Με κορυφαίο τον Βασίλη Σπανούλη (13 πόντοι και 9 ασίστ) και καθοριστικό στο τέλος τον Βαγγέλη Μάντζαρη ο Ολυμπιακός νίκησε την Ούνιξ Καζάν (70-65), ενώ ο ΠΑΟΚ επικράτησε στην δεύτερη παράταση της Αλ Ριάντι (98-92, κ.α. 77-77, 85-85) για την τρίτη ημέρα του τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης» που διοργανώνει το Ρέθυμνο Aegean.

Στον τελευταίο αγώνα προετοιμασίας τους πριν την αναμέτρηση με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό την προσεχή Πέμπτη (9/10, 9.30 μ.μ.) στο ΟΑΚΑ – χωρίς θεατές λόγω τιμωρίας – για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, οι «ερυθρόλευκοι» αγωνίστηκαν χωρίς τους τραυματίες Τρεμέλ Ντάρντεν, Ιωάννη Παπαπέτρου, τον Γιώργο Πρίντεζη (που προφυλάχθηκε λόγω ενοχλήσεων στην ποδοκνημική) και τους Σέντρικ Σίμονς, Ανδρέα Χριστοδούλου, οι οποίοι έμειναν εκτός δωδεκάδας με απόφαση του Γιώργου Μπαρτζώκα. Η Ούνιξ κατά την διάρκεια του ματς έχασε με διάστρεμμα τον Νίκο Ζήση.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με μικρό προβάδισμα του Ολυμπιακού (35-29), που ιδιαίτερα στην δεύτερη περίοδο έπαιξε πολύ καλή άμυνα και είχε κύριο δημιουργό στην επίθεση τον Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος μοίραζε ασίστ στους ψηλούς των «ερυθρόλευκων», που τελείωναν τις φάσεις.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι συνεπής στην άμυνα και με πρωταγωνιστές τους Κώστα Σλούκα, Μπράιαντ Ντάντσον διατήρησαν το προβάδισμα και τελείωσαν το δεκάλεπτο στο +7 (52-45). Στο πρώτο πεντάλεπτο της τέταρτης περιόδου και με πρωταγωνιστές τους Σπανούλη, Ματ Λοτζέσκι οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν την διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (65-55).

Η ρωσική ομάδα των Αργύρη Πεδουλάκη, Κώστα Καϊμακόγλου και Νίκου Ζήση, ωστόσο, αντέδρασε και με σερί 10-0 ισοφάρισε σε 65-65 1’ και 8’’ πριν την λήξη της συνάντησης. Με μια βολή ο Μάντζαρης ανέκτησε το προβάδισμα του Ολυμπιακού (66-65) με περίπου ένα λεπτό να απομένει για το τέλος της αναμέτρησης. Ο Κιθ Λάνγκφορντ αστόχησε υπό την πίεση του Μάντζαρη 32’’ πριν την λήξη του ματς και με 10’’ να απομένουν για το τέλος ο 24χρόνος γκαρντ των «ερυθρόλευκων»… σφράγισε με τρίποντο την νίκη της ομάδας του (69-65).

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 35-29, 52-45, 70-65.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 10 (2 τριπ, 10 ριμπ, 1 κοψ), Χάντερ 8 (7 ριμπ, 1 κοψ), Ντάνστον 10 (4 ριμπ, 2 κλεψ), Σπανούλης 13 (3τριπ, 9ασ,1κλεψ), Μάντζαρης 6 (1 τριπ, 1 ασ,1 κλεψ), Καββαδάς, Σλούκας 3 (5 ασ), Κατσίβελης 5 (1 τριπ, 2 ριμπ), Λαφαγιέτ (3ασ), Λοτζέσκι 12 (1 τριπ, 6 ριμπ, 2 κλεψ), Αγραβάνης 3 (1 τριπ, 3 ριμπ, 2 κοψ).

