Στο «Σ. Μπεφόν» άνοιξε η αυλαία της 26ης και τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Betshop Basket League. Εκεί ο Χολαργός, που έχει εξασφαλίσει την παρουσία του στα πλέι οφ, επιβλήθηκε του Πανιωνίου με το εντυπωσιακό 110-90. Με αυτό το παιχνίδι ολοκληρώθηκε η σεζόν για τους «κυανέρυθρους».

Ο Χολαργός βρέθηκε στην πιο παραγωγική του βραδιά στην Betshop Basket League και πλέον περιμένει την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου ώστε να δει το τελικό πλασάρισμά του, αλλά και τον αντίπαλό του στα πλέι οφ.

Στο κλειστό του Π. Φαλήρου βρήκε απέναντί του τον Πανιώνιο που δεν είχε στον πάγκο του τον Βασίλη Φραγκιά, καθώς όπως ανακοίνωσε η ομάδα αποχώρησε καθώς αισθάνθηκε αδιαθεσία, λόγω χαμηλής πίεσης.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τρεις παίκτες με 20+ πόντους και συγκεκριμένα τους Χόκινς (24), Φιτζπάτρικ (22) και Γιάνκοβιτς (21). Από την άλλη για τον Πανιώνιο πρώτοι σκόρερ ήταν οι Παπαντωνίου (22) και Δίπλαρος (15).

Το παιχνίδι πήρε γρήγορο ρυθμό από το ξεκίνημα και με οκτώ πόντους τους Φιτζπάτρικ ο Χολαργός προηγήθηκε με 11-5. Στο επόμενο τρίλεπτο ωστόσο ο Πανιώνιος αντέδρασε και μνε τα τρίποντα των Καμπερίδη και Δίπλαρου προσπέρασε με 19-18. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 31-33.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο με τον Πανιώνιο ωστόσο να τρέχει ένα μικρό 5-0 και να ξεφεύγει στο 19' με 50-43 με γκολ φάουλ του Καμαριανού. Το φινάλε του πρώτου μέρους ωστόσο βρήκε τους «κυανέρυθρους» να προηγούνται με έναν πόντο, καθώς ο Γιάνκοβιτς με τρίποντο μείωσε σε 51-50.

Με τρίποντα των Οκερεαφόρ και Φιτζπάτρικ, ο Χολαργός ξέφθυγε με 53-58 στις αρχές του δευτέρου μέρους, ενώ με ένα συνολικά 16-5 σε τέσσερα αγωνιστικά λεπτά προσπέρασε με 66-56. Δίπλαρος, Χουγκάζ και Καμπερίδης σκόραραν έξω από τα 6,75μ. και ο Πανιώνιος μείωσε σε 71-74 λίγο πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου (73-79).

Ένα νέο τρίποντο από τον Καμπερίδη διατήρησε τον Πανιώνιο κοντά στο σκορ, μειώνοντας σε 79-85. Έξι σερί πόντοι από τον Χόκινς ανέβασαν και πάλι τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (84-96). Τρία λεπτά πριν από το φινάλε ο Χολαργός ξεπέρασε τους 100 πόντους με τον Καλαϊτζάκη να καρφώνει για το 86-100 ενώ το φινάλε βρήκε τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με 90-110 με αυτό το +20 να είναι η μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 31-33, 51-50, 73-79, 90-110