Στην παράταση κρίθηκε η πρώτη αναμέτρηση της σειράς ανάμεσα στον Άρη και τον ΠΑΟΚ με τους «κίτρινους» να επικρατούν με 69-65 (κανονικός αγώνας 61-61) και να κάνουν το 1-0. Ο ΠΑΟΚ είχε καταφέρει να στείλει το παιχνίδι στην παράταση με σερί 7-0 στα τελευταία 28 δευτερόλεπτα του αγώνα.

Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες τελειώνοντας το παιχνίδι έχοντας από 35% εντός παιδιάς (21/59 ο Άρης και 24/67 ο ΠΑΟΚ) ενώ έκαναν από 17 λάθη. Ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα από την αρχή με τη μεγαλύτερη υπέρ του διαφορά να είναι το +7 του 4-11 στο ξεκίνημα, ενώ από την πλετρά του ο Άρης ξέφυγε επίσης με +7 (61-54) στα 40'' για το φινάλε της κανονικής περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι με τον Νέιθαν Σόμπι να σημειώνει 10 πόντους στο πρώτο εξάλεπτο πήραν το προβάδισμα στο σκορ διατηρώντας βραχεία κεφαλή σε όλη την πρώτη περίοδο που ολοκληρώθηκε με 16-20. Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Μιχάλης Τσαϊρέλης με 3/4 βολές έφερε το παιχνίδι στο καλάθι (19-21) με τις δύο ομάδες να είναι νευρικές στη συνέχεια και να δυσκολεύονται να φτάσουν στο καλάθι. Ο Βασίλης Ξανθόπουλος και ο Τάντιγια Ντραγκίσεβιτς με δύο τρίποντα ισοφάρισαν σε 30-30 στο 17' με τον ΠΑΟΚ όμως να ανακτά το προβάδισμα και να ολοκληρώνει το πρώτο ημίχρονο προηγούμενος με 37-33.

Με καλάθια του Σόμπι και του Πέινερς ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 41-35 στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους με τον Άρη όμως να φτάνει και πάλι σε απόσταση αναπνοής (43-43 στο 25' και 45-47 στο 27'). Με 3/4 βολές οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και πάλι στο +5 (45-50) αλλά ο Κάμινγκς με 2/2 βολές έγραψε το 47-50 που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ έμεινε σχεδόν εννέα λεπτά δίχως καλάθι έχοντας μόλις δύο πόντους με βολές του Μακ Φάντεν. Σε αυτό το διάστημα ο Άρης κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια και να προσπεράσει με 58-52 στα 1'22'' για το φινάλε.

Στα 40'' ο Τσαϊρέλης με κάρφωμα έκανε το σκορ 61-54 αλλά ο ο ΠΑΟΚ είχε λύσεις έξω από τα 6,75μ. παρότι μέχρι εκείνο το σημείο είχε μόλις δύο εύστοχα τρίποντα. Στα 28'' ο Τσόχλας ευστόχησε σε τρίποντο και κέρδισε και το φάουλ από τον Ξανθόπουλο. Ευστόχησε στη συμπληρωματική βολή κάνοντας το 61-58. Στην επόμενη επίθεση του Άρη ο Ξανθόπουλος έκανε λάθος και στα 12'' ο Μακ Φάντεν με τον Τσαϊρέλη πάνω του ευστόχησε και πάλι σε τρίποντο για το 61-61. Οι γηπεδούχοι αστόχησαν σε τρίποντο στην τελευταία τους κατοχή με το παιχνίδι να πηγαίνει στην παράταση.

Ένα λεπτό πριν από το τέλος της παράτασης ο Κάμινγκς έκανε το 66-64 ενώ ο Μακ Φάντεν στα 26'' είχε 1/3 βολές για να μειώσει σε 66-65. Ο Ζάρας με 1/2 βολές έκανε το 67-65 στα 21'' ενώ στη συνέχεια Σόμπι και Άσκα απέτυχαν να σκοράρουν για τον ΠΑΟΚ με τον Ξανθόπουλο να γράφει το τελικό σκορ με 2/2 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 33-37, 47-50, 61-61, 69-65

