Ευκαιρίες για τους μικρούς στο ΠΑΟ - Αρης

Με τις μηχανές στο ρελαντί, ο Παναθηναϊκός νίκησε στο ΟΑΚΑ τον Αρη με 71-59, σε ένα παιχνίδι που χαρακτηρίστηκε από τις ευκαιρίες που έδωσαν σε νέα παιδιά να πάρουν χρόνο συμμετοχής, τόσο ο Αργύρης Πεδουλάκης, όσο και ο Μίλαν Μίνιτς.

Οι Θεσσαλονικείς παρατάχθηκαν δίχως τους Μιχάλη Πελεκάνο, Ευθύμη Τσακαλέρη και Τζέρεμι Χαντ, οι οποίοι αντιμετωπίζουν πρόβλημα τραυματισμού. Από την άλλη πλευρά ο Παναθηναϊκός δεν χρησιμοποίησε πέρα από τον Ραμέλ Κάρι που δεν έπαιξε ούτε εναντίον της Αρμάνι, ούτε και τον Στεφάν Λάσμε  που αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού στον αντίχειρα.

Ο Άρης ήταν ανταγωνιστικός για ένα δεκάλεπτο, κυρίως γιατί στην πρώτη περίοδο τα πολλά λάθη που έγιναν εκατέρωθεν δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να αποκτήσουν ρυθμό και να ανοίξουν τη διαφορά. Μόλις όμως αυτά περιορίστηκαν, όλα έγιναν πιο απλά για τον Παναθηναϊκό.

Οσο περνούσε ο χρόνος οι γηπεδούχοι βελτίωναν  το + 4 (20-16) του πρώτου δεκαλέπτου και στο ημίχρονο έφτασαν στο +16 ( 44-28) με τον προπονητή του  Παναθηναϊκού  να ξεκουράζει τους παίκτες που πιέζονται στην Ευρωλίγκα, δίνοντας, παράλληλα, χρόνο συμμετοχή στους νεαρούς της ομάδας του. Μόνο ο Ζακ Ράιτ έπαιξε για 22:19 με προφανή σκοπό να προσαρμοστεί στα αμυντικά και επιθετικά συστήματα των πρασίνων.

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον καθώς χρησιμοποιήθηκαν έξι παίκτες κάτω των 20 ετών και από τους δύο προπονητές. Τι μένει από το συγκεκριμένο παιχνίδι; Το τελικό σκορ, που ήταν 71-59 για λογαριασμό των γηπεδούχων και η πρώτη φετινή συμμετοχής του Γιώργου Διαμαντάκου στην ανδρική ομάδα του Παναθηναϊκού.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 44-28, 60-40, 71-59.