Η Εθνική «μεταμορφωμένη» σε σχέση με την χθεσινή (16/8) εμφάνιση της απέναντι στην Λιθουανία, νίκησε την Σλοβενία με 79-71 στο πλαίσιο της δεύτερης ημέρας του τουρνουά του Κάουνας.

Η «επίσημη αγαπημένη» πέτυχε σήμερα την δεύτερη νίκη της στους αγώνες προετοιμασίας για το Παγκόσμιο Κύπελλο της Ισπανίας (30/8-14/9). Στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς κυριάρχησε, χάρις στην πολύ καλή ομαδική λειτουργία σε άμυνα και επίθεση. Κορυφαίος της ελληνικής ομάδας ήταν ο Κώστας Παπανικολάου και τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Γιάννης Μπουρούσης, Κώστας Βασιλειάδης, Γιώργος Πρίντεζης και ο πολύ καλός δημιουργικά Κώστας Σλούκας.

Αύριο Δευτέρα (18/8, 5 μ.μ.) η Εθνική για την τελευταία ημέρα του τουρνουά του Κάουνας αντιμετωπίζει την Νέα Ζηλανδία.

Η «επίσημη αγαπημένη» μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση και με τρία τρίποντα των Παπανικολάου, Βασιλειάδη και Βαγγέλη Μάντζαρη προηγήθηκε με 18-6 στο 7’. Λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου και με καλάθι του Κώστα Καϊμακόγλου η ελληνική ομάδα ξέφυγε στο σκορ και με 13 πόντους (23-10). Η Εθνική συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με τρεις πόντους  του Γιάννη Μπουρούση προηγήθηκε με νταμπλ σκορ (28-14) λίγο μετά το 13’. Οι Σλοβένοι αντέδρασαν με πρωταγωνιστή τον Ζόραν Ντράγκιτς, αλλά η διαφορά μειώθηκε μέχρι τους 8 (34-26 λίγο πριν το 18’ και 38-30 σκορ πρώτου μέρους).

Η Σλοβενία συνέχισε την αντεπίθεση της στα πρώτα τρία λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με δύο τρίποντα του Ντομέν Λόρμπεκ και επιμέρους σκορ 10-2 μείωσε στο καλάθι (42-40 στο 23’). Η ελληνική ομάδα, όμως, ανέκαμψε γρήγορα, βελτίωσε την άμυνα της, κυκλοφόρησε γρήγορα και σωστά την μπάλα στην επίθεση και με πέντε σερί πόντους του Μπουρούση και δύο βολές του Παπανικολάου ανέβασε την διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (52-42) στο 27’.Με πέντε σερί πόντους (καλάθι και τρίποντο) του Κώστα Καϊμακόγλου η διαφορά έφτασε πάλι τους 13 (57-44) περίπου ένα λεπτό πριν την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Πάλι με πρωταγωνιστή τον Παπανικολάου, η Εθνική αύξησε την διαφορά στους 16 πόντους (65-49) λίγο μετά το 32’. Στα τελευταία οκτώ λεπτά και με πρωταγωνιστή τον Ντράγκιτς η Σλοβενία κατέβασε την διαφορά μέχρι τους 4 πόντους (75-71) με περίπου δύο λεπτά να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης, αλλά η Εθνική με δύο καλάθια των Βασιλειάδη, Μπουρούση… σφράγισε την νίκη της.

Τα δεκάλεπτα: 12-25, 30-38, 49-59, 71-79.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Ζντοβτς): Μπάλαζιτς 10 (1), Σλόκαρ, Πρέπαλιτς 8 (2), Μούριτς 4, Ζούπαν, Γκ. Ντράγκιτς 14, Ζ. Ντράγκιτς 12 (1), Λόρμπεκ 11 (3), Κλόμπουτσαρ 8 (1), Όμιτς 4.

ΕΛΛΑΔΑ (Κατσικάρης): Μπουρούσης 16 (1 τριπ., 8 ριμπ.), Ζήσης 1 (5 α.), Βασιλειάδης 13 (2), Παπανικολάου 20 (1 τριπ., 5 α.), Σλούκας 2, Καϊμακόγλου 7 (1), Βουγιούκας 4, Πρίντεζης 8, Μάντζαρης 3 (1), Αντετοκούνμπο 3.

«Πλησιάζουμε σε αυτό που θέλουμε»

Ο Φώτης Κατσικάρης, προπονητής της Εθνικής, χαρακτήρισε το σημερινό το καλύτερο παιχνίδι της ελληνικής ομάδας μέχρι τώρα στην προετοιμασίας της για το Παγκόσμιο Κύπελλο της Ισπανίας: «Δεν είναι μόνο ότι κάναμε το καλύτερο παιχνίδι μας μέχρι τώρα, αλλά ότι ήταν το παιχνίδι στο οποίο είχαμε τη μεγαλύτερη συγκέντρωση, κάτι που στα προηγούμενα φιλικά μάς κόστισε και σε ότι αφορά στο σκορ, αλλά και ψυχολογικά. Σήμερα ήμασταν πιο συγκεντρωμένοι και στο κομμάτι της άμυνας και στα ριμπάουντ κάναμε πάρα πολύ καλή δουλειά, πράγμα που είναι αισιόδοξο. Αυτό δείχνει ότι το πρόβλημα που διαπιστώσαμε σε προηγούμενα ματς και που σίγουρα θα έχουμε ξανά απέναντι σε πιο αθλητικές ομάδες, μπορούμε με αμυντική δουλειά να το λύσουμε. Είχαμε λιγότερα νεκρά διαστήματα στην ισορροπία άμυνας-επίθεσης».

«Αν και δύο φορές εξασφαλίσαμε μεγάλη διαφορά τη χάσαμε πολύ γρήγορα κι αυτό είναι θέμα συγκέντρωσης», συνέχισε ο προπονητής της Εθνικής και παρατήρησε: «Είχαμε φάουλ να δώσουμε στην τελευταία περίοδο και δεν τα χρησιμοποιήσαμε, ενώ ξέρουμε ότι οι Έλληνες παίκτες είναι πολύ έξυπνοι σε αυτό το κομμάτι. Πάντως γενικά είχαμε διάθεση και ταχύτητα, πετύχαμε πολλούς πόντους στο τρανζίσιον και είχαμε πλουραλισμό».

«Δεν έχουμε κάποιον μεγάλο σκόρερ, οπότε θα χρειαστεί με ομαδική δουλειά να δούμε πού έχουμε πλεονέκτημα», εξήγησε ο Κατσικάρης και επισήμανε: «Είχαμε καλή ισορροπία στο μέσα-έξω παιχνίδι, καλά ποσοστά και μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση, ειδικά μετά το παιχνίδι με τη Λιθουανία. Πλησιάζουμε σε αυτό που θέλουμε. Δεν άλλαξαν πολλά από χθες στο σήμερα. Προσέξαμε την αδράνεια που δείξαμε στο τρίτο δεκάλεπτο με τη Λιθουανία, που ήταν τραγικό. Η Λιθουανία είναι καλύτερη και πιο αθλητική ομάδα, αλλά εμείς κοιτάμε την ομάδα μας και σημασία έχει σε δύο εβδομάδες που αρχίζει το Παγκόσμιο Κύπελλο να είμαστε όσο πιο έτοιμοι γίνεται».