Σούλης Μαρκόπουλος (Προπονητής ΠΑΟΚ): «Έγινε πολύ κακό παιχνίδι νευρικό και για τις δύο ομάδες. Βέβαια η σημασία του είναι πολύ μεγάλη και αυτό επηρέασε την απόδοση και των δύο ομάδων. Έγινε ένα πολύ σκληρό παιχνίδι, με σκληρές άμυνες. Επικεντρώθηκαν και οι δύο ομάδες στην άμυνα και δεν παίχτηκε καλό μπάσκετ. Οι 69 πόντοι σε 45 λεπτά δείχνουν την ποιότητα του παιχνιδιού. Η δική μας ομάδα με 4/21 τρίποντα και 13/28 βολές δεν θα μπορούσε να περιμένει τίποτα καλύτερο πέρα από το να είναι κοντά στο σκορ. Παρόλα αυτά μας δόθηκαν οι ευκαιρίες να δημιουργήσουμε κάποια διαφορά. Στο σημείο εκείνο δεν παίξαμε έξυπνα, το εκμεταλλεύτηκε ο ΑΡΗΣ, πήρε τη νίκη και πάμε στο επόμενο ματς της Τετάρτης. Θα δούμε το βίντεο, θα αναλύσουμε το παιχνίδι και σίγουρα περιμένουμε κάτι διαφορετικό. Ελπίζω να είμαστε πιο ήρεμοι, να δούμε σε ποια σημεία δεν δουλέψαμε καλά στην επίθεσή μας και θα δούμε τι θα γίνει».

Ζάνις Πέινερς (Αθλητής ΠΑΟΚ): «Θεωρώ πως ήταν δικό μας παιχνίδι. Έπρεπε να το κερδίσουμε. Δεν τα καταφέραμε, όμως, αυτό δεν σημαίνει πως η σειρά τελείωσε. Σκεφτόμαστε ήδη το επόμενο παιχνίδι και πιστεύουμε πως είμαστε καλύτερη ομάδα και θα περάσουμε στην επόμενη φάση. Σε όλη την διάρκεια του αγώνα δεν ήμασταν καλοί στο επιθετικό κομμάτι. Δεν εκτελέσαμε καλά. Σε μεγάλο διάστημα της αναμέτρησης δεν πήγαμε σε καλές επιθετικές επιλογές. Στην παράταση κάναμε καλύτερες επιλογές, κερδίσαμε και κάποιες βολές που έπρεπε να βάλουμε για να κερδίσουμε το παιχνίδι».

Δημήτρης Πρίφτης (Προπονητής Άρη): «Συγχαρητήρια στην ομάδα για τη νίκη. Θέλω εκ μέρους όλης της ομάδας να αφιερώσουμε τη νίκη στον  Δημήτρη, το παιδί που βρίσκεται αυτή τη στιγμή σε μια πολύ δύσκολη κατάσταση από άποψη υγείας. Ευχόμαστε να επανέλθει σύντομα, να γίνει καλά και να είναι κοντά μας στο γήπεδο. Έγινε ένα κλασικό παιχνίδι ανάμεσα σε μας και τον ΠΑΟΚ, κλειστό, με πολύ δυνατές άμυνες, κακό μακρινό σουτ εκατέρωθεν. Πιστεύω πως δικαιούμασταν τη νίκη. Στο τέλος διαχειριστήκαμε άσχημα τις κατοχές.

Παρόλα αυτά θα πω πως αξίζουν πολλά μπράβο στα παιδιά. Γιατί στην κανονική διάρκεια ήταν ένα ματς που καθαρά δικό μας και μπήκαμε με ψυχολογικό μειονέκτημα στην παράταση. Ο τρόπος που το διαχειριστήκαμε μας οδήγησε στη νίκη. Είναι απλά το 1-0 και τίποτα παραπάνω. Θα πάμε να παίξουμε ένα πολύ δύσκολο ματς στην Πυλαία και συνεχίζουμε… Μπήκε ένα τρίποντο, το οποίο έγινε τετράποντο. Αυτή ήταν η φάση. Μετά έγινε κακή διαχείριση. Κάτι που συμβαίνει και δεν συμβαίνει. Έτσι είναι αυτά τα παιχνίδια. Μπήκε ένα τετράποντο, πολύ δύσκολη φάση... Δεν μπορώ να πω ότι ο παίκτης δεν έτρεξε πάνω του... Δόθηκε αυτό το φάουλ σωστά η λάθος και για αυτό το παιχνίδι πήγε εκεί. μετά το άγχος γίνεται πολύ μεγάλο και δεν βλέπεις μπροστά σου από την πίεση μετά από αυτό το καλάθι.

