Μεγάλης βαθμολογικής και ψυχολογικής σημασίας νίκη πέτυχε ο Ήφαιστος Λήμνου στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» επί του Περιστερίου Winmasters (79-75) για την τελευταία αγωνιστική της EKO Basket League για το 2019.

Οι φιλοξενούμενοι χάρις στην εξαιρετική άμυνα τους έλεγξαν την συνάντηση στο δεύτερο ημίχρονο, προηγήθηκαν με 15 (70-55) στο 35’ και άντεξαν στην αντεπίθεση των «κυανοκίτρινων» στα τελευταία λεπτά. Με τη νίκη του ο Ήφαιστος «έπιασε» το Περιστέρι Winmasters στην βαθμολογία με τις δύο ομάδες να έχουν ρεκόρ 8-5.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Μάριο Λιτλ που σκόραρε 17 πόντους με 4/5 τρίποντα, ενώ μοίρασε και 3 ασίστ, ο Μιχάλης Τσαϊρέλης, ο οποίος πέτυχε, επίσης, 17 πόντους με 2/3 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα και ο Σον Έβανς, που τελείωσε το ματς με νταμπλ νταμπλ (11 πόντοι και 11 ριμπάουντ).

Από τους «κυανοκίτρινους» προσπάθησε περισσότερο ο Γιανίκ Μορέϊρα, ο οποίος έκανε και εκείνος νταμπλ νταμπλ με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ. Το Περιστέρι Winmasters αστόχησε σε 13 βολές (22/35) έναντι 9 του Ηφαίστου (16/25). Η ομάδα της Λήμνου είχε ικανοποιητική ευστοχία έξω από τα 6,75 μέτρα (42%, 11/26), ενώ οι γηπεδούχοι μόλις 29% (7/24).

Με δύο σερί τρίποντα των Λιτλ, Τσαϊρέλη, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 25-21, με 35’’ αναπομένουν για την λήξη της πρώτης περιόδου. Οι «κυανοκίτρινοι» αντέδρασαν στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με σερί 10-0 σε διάστημα δυόμιση λεπτών και με πρωταγωνιστή τον Γιάννη Αγραβάνη που πέτυχε 7 πόντους με ένα τρίποντο, το Περιστέρι Winmasters ξέφυγε με 38-30, 3’ και 49’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με δύο βολές του Ουίλιαμ Χάτσερ, η ομάδα της «δυτικής όχθης» ξέφυγε και με 9 (40-31) στο 17’, αλλά ο Ήφαιστος απάντησε με σερί 7-0 που άρχισε με τρίποντο του Λιτλ και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με σκορ 40-38.

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν το δεύτερο ημιχρόνο, από εκεί που τελείωσαν το πρώτο και με πέντε πόντους (τρίποντο και καλάθι) του Τσαϊρέλη, προσπέρασαν με 43-40 στο 21’. Ο Ήφαιστος διατήρησε τον έλεγχο στην συνέχεια της τρίτης περιόδου και με δύο σερί τρίποντα του Λιτλ, ξέφυγε με διψήφια διαφορά (60-49) στο 28’.

Το Περιστέρι Winmasters απάντησε με σερί 6-0 με τρίποντο του Γιάννη Αγραβάνη και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να έχουν μειώσει στους έξι (60-55). Μετά τα πρώτα δυόμιση λεπτά της τελευταίας περιόδου, η ομάδα της Λήμνου κυριάρχησε και με σερί 10-0 με έξι πόντους του Έβανς, βρέθηκε στο 35’ στο +15 (70-55) που ήταν η μέγιστη διαφορά της στην αναμέτρηση.

Το Περιστέρι Winmasters επιχείρησε την ανατροπή με πρωταγωνιστή τον Στιβ Γκρέϊ, αλλά ο Μάρκους Γκίλμπερτ είχε 6/6 βολές στο τελευταίο λεπτό για τον Ήφαιστο, ενώ το τρίποντο του Παναγιώτη Βασιλόπουλου με 9’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης και το σκορ 77-75, ήταν άστοχο.

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 40-38, 55-60, 75-79.

Σωτήρης Μανωλόπουλος (προπονητής Ηφαίστου): «Να ευχηθώ χρόνια πολλά και καλή χρονιά με υγεία σε όλο τον κόσμο. Είμαι πολύ χαρούμενος για την συγκεκριμένη νίκη, που είναι η πρώτη στο Περιστέρι μετά από πέντε ήττες.

Παρά τους τραυματισμούς και τις απουσίες στα γκαρντ μέσα στο ματς, καταφέραμε να μείνουμε ομάδα μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Δείξαμε χαρακτήρα και ο Μάρκους Γκίλμπερτ με τις 6/6 βολές στο τέλος ήταν πολύ σημαντικός. Είμαι χαρούμενος γιατί δείξαμε χαρακτήρα απέναντι στο Περιστέρι που είναι καλά δουλεμένη ομάδα, που διαθέτει πολλούς παίκτες με χαρακτήρα και έμπειρους. Κι αυτό το στοιχείο κάνει τη νίκη μας πιο σπουδαία.

Κι επειδή τελειώνει η χρονιά θα ήθελα να ευχαριστήσω κάποιους ανθρώπους που δεν είναι συνέχεια κοντά μας στην Λήμνο. Τον γιατρό κ. Καραγιάννη, τους φυσιοθεραπευτές μας κ. Ψαρογιώργο, τον κ.Τόϊλο και τον κ. Βαβέτση. Είναι σημαντικοί για μας, θέλω να τους ευχαριστήσω μέσα από την καρδιά μου.

Από κει και πέρα, κοιτάμε μπροστά συνεχίζουμε την προσπάθεια μας. Το πρωτάθλημα είναι δύσκολο, έχουμε πολύ σημαντικά παιχνίδια και ο στόχος μας είναι να βελτιωνόμαστε συνέχεια και να είμαστε ανταγωνιστικοί».

Νίκος Παπανικολόπουλος (προπονητής Περιστερίου Winmasters): «Πρώτα απ’ όλα να ευχηθώ χρόνια πολλά σε όλο τον κόσμο και το νέο έτος να τους βρει όλους με υγεία και χαμογελαστούς.

Από κει και πέρα, τα ξεκινήματα στα δυο ημίχρονα ήταν τραγικά για μας. Δεχθήκαμε 25 πόντους και επτά τρίποντα στο πρώτο 10λεπτο και στην τρίτη περίοδο πήραν μια διαφορά σημαντική. Καταφέραμε να το γυρίσουμε, αλλά η διαχείριση των καταστάσεων στα τελευταία λεπτά του αγώνα είναι κάτι που μας έχει πληγώσει και το είδαμε αυτό ξανά και στον αγώνα μας με τον Ιωνικό εκτός έδρας».