Ο Ολυμπιακός με ανατροπή στα τελευταία λεπτά νίκησε την τουρκική Νταρουσάφακα με 61-57 στον μικρό τελικό του τουρνουά της ΚΚ Ζαντάρ. Πρώτος σκόρερ των «ερυθρόλευκων» με 13 πόντους (και 5/7 δίποντα) ήταν ο Νίκολα Μιλουτίνοφ, ο οποίος έκανε το ανεπίσημο ντεμπούτο του με τον Ολυμπιακό απόψε.

Τον Σέρβο σέντερ ακολούθησε σε απόδοση ο Γιάννης Αθηναίου, ενώ δεν αγωνίστηκε για τους «ερυθρόλευκους» λόγω μικροτραυματισμού στην μέση ο Ματ Λοτζέσκι και οι Βασίλης Σπανούλης, Γιώργος Πρίντεζης και Ντανιελ Χάκετ, που προέρχονται από συμμετοχή στο Ευρωμπάσκετ.

Το ματς ήταν «σκληρό», με δυνατές άμυνες και αστοχία στην επίθεση. Η ομάδα του Πειραιά ήταν καλύτερη στην δεύτερη περίοδο και προηγήθηκε με 25-16 λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο δεύτερο μέρος, ωστόσο, ήταν κακό με συνέπεια η τουρκική ομάδα με σερί 14-0 να προσπεράσει με 34-27 λίγο πριν την συμπλήρωση πέντε λεπτών στην τρίτη περίοδο. Οι «ερυθρόλευκοι» συνήλθαν στην συνέχεια δεν επέτρεψαν στην Νταρουσάφακα να ξεφύγει στο σκορ και με τρεις βολές του Αθηναίου πλησίασαν στον πόντο (52-51) με δύο λεπτά να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης.

Με δύο βολές του Στόμπερι και γκολ φάουλ του Μιλουτίνοφ ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 56-52 55'' πριν το τέλος του αγώνα και ο Μιχάλης Τσαϊρέλης με καλάθι στα 9'' πριν την λήξη του ματς... σφράγισε την νίκη των «ερυθρόλευκων» (58-54).

Τα δεκάλεπτα: 13-12, 27-20, 39-43, 61-57.

ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ (Μαχμούτι): Ρέντινγκ 1, Ερντέν 12, Μαρκοϊσβίλι 7 (1), Τσετίν, Σαβάς 2, Γκόρντον 7 (1), Αρσλάν 9, Σλότερ 6, Χαραγκόντι 3(1), Μπιέλιτσα 6, Πρέλτζιτς 4.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γιανγκ 9, Παπαπέτρου 4, Στρόμπερι 6, Τσαϊρέλης 4, Τολιόπουλος 1, Μιλουτίνοφ 13, Μουράτος 3 (1), Αγραβάνης 4, Μάντζαρης 5 (1), Καββαδάς, Αθηναίου 12 (2).