Ο Κόροιβος μετά από αναμέτρηση με… άγρια ομορφιά και σκληρές άμυνες «δραπέτευσε» από το Ζηρίνειο με την τρίτη νίκη του στην Basket  League ΣΚΡΑΤΣ της φετινής σεζόν (61-60 την Κηφισιά).

Σε ένα ισορροπημένο ματς την διαφορά υπέρ των φιλοξενούμενων έκαναν το καλύτερο ποσοστό του Κοροίβου στα τρίποντα (6/19 έναντι 4/22) και τα τρία παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ του. Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση, αλλά το μακρινό σουτ του Νίκου Γκίκα μέτρησε για δύο πόντους 9’’ πριν την λήξη της συνάντησης (61-60), ενώ η προσπάθεια για τρίποντο του ίδιου παίκτη με 2’’ να απομένουν για το τέλος ήταν άστοχη.

Η Κηφισιά άρχισε καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκε με 14-8 με οκτώ πόντους με δύο τρίποντα του Λεωνίδα Κασελάκη, 1’ και 19’’ πριν την λήξη του πρώτου δεκάλεπτου. Με νέο τρίποντο, αυτή την φορά από τον Τζερόντ Στίγκερς, οι γηπεδούχοι αύξησαν την διαφορά στους έξι (19-13) στα πρώτα 42’’ της δεύτερης περιόδου. Με πρωταγωνιστή τον Όμπι Τρότερ, ο Κόροιβος άλλαξε την ροή του αγώνα και με επιμέρους σκορ 13-4, προσπέρασε με 26-23 με 1’ και 23’’ να απομένουν για την λήξη το πρώτου ημιχρόνου.

Η Κηφισιά απάντησε με σερί 7-0 με τέσσερις πόντους του Δημήτρη Μαυροειδή και ανέκτησε το προβάδισμα (30-26) σχεδόν δύο λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους. Ο Κόροιβος, ωστόσο, τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο στο +5 (47-42) με σερί 6-0 με γκολ φάουλ του Τρότερ και τρίποντο του Ντουέιν Ντέιβις στα τελευταία 1’ και 11’’ του δεκάλεπτου.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 6 (50-44 στο 33’, 52-46 στο 34’ και 54-48 με 3’ και 44’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα), αλλά η ομάδα του βορείου προαστίου ισοφάρισε 54-54 με 1’ και 51’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης με σερί 6-0 που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Κασελάκη. Ο Ντέιβις με τρίποντο έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Κόροιβο (57-54) σχεδόν αμέσως μετά, 1’ και 42’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Ο Γκίκας αρχικά (57-56 με 1’ και 29’’ να απομένουν για την λήξη του ματς) και ο Τζερόντ Στίγκερς στην συνέχεια (59-58 1’ και 1’’ πριν το τέλος) έφεραν την Κηφισιά σε απόσταση βολής. Με 13’’ να απομένουν για την λήξη ο Τρότερ με δύο βολές έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στους φιλοξενούμενους (61-58). Στα 9’’ ο Γκίκας ευστόχησε σε μακρινό σουτ, που μέτρησε, ωστόσο, για δύο πόντους (61-60), ο Τρότερ αστόχησε σε διείσδυση και ο Γκίκας αστόχησε τρίποντο με 2’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 24-26, 42-47, 60-61.

Χάρης Μαρκόπουλος (προπονητής Κοροίβου): «Συγχαρητήρια στον Ηλία Παπαθεοδώρου για την επιτυχία με την Εθνική Εφήβων και για την ομάδα που έχει φτιάξει φέτος. Η Κηφισιά μέχρι στιγμής δείχνει να ξέρει τι ζητάει. Και οι δυο ομάδες επικεντρωθήκαμε στην άμυνα σήμερα. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο βελτιώσαμε την άμυνά μας και ελέγξαμε το παιχνίδι. Βάλαμε κρίσιμα καλάθια. Η νίκη μας δίνει αυτοπεποίθηση αλλά μένουμε ταπεινοί γιατί το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο ακόμα και στο τέλος κρίνονται όλα».

Ανδρέας Χριστοδούλου (μπασκετμπολίστας Κοροίβου): «Ήταν ένα πολύ δύσκολο ματς. Οι προπονητές μας βρήκαν τις αδυναμίες της Κηφισιάς . Το παιχνίδι κρίθηκε στο καλάθι. Πήραμε τη νίκη και είμαστε χαρούμενοι για αυτό».

Ηλίας Παπαθεοδώρου (προπονητής Κηφισιάς): «Ήταν ένα σκληρό παιχνίδι, ένα ματς τακτικής στην άμυνα. Κλειστό παιχνίδι με χαμηλό σκορ. Ο αγώνας κρίθηκε στο τέλος όπως και τα περισσότερα ματς φέτος. Εμείς πρέπει να βελτιώσουμε τις αποφάσεις μας στο τέλος . Τα ματς κρίνονται στις λεπτομέρειες. Συνεχίζουμε και δουλεύουμε σκληρά για την επόμενη αγωνιστική με την Καβάλα. Συγχαρητήρια στον Κόροιβο για σήμερα.

Δημήτρης Μαυροειδής (μπασκετμπολίστας Κηφισιάς): «Ο Κόροιβος είναι μια οργανωμένη ομάδα . Όταν το ματς πάει στον πόντο δεν ξέρεις ποιος θα κερδίσει στο τέλος , είναι και θέμα τύχης. Δεν τα καταφέραμε αλλά συνεχίζουμε».