Την πρώτη εντός έδρας και δεύτερη νίκη στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές της κανονικής περιόδου της Basket League πέτυχε η ΑΕΚ επί της Λάρισας Bread Factory (87-68), χάρις στην πολύ καλή αρχή και το φινάλε της στην αναμέτρηση.

Η Ένωση μπήκε δυναμικά στον αγώνα και προηγήθηκε με 26-15 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ στο τετάρτο το επιμέρους σκορ ήταν 24-12. Ο Γιανίκ Μορέιρα με 20 πόντους με 7/10 δίποντα ήταν ο κορυφαίος της ΑΕΚ. Οι νικητές είχαν πολύ καλή ισορροπία και πέτυχαν πόντους μέσα και έξω από το καλάθι, ενώ στα τρίποντα σούταραν με ποσοστό 47%.

Σημείο «κλειδί» για την εξέλιξη της συνάντησης ήταν τα λάθη και η ικανότητα της Ένωσης να εκμεταλλεύεται τα λάθη της θεσσαλικής ομάδας. Η Λάρισα Bread Factory έκανε 13 λάθη και από αυτά η ΑΕΚ σημείωσε 21 πόντους. Η Ένωση έκανε 8 λάθη και οι φιλοξενουμενοι από τα σφάλματα των αντιπάλων τους σκόραραν μόλις 5 πόντους.

Ακόμη οι νικητές είχαν εκτός του Μορέϊρα, άλλους τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Κιθ Λάνγκφορντ τελείωσε το ματς με 16 πόντους με 2/3 τρίποντα ενώ μοίρασε και 5 ασίστ, οι Λίνος Χρυσικόπουλος (3/4 τρίποντα), Ματ Λοτζέσκι (2/3 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα) σκόραραν από 13 πόντους και ο Δημήτρης Μαυροειδής πέτυχε 10 σε 10’ συμμετοχής.

Από τους ηττημένους προσπάθησαν περισσότερο οι Σακίλ Γκούντγουιν, που πέτυχε 14 πόντους και πήρε 8 ριμπάουντ, Κεν Μπράουν, ο οποίος σκόραρε 10 πόντους και μοίρασε 8 ασίστ, και ο Τζέιμς Ουέμπ, που πέτυχε 10 πόντους και μάζεψε 8 αμυντικά ριμπάουντ.

Η Λάρισα Bread Factory μείωσε μέχρι τους 4 (60-56) με 17’’ να απομένουν για τη λήξη του τρίτου δεκάλεπτου και με καλάθι του αρχηγού της Σπύρου Μούρτου. Η ΑΕΚ, όμως, απάντησε με δύο τρίποντα. Του Ματ Λοτζέσκι 7’’ πριν το τέλος και του Νίκου Γκίκα (μετά από δικό του άστοχο σουτ ξανά έξω από τα 6,75 μέτρα) στο πρώτο λεπτό της τελευταίας περιόδου, ξέφυγε και πάλι με διψήφια (66-56) και δεν απειλήθηκε έως το τέλος της συνάντησης.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 45-35, 63-56, 87-68.

Λίνος Γαβριήλ (προπονητής Λάρισας Bread Factory): «Η ΑΕΚ κέρδισε δίκαια. Είχαμε ένα κακό ξεκίνημα και δώσαμε δικαίωμα στον αντίπαλο μας να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα σε όλη τη διάρκειά του. Βγάλαμε αντίδραση στο τρίτο δεκάλεπτο, τα παιδιά πάλεψαν, αλλά αδικήσαμε τους εαυτούς μας που αφήσαμε την ΑΕΚ να ανεβάσει πάλι τη διαφορά.

Ταξιδέψαμε σήμερα με λιγότερα παιδιά, και δεδομένης της προετοιμασίας που έκανε η ομάδα θεωρώ ότι είχαμε αξιοπρεπή παρουσία».

Ηλίας Παπαθεοδώρου (προπονητής ΑΕΚ): «Θα ήθελα να εκφράσω τα συλλυπητήρια μου στις οικογένειες των θυμάτων της Σάμου. Όσον αφορά τον αγώνα, κάναμε ένα πολύ καλό ξεκίνημα. Είχαμε βάλει σαν στόχο να παρουσιάσουμε καλύτερη εικόνα σε σχέση με το προηγούμενο ματς της πρώτης αγωνιστικής. Ο τρόπος που ξεκινήσαμε ήταν ιδανικός.

H Λάρισα φυσικά αντέδρασε γιατί είναι μια καλή ομάδα, το είδαμε και την πρώτη αγωνιστική. Ειδικά στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά νομίζω ότι συνολικά σαν εμφάνιση ήμασταν καλύτεροι. Ακολουθήσαμε πάρα πολλά πράγματα που σχεδιάσαμε στον αμυντικό τομέα και πήραμε τη νίκη.

Προσανατολιζόμαστε τώρα στο ματς της Τέταρτης για το BCL. Είμαστε πολύ καιρό χωρίς αγώνες και είναι φανερό ότι χρειαζόμαστε αγωνιστικό ρυθμό για να έχουμε μεγαλύτερη συνέπεια τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση».