Ο Κολοσσός H Hotels έγινε η πρώτη ομάδα της Betshop Basket League που προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας με τη νίκη του στην Ρόδο επί του Λαυρίου Aegean Cargo με 80-72.

Η αναμέτρηση είχε αρκετές εναλλαγές στο σκορ, καθώς οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 27-20 στο 16’, όμως, οι «θαλασσί» τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 35-32, ύστερα από επιμέρους σκορ 15-5 στα τελευταία τέσσερα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Ο Κολοσσός H Hotels έκανε την ανατροπή, χάρις κυρίως στα επιθετικά ριμπάουντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο πάλι το Λαύριο Aegean Cargo ξέφυγε στο σκορ, με διαφορά οκτώ πόντων (52-44 στο 27’) και πρωταγωνιστές τους Τζαμάλ Νίξον, Δημήτρη Κακλαμανάκη. Οι «θαλασσί», ωστόσο, με νέα ανατροπή με «οδηγούς» τους Κουίνσι Ντιγκς, Ιβάν Άσκα κατάφεραν να προηγηθούν με 57-54 στο τέλος της τρίτης περιόδου, ύστερα από επιμέρους σκορ 14-2.

Δύο σερί τρίποντα των Κωνσταντίνου Παπαδάκη, Στίβι Μπράουνινγκ διαμόρφωσαν τον 76-68 με δύο λεπτά να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης και «σφράγισαν» τη νίκη του Κολοσσού H Hotels, ο οποίος στην προημιτελική φάση θα αντιμετωπίσει τον νικητή του μεθαυριανού (4/10) αγώνα Ολυμπιακός – Χολαργός. Κορυφαίοι των νικητών οι Κουίνσι Ντιγκς, Δημήτρης Μαυροειδής.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 35-32, 57-56, 80-72.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ Η HOTELS ( Βετούλας): Μπράουνινγκ 13 (1), Ντούρεν 6, Κέμπτον, Άσκα 13 (1), Δημακός 10 (2), Γεωργαλλής, Ντιγκς 16 (1), Μπιλής, Αγγελάκος, Γεωργάκης 1, Μαυροειδής 15, Παπαδάκης 6 (2).

ΛΑΥΡΙΟ AEGEAN CARGO (Σερέλης):  Μαστρογιαννόπουλος 2, Μέλσον 23 (3), Λούντζης 9 (1), Μιλόσεβιτς 2, Κουζέλογλου 7 (1), Νίξον 14 (2), Περράκης, Κακλαμανάκης 8, Χαραλαμπόπουλος 3 (1), Οντιάσε 4.