Μία ακόμα νίκη, την 11η σε 14 αγωνιστικές, πανηγύρισε ο Ολυμπιακός στην Πόλη, καθώς επικράτησε με 61-58 της Αναντολού Εφές και συνεχίζει στην κορυφή της βαθμολογίας της Ευρωλίγκας, μαζί με την ΤΣΣΚΑ.

Οι «ερυθρόλευκοι» διαχειρίστηκαν τις απουσίες στη ρακέτα τους (Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης, Αγραβάνης) αλλά και την κούραση της μεγάλης αναμέτρηση δύο 24ωρα νωρίτερα με την ΤΣΣΚΑ, και παρόλο που είδαν τους Τούρκους να κάνουν την ανατροπή στην τελευταία περίοδο έφτασαν στην τελική επικράτηση.

Ο Ολυμπιακός ήταν αρκετά άστοχος όμως βρήκε ρυθμό από την άμυνά του ενώ στις κρίσιμες τελευταίες κατοχές βρήκε δύο τρίποντα με τους Παπαπέτρου και Σπανούλη και παράλληλα ο Μακ Λιν στο φινάλε πήρε σχεδόν όποιο... ριμπάουντ διεκδίκησε.

Η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν εντυπωσιακή από το ξεκίνημα. Είναι χαρακτηριστικό πως μετά το γρήγορο 4-0 της Εφές στα πρώτα δυόμισι λεπτά του αγώνα, οι «ερυθρόλευκοι» δέχθηκαν μόλις πέντε πόντους ως το φινάλε του δεκαλέπτου κλείνοντας την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 17-9, με τον Ρόμπερτς να έχει σημειώσει επτά πόντους σε αυτό το διάστημα. Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου ο Ολυμπιακός έφτασε στο +11 (9-20) όμως οι Τούρκοι ροκάνισαν τη διαφορά και στο 15' μείωσαν σε 22-24. Ο Ολυμπιακός βρήκε άμεσα απαντήσεις φτάνοντας εκ νέου στο +9 (24-33) στι 17' ενώ έκλεισε το πρώτο μέρος προηγούμενος με 33-25.

Ο Έρικ Μακ Κόλουμ με πέντε δικούς του πόντους στα μέσα της τρίτης περιόδου έφερε τους γηπεδούχους σε απόσταση αναπνοής μειώνοντας σε 36-37 με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει να έχει το προβάδισμα αλλά να έχει πλέον πρόβλημα στο σκοράρισμα. Παρόλα αυτά με ένα μικρό σερί 5-0 έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +6 (39-46).

Η Εφές ωστόσο είχε βρει ρυθμό και το πιστοποίησε στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου. Κράτησε τον Ολυμπιακό δίχως σκορ για περισσότερο από τρία λεπτά και τρέχοντας εκείνη ένα σερί 9-0 προσπέρασε μετά από αρκετή ώρα στο σκορ με 50-47 στο 34'. Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να φέρουν το παιχνίδι και πάλι στο δικό τους ρυθμό ωστόσο επιθετικά είχε πρόβλημα με αποτέλεσμα η τουρκική ομάδα που επίσης ήταν νευρική επιθετικά, να προηγηθεί με 54-50 στο 37'. Ενάμισι λεπτό πριν από το φινάλε ο Παπαπέτρου με τρίποντο από τη γωνία έβαλε και πάλι τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 54-56 ενώ στο 39' «μίλησε» ο Σπανούλης κάνοντας το 56-59 με εύστοχο τρίποντο.

Μετά από εύστοχες βολές του Μακ Κόλουμ (58-59) ο Ολυμπιακός έκανε άστοχη επίθεση αλλά αρχικά το ριμπάουντ του Παπαπέτρου και εν συνεχεία του Μακ Λιν που συνοδεύτηκε με 2/2 βολές κράτησε την ελληνική ομάδα στο +3 (58-61) στα 26'' για το τέλος. Ο Μακ Κόλουμ αστόχησε σε τρίποντο για την Εφές και ο Σπανούλη διαχειρίστηκε σωστά τα 12'' ως το φινάλε με τον Ολυμπιακό να παίρνει μία ακόμα νίκη, με 61-58.

Τα δεκάλεπτα: 9-17, 25-33, 39-45, 58-61

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν):  Λίντο, ΜακΚόλουμ 16 (1), Μπράουν 11 (1), Μπατούκ, Μότουμ, Ανταμς 4, Στίματς 6, Ντράγκιτς, Ντάνστον 4, Σίμον 17 (2).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 9, Παπαπέτρου 6 (2), Σπανούλης 12 (3), Στρέλνιεκς 1, Παπανικολάου 4, Μάντζαρης 2, Ρόμπερτς 7 (1), Μπόγρης 4, Ουίλτζερ 5 (1), Τόμπσον 11 (1).