Οι εντυπωσιακές νίκες των Μπαρτσελόνα, Φενέρμπαχτσε αλλά και η υποψηφιότητα πρόκρισης της Στρασμπούρ ξεχώρισαν από την πρώτη μέρα της 6ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα. Ο Γιάννης Μπουρούσης πέτυχε ένα ακόμη νταμπλ-νταμπλ, ενώ η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έσπρωξε ακόμη περισσότερο τη Μακάμπι Τελ Αβίβ προς το… Eurocup.

Η εντυπωσιακή απόδοση της Φενέρμπαχτσε στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν και η βάση της νίκης στο Μόναχο επί της Μπάγερν με 67-84. Η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς ξεκίνησε στο παιχνίδι με 11-0 σερί, προηγήθηκε με 10-30 στο δεκάλεπτο και στη συνέχεια έκανε διαχείριση. Ο Μπόμπι Ντίξον (25π.) έκανε το καλύτερο φετινό παιχνίδι του, ο Λουίτζι Ντατόμε σημείωσε 17 πόντους, ενώ ο Κώστας Σλούκας δεν αγωνίστηκε λόγω τραυματισμού. Η Μπάγερν είχε ρόλο κομπάρσου και πήρε 16 πόντους από τον Ντζέντοβιτς.

Η Στρασμπούρ πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της, τρίτη συνολικά και έθεσε υποψηφιότητα για πρόκριση στην επόμενη φάση. Οι Γάλλοι επικράτησαν του Ερυθρού Αστέρα με 78-75 με επική ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο. Στο τέλος του πρώτου μέρους, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 34-52 με κορυφαίους τους Μίλερ (23π.), Σιμόνοβιτς (18π.) κι έδειχναν να ελέγχουν τον αγώνα. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι απάντησαν με επιμέρους σκορ 44-23 χάρη στην εκπληκτική απόδοση του Λέλουπ(24π.) και του Γκολούμποβιτς (13π.). Ο Μάρκο Σιμόνοβιτς ήταν ο μοιραίος παίκτης για τους Σέρβούς καθώς αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, τέσσερα δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Ερυθρός Αστέρας-Ρεάλ Μαδρίτης

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για την Κούτσα Λαμποράλ ούτως ώστε να κάνει ένα ακόμη βήμα πρόκρισης στο Top16. Επικράτησε της Αρμάνι Μιλάνο με 94-82 και φυσικά έκανε δυσκολότερη τη θέση των Ιταλών. Οι Βάσκοι προηγήθηκαν με 52-37 στο ημίχρονο, με ρεσιτάλ ευστοχίας έξω από τη γραμμή του τριπόντου καθώς τελείωσε το παιχνίδι με 13/25 σουτ. Πιο αποτελεσματικοί ήταν οι Κουζέρ (22π.), Ανταμς (20π.), ενώ ο Γιάννης Μπουρούσης συνέχισε τις εντυπωσιακές εμφανίσεις του. Σε περίπου 28 λεπτά συμμετοχής είχε 14 πόντους και 13 ριμπάουντ. Για την Αρμάνι, ο Αλεσάντρο Τζεντίλε… συνήθισε να είναι μόνος του. Πέτυχε 24 πόντους, ενώ ο Στάνκο Μπάρατς πρόσθεσε 16.

Ολυμπιακός-Κούτσα Λαμποράλ

Η Μπαρτσελόνα έκανε επίδειξη δύναμης στη Βαρκελώνη καθώς η Καρσίγιακα αποδείχθηκε εύκολος αντίπαλος για την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ. Προεξέχοντος του Κάρλος Αρόγιο (18π.), οι Καταλανοί είχαν 12/25 τρίποντα και επέβαλλαν τους κανόνες τους από το πρώτο δεκάλεπτο (26-16). Λαουάλ (19π.), Τόμιτς (16π.) έκαναν εξαιρετικό παιχνίδι, ενώ ο Σάσα Βεζένκοφ χρησιμοποιήθηκε για περίπου πέντε λεπτά. Η Καρσίγιακα άντεξε μόλις ένα ημίχρονο, ο Τζόε Ράγκλαντ σημείωσε 26 πόντους και ο Σιπάχι 13.

Η Ζαλγκίρις Κάουνας παρέμεινε σε τροχιά πρόκρισης στο Top16 της Ευρωλίγκα καθώς επικράτησε της Ζιέλονα Γκόρα με 67-56. Οι Λιθουανοί ουσιαστικά χρησιμοποίησαν την εμπειρία τους και ήλεγξαν τον αγώνα σε όλη τη διάρκειά του. Γιανκούνας(16π.) και Καλνιέτις (13π.) ήταν οι πρώτοι σκόρερ, ενώ η Ζιέλονα σούταρε με πολύ κακό ποσοστά έξω από τα 6,75 (16,7%) καθώς τελείωσε τον αγώνα με 3/18 προσπάθεια. Ο Ματίας Πονίτκα σημείωσε 15 πόντους.

Καρσίγιακα-Παναθηναϊκός

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας μείωσε ακόμη περισσότερο τις πιθανότητες πρόκρισης της Μακάμπι Τελ Αβίβ. Παρά το ντεμπούτο του Γιαν Τάμπακ, οι Ισραηλινοί δεν κατάφεραν να σπάσουν το αρνητικό σερί. Η ΤΣΣΚΑ επικράτησε μέσα στο Τελ Αβίβ με 82-88 έχοντας ως βάση την ευστοχία της στα τρίποντα (11/22) αλλά και κορυφαίο τον Μίλος Τεόντοσιτς (25π.). Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ήταν κυρίαρχη και πήρε 15 πόντους από τον Νάντο ΝτεΚολό. Η Μακάμπι ήταν βελτιωμένη, βασίστηκε στην καλή απόδοση των Ρότσεστι(20π.), Ραντλ(19π.), αλλά απέτυχε να πετύχει τη δεύτερή της νίκη στη διοργάνωση.