Ρίσκο δεν είναι τα 4/26 τρίποντα. Και ο ΠΑΟΚ είχε 0/20 όταν κέρδισε στην Πυλαία στην κανονική περίοδο. Έγινε επανάληψη αυτής της κατάστασης. Ο Σκοτ είναι ένας παίκτης που ήρθε εδώ. Αυτά που μπορώ να δω από την προπόνηση τα βλέπω, αλλά το να τον βάλω σε ένα παιχνίδι ΑΡΗΣ – ΠΑΟΚ αμέσως δεν είναι τόσο απλή υπόθεση. Πιο πολύ λειτούργησα με το ένστικτο, έκανε δυο καλά σουτ, έβγαλε δυο καλές άμυνες.

Πιστεύω πως στην συνέχεια θα μας βοηθήσει αν καταφέρουμε και περάσουμε τη σειρά. Σήμερα δεν βοήθησε πολύ γιατί δεν του δόθηκε και ο χρόνος. Έχουμε πει ότι η ομάδα είναι ελληνική. Ουσιαστικά παίζουμε με έναν Αμερικανό, πρωταγωνιστή εννοώ. Έχουν αλλάξει τα δεδομένα σε σχέση με τον ΠΑΟΚ. Οι αλλαγές που έκανε ο ΠΑΟΚ του έδωσαν πλεονέκτημα. Πήρε κάποιους παίκτες που είναι πολύ παραγωγικοί και σήμερα ήταν καλοί. Εμείς μπήκαμε στην αντίθετη διαδρομή για διάφορους λόγους, αλλά ακόμα και έτσι όπως είναι η ομάδα μπορεί και θα παλέψει.

Αν αναλογιστεί κάποιος τι είναι ο Cummings για την ομάδα και αυτή έπαιξε για ένα ημίχρονο χωρίς αυτόν… Βέβαια αυτό έχει ξαναγίνει και έγινε και σήμερα. Ήθελα να μπει στο δεύτερο ημίχρονο έχοντας την δυνατότητα να κάνει τρία φάουλ. Και αυτό γιατί είναι ο άνθρωπος των τελευταίων λεπτών σε όλα τα ντέρμπι. Εφόσον η υπόλοιπη ομάδα λειτούργησε και έμεινε κοντά στο σκορ, θεώρησα ότι μπορούσα να το κάνω. Μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο. Δεν ήταν σε καλή μέρα. Η άμυνα του ΠΑΟΚ ήταν προσαρμοσμένη πάνω του. Αν είχαμε βάλει 2-3 σουτ μακριά από αυτόν θα ήταν πιο εύκολο και για εκείνον και για την ομάδα να ανοίξει λίγο το σκορ».

Μιχάλης Τσαϊρέλης (αθλητής Άρη): «Τη σημερινή νίκη την αφιερώνουμε σε ένα φίλαθλο του ΑΡΗ, τον Δημήτρη, ο οποίος είναι στην εντατική. Του ευχόμαστε ολόψυχα περαστικά και να είναι σύντομα κοντά μας. Όσον αφορά στο παιχνίδι, ξέραμε ότι θα γίνει ένα πολύ σκληρό παιχνίδι. Με λίγα λόγα ένα παιχνίδι επαφής. Έγιναν πάρα πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες. Δεν θεωρώ πως είδαμε ποιοτικό παιχνίδι. Είναι πολύ σημαντικό το ότι κερδίσαμε. Είναι ένα μεγάλο βήμα για μας όσον αφορά στη συνέχεια. Θέλουμε να κάνουμε το ίδιο στο γήπεδό τους, ώστε να τελειώσουμε την σειρά και να συνεχίσουμε. Είχαμε πει ότι κάνουμε αλλαγές, έπρεπε να παίξω πιο κοντά στον Μακ Φάντεν για να τον οδηγήσω μέσα στη ρακέτα ώστε να πάει για δίποντο, όχι τρίποντο. Ήταν δικό μου το λάθος».