Η ΑΕΚ άντεξε στην αντεπίθεση του Περιστερίου Vitabiotics στο δεύτερο ημίχρονο και επιβλήθηκε στο κλειστό των Άνω Λιοσίων των «κυανοκίτρινων» (78-72). Με τη νίκη της η Ένωση εξασφάλισε την τέταρτη θέση της βαθμολογίας της κανονικής περιόδου.

Η ΑΕΚ έφτασε σε ρεκόρ 13-10, ενώ ο Προμηθέας έχει 12-11. Η Ένωση νίκησε και τις δύο φορές την ομάδα της Πάτρας συνεπώς έχει το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία. Για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου η ΑΕΚ παίζει στην Θεσσαλονίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ mateco, ενώ ο Προμηθέας έχει ρεπό και την προσεχή Τετάρτη (11/5) αντιμετωπίζει σε εξ αναβολής αναμέτρηση της 17ης αγωνιστικής την Λάρισα εκτός έδρας.

Η Ένωση άρχισε καλύτερα την αναμέτρηση και με το πρώτο καλάθι του Μπράιαν Ανγκόλα μετά από πέντε μήνες αποχή από την δράση προηγήθηκε με 9-2 και με μια βολή του Άντριου Ράουτινς με 10-2 πριν συμπληρωθούν τα πρώτα τέσσερα λεπτά του ματς.

Με επιμέρους σκορ 9-2 στα πρώτα δυόμιση λεπτά της δεύτερης περιόδου με τρίποντο του Ανγκόλα και δύο καλάθια του Δημήτρη Μαυροειδή, η ΑΕΚ προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (29-19). Με πρωταγωνιστές τους Κίνο Κολόμ, Ίαν Χάμερ, η Ένωση αύξησε την διαφορά στους 18 (42-24) στο 19’ και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +13 (42-29).

Με οκτώ πόντους με δύο τρίποντα του Τόμασζ Γκιέλο και επιμέρους σκορ 14-3 σε τρία λεπτά, το Περιστέρι Vitabiotics επέστρεψε στην διεκδίκηση της νίκης και ισοφάρισε σε 55-55 1’ και 52’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου.

Η ΑΕΚ, όμως, απάντησε με σερί 9-0 με τρίποντο του Ράουτινς και ξέφυγε με 64-55 στο 33’. Με πέντε πόντους του Βασίλη Χρηστίδη και ένα καλάθι του Δημήτρη Μωραΐτη, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στους τέσσερις (68-64) στο 36’ και με δύο τρίποντα του Γκιέλο στο καλάθι (72-70) με 27’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης.

Η Ένωση, ωστόσο, με ψύχραιμους από την «γραμμή της φιλανθρωπίας» του Κολόμ (4/4 βολές) και Χάμερ (2/2) κράτησε τη νίκη με την οποία «κλείδωσε» την τέταρτη θέση και το πλεονέκτημα της έδρας στην πρώτη φάση των πλέι οφ.Ο Κολόμ με συνολικά 21 πόντους με 2/4 τρίποντα, 7 ασίστ και 4 ριμπάουντ και ο Χάμερ με 18 πόντους με 4/6 δίποντα και 2/2 τρίποντα και 9 ριμπάουντ ήταν οι κορυφαίοι των νικητών.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 42-29, 59-55, 78-72.