ΟΥΝΙΞ ΚΑΖΑΝ (Πεδουλάκης): Γουάιτ 12 (1), Λάνγκφορντ 14 (1), Ζήσης 7 (1), Σοκόλοφ, Καϊμακόγλου 8 (1), Μπίκοφ, Λικχοντέι, Σανικίτζε 5 (1), Φίσερ 8, Κουμπάνοφ 2, Τζέρελς 9 (2).

Στον δεύτερο αγώνα της τρίτης ημέρας του «Πέτρος Οικονομάκης», κουρασμένος από την μεγάλη προσπάθεια στην χθεσινή (3/10) αναμέτρηση κόντρα στην Ούνιξ Καζάν, ο ΠΑΟΚ χρειάστηκε δύο παρατάσεις για να καταβάλει την αντίσταση της Αλ Ριάντι (98-92, κ.α. 77-77, 85-85).

Πρωταγωνιστής της νίκης του «Δικέφαλου» ο Κώστας Χαραλαμπίδης, που ισοφάρισε το σκορ τόσο στο τέλος της κανονικής διάρκειας της συνάντησης, όσο και στην λήξη της πρώτης παράτασης και ήταν καθοριστικός στην δεύτερη.

Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο στα πρώτα 17’ του ματς και προηγήθηκε με επτά (31-24), αλλά στα τελευταία τρία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου η Αλ Ριάντι του Λευτέρη Σούμποτιτς με επιμέρους σκορ 13-3 πήρε το προβάδισμα και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +3 (37-34).

Ο «Δικέφαλος» μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και στο 24’ ξέφυγε με 5 (48-43), όμως, η πρωταθλήτρια Λιβάνου αντέδρασε, εκμεταλλεύτηκε την αμυντική χαλάρωση του ΠΑΟΚ και προηγήθηκε με 60-53 στο 29’ και 69-59 στο 35’. Ο «Δικέφαλος», ωστόσο, έδειξε χαρακτήρα και με πρωταγωνιστή τον Χαραλαμπίδη, που ισοφάρισε σε 77-77 5’’ πριν την λήξη της κανονικής διάρκειας του ματς, οδήγησε τον αγώνα στην πρώτη παράταση.

Στο πρώτο έξτρα πεντάλεπτο η Αλ Ριάντι είχε το προβάδισμα στην μεγαλύτερη διάρκεια του, αλλά πάλι ο Χαραλαμπίδης, αυτή την φορά με δύο βολές, ισοφάρισε σε 85-85 17’’ πριν την λήξη, και οδήγησε την αναμέτρηση σε νέα παράταση.

Στην δεύτερη παράταση με τον Τζέικομπ Όντουμ να πλαισιώνει τον αρχηγό της ομάδας του, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 94-87 1’ και 10’’ πριν το τέλος και ο Τζούλιαν Βον… σφράγισε την νίκη του με 20’’ να απομένουν για την λήξη (96-92).

Ο «Δικέφαλος» αγωνίστηκε στην σημερινή συνάντηση με πένθος στις φανέλες, λόγω της συμπλήρωσης 15 ετών από την ημέρα που έξι φίλοι του ΠΑΟΚ έχασαν την ζωή τους σε τραγικό δυστύχημα στα Τέμπη.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 34-37, 56-62, 77-77 (κ.α.), 85-85, 98-92.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Κάρτερ 18 (3), Βον 15, Λάγκφορντ 12 (2), Σαλούστρος 4, Χαραλαμπίδης 20 (3), Δέδας 9 (2), Όντουμ 10, Μαργαρίτης 6, Λιάπης 4, Κακαρούδης.

ΑΛ ΡΙΑΝΤΙ (Σούμποτις): Άμπντελνουρ 6, Σαούντ 11 (2), Μαχμούντ, Φακχεντίν, Ρας 21 (1), Ιμπραχίμ, Αχμάντ 21 (1), Χαιντάρ 14 (3), Γουντς 13, Γκχαφαρί 4, Μαρτίνεζ, Αρακγί 2.