Έχοντας το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα (βρέθηκε μπροστά ακόμη και με 16 αλλά πιέστηκε στο τέλος) ο Πανιώνιος σημείωσε την πρώτη του νίκη στη φετινή Betshop Basket League νικώντας τον Άρη στη Νέα Σμύρνη με 70-66.

Χάρη στη μεγάλη αποτελεσματικότητα του από το τρίποντο στο πρώτο ημίχρονο και σουτάροντας γενικότερα καλύτερα εντός παιδιάς (41% έναντι 32% του Άρη), ο Πανιώνιος κατάφερε να καλύψει την αδυναμία του στα ριμπάουντ (οι φιλοξενούμενοι είχαν 16 περισσότερα, 47 έναντι 31) για να φτάσει την επικράτηση παρά την απουσία του Σίνγκλερ.

Ο Πανιώνιος κατάφερε να αποκτήσει από τα πρώτα λεπτά τον έλεγχο του αγώνα. Μετά από τρία λεπτά ήταν μπροστά με 10-5 και στα έξι αγωνιστικά λεπτά το σκορ ήταν 18-12. Ο Άρης όμως μείωσε με το φινάλε της περιόδου μείωσε στο 24-22 εκμεταλλευόμενος κυρίως την υπεροχή του στα ριμπάουντ (10-4). Οι γηπεδούχοι όμως εκτελούσαν με μεγάλη συνέπεια από την περιφέρεια. Τελείωσαν το ημίχρονο με 7/13 τρίποντα, στοιχείο που τους επέτρεψε να ξεφύγουν ακόμη και με 16 πόντους (45-29 στο 19'), με τον Ντέβιον Μπέρι να φτάνει τους 15 πόντους.

Μέσα από την άμυνα του στην τρίτη περίοδο ο Άρης περιόρισε την παραγωγικότητα του Πανιωνίου χωρίς όμως να καταφέρει να μειώσει περισσότερο από τους εννιά (58-49). Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μετέφερε το παιχνίδι κοντά στο καλάθι με τους Κάιζερ και Χάρις. Με τρίποντο του δεύτερου ο Άρης έγινε απειλητικός μετά από αρκετή ώρα (58-53 στο 32') αφού την ίδια ώρα ο Πανιώνιος εκτελούσε σχεδόν αποκλειστικά από μακριά αλλά δεν έβρισκε πια λύσεις από το τρίποντο (1/8 στα πρώτα 15 λεπτά του 2ου ημιχρόνου). Οι “κιτρινόμαυροι” συνέχισαν να κάνουν εξαιρετική δουλειά στην άμυνα και 2:49 πριν το τέλος, μείωσαν στον πόντο (65-64) αφού η κούραση ήταν πια εμφανής στις προσπάθειες των παικτών του “ιστορικού” που έπαιξε με πολύ μικρό rotation.

Ένα τρίποντο όμως του Χάρις έκανε το 68-64 στο 1:16 από το τέλος. Ο Κάιζερ με 1/2 βολές “έγραψε” το 68-65, ο Άρης έβγαλε την επόμενη άμυνα και στα 7,6'' ο Λάκι Τζόουνς με 1/2 βολές έκανε το 68-66 και ο Πανιώνιος σκόραρε με τον Τζονς αφού έσπασε το “ζον-πρες” και κράτησε την πολύτιμη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 45-32, 58-49, 70-66.