«Θεμέλια» πρόκρισης στους «16» του Basketball Champions League έβαλε ο Άρης με την νίκη του στο Αλεξάνδρειο επί της Στρασμπούρ με διαφορά 19 πόντων (71-52) εν όψει της ρεβάνς που θα γίνει στις 22 του μηνός στην Γαλλία! Οι «κίτρινοι» της Θεσσαλονίκης μπήκαν με ενέργεια στην άμυνα και συγκέντρωση στην επίθεση και στα δύο ημίχρονα, ενώ είχαν τους Ουίλ Κάμινγκς, Βλάντο Γιάνκοβιτς και Τζάστιν Τζάκσον σε πολύ καλή μέρα.

Ο Άρης άρχισε τον αγώνα με σκοπό να εκμεταλλευτεί την έδρα του και κυριάρχησε στο πρώτο δεκάλεπτο. Με την πιεστική άμυνα του κατάφερε να οδηγήσει την ομάδα του προπονητή της Εθνικής Γαλλίας Βινσέντ Κολέ σε 8 λάθη και παράλληλα να βρει ρυθμό στην επίθεση. Έτσι προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (16-4) μόλις στο 9’ της συνάντησης.

Με τρίποντο του Τζαμόν Λούκας Γκόρντον, οι «κίτρινοι» ξέφυγαν με διαφορά 14 πόντων (32-18) τέσσερα λεπτά πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, που ολοκληρώθηκε με τον Άρη στο +10 (38-28). Με επιμέρους σκορ 11-2 στα πρώτα τέσσερα λεπτά του δεύτερου μέρους, οι «κίτρινοι» ανέβασαν την διαφορά στους 19 (49-30) και παρά την προσπάθεια της Στρασμπούρ να αντιδράσει τελείωσαν την τρίτη περίοδο στο +16 (55-39).

Δύο τρίποντα των Κάμινγκς, Γιάνκοβιτς, αύξησαν την διαφορά στους 22 (61-39) στο πρώτο δίλεπτο του τελευταίου δεκάλεπτου. Στο +22 (69-47) έφτασε ο Άρης και δύο λεπτά πριν την λήξη του αγώνα και μείωθηκε στην τελική των 19 πόντων (71-52) με τρίποντο του κορυφαίου των φιλοξενουμένων Πολ Λακόμπ με 25’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης.

Τα δεκάλεπτα: 19-8, 38-28, 55-39, 71-52.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Τζάκσον 9 (8 ριμπ., 4 κλεψ.), Ξανθόπουλος, Τσαϊρέλης 5, Τζένκινς 9 (3), Κάμινγκς 21 (1), Ζάρας 1, Μούρτος, Σίμτσακ, Γκόρντον 4, Γιάνκοβιτς 13 (2), Καββαδάς 5, Ντραγκίσεβιτς 4.

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ (Κολέ): Λακόμπ 16 (1), Σλότερ 6, Λελούπ 2, Σι 2, Γουόκερ 6 (2), Ζαϊτέ 2, Εντιλικινά 5, Τράβις 7, Μέρφι 6, Χάουαρντ.