Με πρωταγωνιστή τον Μουχάμεντ Φαγιέ (19 πόντοι και 11 ριμπάουντ) το Ρέθυμνο Aegean πέτυχε την πρώτη νίκη του στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ εντός έδρας επί του ΚΑΟΔ American Genetics (72-66).

Στο 16’ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 24-20, αλλά η κρητική ομάδα απάντησε με σερί 11-0 και προσπέρασε με οκτώ (35-27) λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Το Ρέθυμνο Aegean κυριάρχησε στην τρίτη περίοδο και ξέφυγε στο σκορ με διψήφια διαφορά (52-41 σκορ δεκάλεπτου). Ο ΚΑΟΔ American Genetics, ωστόσο, «επέστρεψε» στην διεκδίκησης της νίκης και κατέβασε την διαφορά στους 4 (57-53) στα μέσα της τέταρτης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν και στους τρεις (60-57) λίγο μετά το 36’, αλλά στα τελευταία λεπτά το Ρέθυμνο Aegean με τον Φαγιέ πρωταγωνιστή κράτησε την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 9-11, 35-29, 52-41, 72-66.

Κώστας Μέξας: «Ξέραμε ότι είχαμε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, σε μία έδρα που παραδοσιακά για μας είναι δύσκολη. Προετοιμαστήκαμε ώστε να ελέγξουμε τον ρυθμό του Ρεθύμνου. Στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα το πετύχαμε. Υπήρχαν στιγμές που χάσαμε την συγκέντρωση μας, κάναμε λάθη και δώσαμε την ευκαιρία να μας τιμωρήσουν. Επίσης, είχαμε δώσει έμφαση στο αμυντικό ριμπάουντ αλλά στο τέλος ο Φαγιέ και ο Σάφτενααρ έδωσαν «ανάσα» στο Ρέθυμνο εκεί που πιέζαμε. Πρέπει να κρατήσουμε την διάθεση και την καλή συγκέντρωση στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και την αντίδραση όταν το ματς στράβωνε. Ένας από τους στόχους μας είναι να μας σέβονται όλοι το οποίο θα γίνει με τον καιρό. Κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι».

Γιώργος Γεωργάκης: «Συγχαρητήρια στο Ρέθυμνο για τη νίκη του. Εμείς ήρθαμε με στόχο να φτάσουμε σε ένα σημείο το παιχνίδι, ώστε να το κερδίσουμε. Για 18 λεπτά στο 1ο ημίχρονο ήμασταν πιστοί στο πλάνο μας και δεν ξεφύγαμε. Στα τελευταία 2 λεπτά του ημιχρόνου το Ρέθυμνο πέτυχε σερί πόντους από δικά μας λάθη. Στο 2ο ημίχρονο παίξαμε καλά και με κάποιους πόντους του Ζάρα φτάσαμε κοντά στο σκορ. Στο τέλος χάσαμε κάποια αμυντικά ριμπάουντ που μας στοίχισαν. Καλή σεζόν σε όλους».

Θανάσης Σκουρτόπουλος: «Συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Κάναμε την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα και αυτό είναι που κρατάμε από το σημερινό παιχνίδι. Εύχομαι ότι καλύτερο στην ομάδα του ΚΑΟΔ, στην καινούρια προσπάθεια που κάνει. Όσον αφορά στο παιχνίδι, βρήκαμε μπροστά μας αυτό που περιμέναμε. Όλες οι ομάδες θα προσπαθήσουν να μας κόψουν τον γρήγορο ρυθμό και κάποια στιγμή πρέπει να αντιδράσουμε σωστά και στον αγώνα. Ενώ είχαμε διάθεση, δεν είχαμε καλή ομαδική λειτουργία και δεν δείξαμε μεγάλη προσοχή στις λεπτομέρειες. Η άμυνα μας, μας κράτησε μπροστά στο σκορ και εκμεταλλευτήκαμε στο τέλος τα επιθετικά ριμπάουντ που είναι ένα πολύ δυνατό κομμάτι της ομάδας μου. Η δουλειά συνεχίζεται. Είμαστε μία νέα ομάδα και χρειάζεται υπομονή. Ο στόχος μας είναι να είμαστε και καλύτεροι κάθε εβδομάδα».

Φάνης Κουμπούρας: «Σήμερα ξέραμε ότι το ματς θα ήταν δύσκολο. Θέλαμε να ξεκινήσουμε με νίκες τα παιχνίδια μέσα στην έδρα μας. Η ήττα την προηγούμενη αγωνιστική και η καλή εμφάνιση, μας πρόσθεσε άγχος. Θέλαμε να δείξουμε στον κόσμο μας τι μπορούμε να κάνουμε. Είχαμε πολλά λάθη σήμερα. Παρόλα αυτά στο τέλος βγάλαμε κάποιες φάσεις, σφίξαμε την άμυνα και ήρθε η νίκη. Κρατάμε τα καλά σημεία. Η πρώτη νίκη είναι πάντα και η πιο αγχωτική. Κρατάμε τα καλά, βλέπουμε τα λάθη και συνεχίζουμε».