δεν ξέρουμε εάν θα προλάβουν. Τώρα, έρχεται η ώρα της κρίσης, τους χρειαζόμαστε όλους».

«Μέρα με τη μέρα βλέπουμε την κατάστασή τους, δεν ξέρουμε ακόμα εάν θα προλάβουν να αγωνιστούν», σημείωσε ο κόουτς του Ολυμπιακού.