Ο Παναθηναϊκός είναι στις οκτώ καλύτερες ομάδες της Ευρώπης παρά την ήττα του στο Βελιγράδι με 69-68 από τον Ερυθρό Αστέρα. Σε συνδυασμό με την νίκη της Μακάμπι Τελ Αβίβ τερμάτισε στην 4η θέση και θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Όλα πήγαν στραβά για τον Παναθηναϊκό στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι «πράσινοι» είχαν πρόβλημα στην αντιμετώπιση της πιεστικής άμυνας των Σέρβων με αποτέλεσμα να περιοριστούν στους μόλις επτά πόντους. Σημαντικό ρόλο προς αυτή την κατεύθυνση έπαιξε και το γεγονός ότι δεν κατάφερε να πάρει πόντους από το transition game, ενώ περιόρισε την δράση του Μαριάνοβιτς. Οι Σέρβοι είχαν τον πρώτο λόγο και προηγήθηκαν με 14-6 (7’), ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 16-7.

Η ελληνική ομάδα «έβγαλε» αντίδραση στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου καθώς με διαδοχικά τρίποντα μείωσε σε 18-12 (12’), αλλά οι Σέρβοι χτύπησαν στο ανοιχτό γήπεδο. Με δικό τους 5-0 σερί ανέβασαν την διαφορά στα επίπεδα των 11 πόντων (23-12, 14’). Εκεί ο Παναθηναϊκός έβαλε περισσότερο την μπάλα στο καλάθι, ο Μπατίστα του έδωσε τις απαιτούμενες λύσεις και η διαφορά μειώθηκε σε 24-18 (15’), ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 30-26.

Η δράση του Μάρκους Ουίλιαμς συνεχίστηκε και στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου καθώς ο Αμερικανός ήταν αποτελεσματικός στα μακρινά σουτ αλλά και ο βασικός δημιουργός στις εκτελέσεις των συμπαικτών του. Ο Ερυθρός Αστέρας ξέφυγε και πάλι με 38-31, αλλά ο Παναθηναϊκός έδωσε άμεσες απαντήσεις και μείωσε σε 38-36 (25’). Το συγκρότημα του Ντούσαν Ιβάνοβιτς στηρίχθηκε στην αμυντική ικανότητά της και κάπως έτσι κάλυψε την δυσκολία της στην δημιουργία και στην εκτέλεση στην επίθεση. Με καλάθι του Λουκά Μαυροκεφαλίδη προηγήθηκε μάλιστα με 45-44 στο τέλος της περιόδου.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε εντυπωσιακά στην τελευταία πράξη της αναμέτρησης καθώς ο Ντε Μάρκους Νέλσος σημείωσε έξι συνεχόμενους πόντους κι έδωσε αέρα επτά πόντων (44-51, 31’). Οι Σέρβοι έκαναν απόπειρα να ξαναμπούν στο παιχνίδι, μείωσε σε 50-53 αλλά ένα καλάθι από τον Νίκο Παππά κι ένα μεγάλο τρίποντο από τον… μετρ του είδους Αντώνη Φώτση ανέβασε και πάλι τη διαφορά στα επίπεδα των οκτώ πόντων (50-58, 35’). Ο Παναθηναϊκός δεν διαχειρίστηκε σωστά την κατάσταση, έδωσε τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να μειώσουν σε 60-62 (38’).

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τρίποντο του Μπλάζιτς (65-65) στα 43’’ πριν το τέλος. Ο Παναθηναϊκός έχασε διαδοχικά αμυντικά ριμπάουντ και με βολές του Τζένκινς ο Ερυθρός Αστέρας προηγήθηκε με 67-65. Ένα τρίποντο από τον Παππά έδωσε και πάλι προβάδισμα (67-68) στον Παναθηναϊκό. Ο Μάρκους Ουίλιαμς αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, αλλά ο Μαριάνοβιτς μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ κέρδισε το φάουλ και με δύο ελεύθερες βολές έβαλε τον Αστέρα μπροστά με 69-68, δύο δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Δεκάλεπτα: 16-7, 30-26, 44-45, 69-68.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ: Ουίλιαμς 11(3), Ντάνγκουμπιτς 3(1), Μίτροβιτς 11(1), Λάζιτς, Μπλάζιτς 11(3), Κάλινιτς 14, Μαριάνοβιτς 12, Τζένκινς 4, Γιόβιτς, Ζίρμπες 3.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σλότερ, Γιάνκοβιτς 9(3), Φώτσης 6(2), Νέλσον 8, Παππάς 11(1), Μαυροκεφαλίδης 7, Διαμαντίδης 12(2), Γκιστ, Μπατίστα 15, Λαουάλ.

Ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς, προπονητής του Παναθηναϊκού, επισήμανε ότι οι «πράσινοι» πρέπει να βελτιώσουν εν όψει πλέι οφ την παρουσία τους στα τελευταία λεπτά των αγώνων: «Ξεκινήσαμε άσχημα το παιχνίδι αλλά στην πορεία βελτιωθήκαμε. Νομίζω πως ανταποκριθήκαμε στις ανάγκες και τις συνθήκες της αναμέτρησης. Αυτό που πρέπει να αλλάξουμε από εδώ και πέρα είναι η παρουσία μας στα τελευταία λεπτά των αγώνων. Έχουμε χάσει πολλά ματς στα τελευταία λεπτά και αυτό είναι κάτι που πρέπει να αλλάξουμε στη συνέχεια. Σε αυτά τα κλειστά παιχνίδια που κρίνονται στο τέλος πρέπει να δείχνουμε καθαρό μυαλό και συγκέντρωση».