Τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στην ΕΚΟ Basket League σημείωσε ο Ήφαιστος Λήμνου που πέρασε νικηφόρα από το «Σ. Μπεφόν» του Παλαιού Φαλήρου επικρατώντας με 83-69 του Πανιωνίου Su Casa.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους από την πρώτη περίοδο ενώ βρήκαν λύσεις όταν οι «κυανέρυθροι» μείωσαν στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Ο Ήφαιστος ήταν ιδιαίτερα εύστοχος έξω από τα 6,75μ. καθώς οι παίκτες του είχαν 14/28 τρίποντα ενώ «μάζεψαν» 15 περισσότερα ριμπάουντ (28-43). Από την άλλη ο Πανιώνιος Su Casa που είχε 22/41 δίποντα αλλά μόλις 6/24 τρίποντα δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα 9 λιγότερα (12-21) λάθη.

Ο Φώτης Λαμπρόπουλος με διαδοχικούς δικούς του πόντους κράτησε τον Πανιώνιο Su Casa κοντά στο σκορ κόντρα στον Ήφαιστο (9-9 στο 5'), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι είχαν καλύτερο ρυθμό. Με τον Μολντοβεάνου να σημειώνει 9 σερί πόντους η ομάδα της Λήμνου έτρεξε σερί 9-0 προσπερνώντας με 18-9 στο 7' ενώ έφτασε στο +10 (13-23) λίγο πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου.

Σμιθ και Χαριτόπουλος ήταν εύστοχοι έξω από τα 6,75μ. για το 16-29 στο 12'. Η αντίδραση του Πανιωνίου Su Casa ωστόσο ήταν ένα σερί 8-0 που επέτρεψε στους γηπεδούχους να μειώσουν σε 27-32 στο 17'. Το επόμενο, όμως, τρίλεπτο άνηκε στους φιλοξενούμενους. Τρέχοντας ένα δικό τους σερί 9-0 πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα 14 πόντων (27-41).

Ο Ήφαιστος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο 23' μετά από τρίποντα των Σμιθ και Χάμοντς ξέφυγε με +22 (30-52). Ο Λαμπρόπουλος δύο λεπτά αργότερα μείωσε σε 36-52 όμως η διαφορά ανέβηκε και πάλι πάνω από τους 20 πόντους (36-57) ενώ το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε του φιλοξενούμενους να προηγούνται με 64-47.

Ο Πανιώνιος Su Casa επέστρεψε στο παρκέ για την τέταρτη περίοδο τρέχοντας ένα σερί 7-0 και με τον Ντόρις να μειώνει σε 54-64. Στο 34' ο Λι με κάρφωμα έριξε τη διαφορά μετά από αρκετή ώρα σε μονοψήφια επίπεδα μειώνοντας σε 58-67. Ο Χάμοντς με εύστοχο τρίποντο ανέβασε και πάλι τη διαφορά του Ηφαίστου (61-74) ενώ ο Μούρτος με πέντε δικούς του πόντους έστειλε την ομάδα του στο +16 (63-79) δυόμισι λεπτά πριν από το φινάλε. Ο Πανιώνιος Su Casa δεν κατάφερε να πλησιάσει εκ νέου με τον Ήφαιστο να ζευγαρώνει τις νίκες του επικρατώντας με 83-69.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 27-41, 64-47, 69-83.