Νικηφόρα ολοκλήρωσε τις φετινές ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις ο Ολυμπιακός, καθώς επικράτησε στην έδρα του με 82-75 της Χίμκι για την 34η και τελευταία αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι «ερυθρόλευκοι» τελείωσαν τη φετινή σεζόν με ρεκόρ 16-18 μένοντας εκτός πλέι οφ, ενώ οι Ρώσοι βρέθηκαν στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα έχοντας μόλις 4 νίκες και 30 ήττες.

Για ένα ακόμα παιχνίδι ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν ο κορυφαίος παίκτης του Ολυμπιακού καθώς τελείωσε την αναμέτρηση με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ. Την ίδια στιγμή ο Γιώργιος Πρίντεζης είχε 14 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Οκτάβιους Έλις 11 πόντους και 7 ριμπάουντ σε 16'. Ο Βασίλης Σπανούλης στα 18' που έμεινε στο παρκέ είχε 0/5 σουτ μοίρασε όμως 9 ασίστ.

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα με τη Χίμκι να καταφέρνει να μένει κοντά στο σκορ κυρίως χάρη σε 14 εύστοχα τρίποντα των παικτών της.

Οι Ρώσοι προηγήθηκαν με 13-8 στην αρχή του αγώνα, όμως ο Ολυμπιακός έτρεξε σερί 11-0 προσπέρασε με 19-13 και ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο με 24-18.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου το προβάδισμα των γηπεδούχων έφτασε και σε διψήφια επίπεδα (29-18) με τη Χίμκι όμως να τρέχει ένα επιμέρους 6-20 και εν τέλει να προηγείται με 38-35. Ωστόσο ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 42-41.

Το προβάδισμά του ο Ολυμπιακός το συντήρησε σε όλο το τρίτο δεκάλεπτο ενώ στα μέσα της τέταρτης περιόδου ανέβασε και πάλι τη διαφορά στο +10 με τον Μακ Κίσικ να κάνει το 76-66. Το φινάλε του αγώνα βρήκε τους Πειραιώτες νικητές με 82-75 κλείνοντας τη διοργάνωση με πέντε νίκες στους επτά τελευταίους αγώνες τους.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 42-41, 63-55, 82-75.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον, Χαραλαμπόπουλος 10 (2), Λαρεντζάκης 1, Σπανούλης 1, Σλούκας 5 (1), Βεζένκοφ 20 (1 τρίπ., 11 ριμπ.), Πρίντεζης 14 (1), Τζένκινς, Κουφός 10, Έλις 11, ΜακΚίσικ 10.

ΧΙΜΚΙ (Μάλτσεφ): ΜακΚόλουμ 17 (2), Καράσεφ 12 (2), Ζάιτσεφ, Βιάλτσεφ 14 (4), Μόνια 8 (2), Σαράποφ 4 (2), Πονκράσοφ 6 (2), Βορόνοφ 8 (2), Βαλίεφ 6.