Μετά τη νίκη στην Οστάνδη, ο Προμηθέας έφτασε σε μία ακόμη επιτυχία με ιστορική χροιά. «Λύγισε» την Ολίμπια Λουμπλιάνας με 79-77, στο πρώτο εντός έδρας, ευρωπαϊκό παιχνίδι της ιστορίας του. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά έδειξε χαρακτήρα σε ένα παιχνίδι με δραματική εξέλιξη για να κάνει το 2/2 στον όμιλο του στο Basketball Champions League.

Αν και δεν εκτέλεσε καλά από την περίμετρο (29,7% στα τρίποντα έναντι του 50% των Σλοβένων) και μειονέκτησε στα ριμπάουντ (33-39), ο Προμηθέας εκμεταλλεύτηκε τον τομέα των λαθών. Έκανε μόλις οχτώ έναντι 21 της αντιπάλου του και πήρε διπλάσιους πόντους από εκείνη στη συγκεκριμένη κατηγορία (20-10).

Μετά από το ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, ο Προμηθέας μπήκε στο δεύτερο με πρόθεση να πιέσει περισσότερο στην μπάλα. Με «ζον-πρες» αλλά και άμυνες ζώνης, επιχείρησε να κάνει πιο δύσκολο το έργο των Σλοβένων όμως το βασικότερο πρόβλημα του ήταν επιθετικό. Έτσι τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, βρέθηκε πίσω με πέντε (27-32) και λίγο πριν το φινάλε με 34-42, για να «γράψει» ο Κασελάκης με τρίποντο στην εκπνοή το 37-42.

Μέσα από την άμυνα του ο Προμηθέας πλησίασε ακόμη περισσότερο και προσπέρασε με 50-48 όμως οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, χωρίς να καταφέρει κάποια από τις δύο να πάρει μεγαλύτερο προβάδισμα των τεσσάρων πόντων στη διάρκεια της τρίτης περιόδου. Η ομάδα της Πάτρας κατάφερε στα μισά της τελευταίας περιόδου να ξεφύγει με έξι (76-70) όμως η ζώνη των Σλοβένων τους κράτησε στη διεκδίκηση της νίκης.

Στα 20΄΄ ο Ρίον Μπράον έκλεψε την μπάλα με το σκορ στο 78-77 και με 1/2 βολές του Αμερικανού έγινε το 79-77 στα 9΄΄. Την τελευταία επίθεση του Προμηθέα πήρε ο Λάπορνικ που είχε μέχρι εκείνο το σημείο 5/5 τρίποντα. Αστόχησε όμως και ο Προμηθέας κράτησε μια μεγάλη νίκη, για να κάνει το 2/2.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 37-42, 60-61, 79-77

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Χολ 6, Λίποβι 17 (3), Γκίκας, Τσαϊρέλης 8 (1), Γερομιχαλός, Κασελάκης 13 (2), Σαλούστρος 2, Μέιερ 15 (3), Μπράουν 11 (2), Έλις 7.

ΟΛΙΜΠΙΑ Λ. (Μάρτιτς): Ρέινολντς 17 (4), Τζόουνς 14 (1), Μπούμπνιτς, Λάζιτς 2, Σάμανιτς 4, Λάπορνικ 17 (5), Μπέγκιτς 7, Μπάτζιμ 2, Μέσιτσεκ 8, Σάνον, Ραντούλοβιτς 6.