Το Λαύριο DHI ήταν καταιγιστικό στο δεύτερο ημίχρονο, προηγήθηκε ακόμη και με 23 πόντους, επικράτησε άνετα εντός έδρας του Απόλλωνα Πάτρας Carna (79-65) και έκλεισε τον πρώτο γύρο της κανονικής περιόδου της STOIXIMAN.GR Basket League με τέσσερις νίκες.

Οι γηπεδούχοι στα πρώτα 13’ και 20’’ του δεύτερου ημιχρόνου  με επιμέρους σκορ 32-9, ξέφυγαν με 69-46 και έφτασαν εύκολα στην νίκη. Κορυφαίοι σε αυτό το διάστημα για το Λαύριο DHI ήταν οι Κέβιν Πάντερ, Γιάννης Αθανασούλας και Ντεμάριους Μπολντς, ενώ ο Στίβεν Γκρέϊ «κράτησε» τους γηπεδούχους στο πρώτο ημίχρονο με 15 πόντους.

Ο Απόλλωνας Πάτρας Carna είχε τον έλεγχο στην μεγαλύτερη διάρκεια της πρώτης περιόδου με πρωταγωνιστή τον Έντιν Μπάβτσιτς. Οι «Φρουροί της Αχαΐας» με δύο βολές του Γιώργου Διαμαντάκου και καλάθι του Διαμαντή Σλαφτσάκη, ξέφυγαν με 21-17, 8’’ πριν την λήξη του δεκάλεπτου, αλλά ο Στίβεν Γκρέϊ με τρίποντο μείωσε στον πόντο (21-20) για τους γηπεδούχους με την εκπνοή της περιόδου.

Το Λαύριο DHI βελτίωσε την άμυνα του και με σερί 6-0 με δύο καλάθια του Κέβιν Πάντερ και δύο βολές του Γιώργου Αθανασούλα, προσπέρασε με 29-25, 5’ και 8’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Ο Απόλλωνας Πάτρας Carna με τα τρίποντα των Άντονι Χίκεϊ, Ούρος Ντούβνιακ, δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να ξεφύγουν και με καλάθι του Διαμαντάκου και δύο βολές του Τάιλερ Καλινόσκι ισοφάρισε σε 37-37, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με τον Γκρέϊ να έχει σκοράρει 15 πόντους για τους γηπεδούχους και τους «Φρουρούς της Αχαΐας» να έχουν πάρει τρία παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ (6-3).

Το Λαύριο DHI μπήκε με περισσότερη ενέργεια στο δεύτερο ημίχρονο και με επιμέρους σκορ 12-2, που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Ντεμάριους Μπολντς, προηγήθηκε με 9 (48-39), 3’ και 23’’ μετά την έναρξη της τρίτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό σε όλο το δεκάλεπτο και με δύο καλάθια των Μπολντς, Πάντερ στα τελευταία 34’’ του δεκάλεπτου, τελείωσε την τρίτη περίοδο στο +15 (61-46). Το επιμέρους σκορ του δεκάλεπτου για το Λαύριο DHI ήταν 24-9.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στα πρώτα 3’ και 20’’ της τέταρτης περιόδου με σερί 8-0, «εκτόξευσαν» την διαφορά στους 23 πόντους (69-46) και εξασφάλισαν τους δύο βαθμούς. Με δύο τρίποντα του Ντούβνιακ στα τελευταία 43’’ του αγώνα ο Απόλλωνας Πάτρας Carna κατέβασε την διαφορά στους 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 37-37, 61-46, 79-65.

Κώστας Μέξας (προπονητής Απόλλωνα Πάτρας Carna): «Να δώσουμε συγχαρητήρια στην ομάδα του Λαυρίου για τη δίκαιη νίκη που πέτυχε. Εμείς μετά από ένα καλό ημίχρονο που ελέγξαμε τον ρυθμό, στο δεύτερο ημίχρονο δεν εμφανιστήκαμε στο γήπεδο καν, συνολικά ολόκληρη η ομάδα, και το Λαύριο κέρδισε απόλυτα δίκαια, ήταν πιο αποφασιστικό από εμάς. Ήθελε το παιχνίδι παραπάνω από ότι φάνηκε, εμείς θα συζητήσουμε να δούμε τι γίνεται να πάρουμε αποφάσεις για την συνέχεια του πρωταθλήματος η οποία είναι πολύ δύσκολη ειδικά μετά τα σημερινά αποτελέσματα, καλή συνέχεια στο Λαύριο και καλή χρονιά σε όλους.

Γιώργος Διαμαντάκος (μπασκετμπολίστας Απόλλωνα Πάτρας Carna): «Καλή χρονιά και από εμένα, θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια στην ομάδα του Λαυρίου για τη δίκαιη νίκη του. Εμείς ενώ κάναμε ένα πολύ καλό παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ξέραμε την πίεση που θα έχει το Λαύριο, με τον κόσμο του κοντά. Παρουσιαστήκαμε καλοί στο πρώτο ημίχρονο αλλά στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαμε τελείως νωθρά δεν ήμασταν αποφασιστικοί και έτσι δώσαμε στο Λαύριο εύκολους πόντους και την δυνατότητα να ελέγξει τον ρυθμό του παιχνιδιού και μετά από αυτό ήταν πολύ δύσκολο να γυρίσουμε το παιχνίδι».

Χρήστος Σερέλης (προπονητής Λαυρίου DHI): «Πολύ καλή νίκη η σημερινή, την χρειαζόμασταν πάρα πολύ, έχουμε δουλέψει εδώ και ένα μήνα περίπου, που δουλεύουμε αρκετά καλά και φαινότανε στα παιχνίδια ότι ήμασταν καλύτεροι από τα πρώτα 10 παιχνίδια του πρωταθλήματος. Μας έχει βοηθήσει πάρα πολύ η έλευση του Τζαμάλ Νίξον, τον ξέραμε, μας ξέρει, του αρέσει πάρα πολύ που βρίσκεται εδώ πέρα, μας αρέσει πάρα πολύ και εμάς, βλέπετε και εσείς και στον κόσμο, και στο παιχνίδι που θέλουμε να παίξουμε είναι τρομερή η βοήθεια του, σήμερα έπαιξε περίπου 20 λεπτά και ήταν σαν να έπαιξε σε ολόκληρο το παιχνίδι.

Έχει ανεβάσει όλη την ομάδα επίπεδο και τους συμπαίκτες του. Σήμερα είναι το πρώτο παιχνίδι που βοηθήσανε σχεδόν όλοι οι περιφερειακοί όσα λεπτά και αν παίξανε, είναι η πρώτη φορά που γίνεται αυτό και παίζει μεγάλο ρόλο, οι απελευθερώσεις του Στεφανίδη και με την εμπειρία του μπορεί και εκείνος να βοηθήσει την ομάδα πλέον. Ξέρει πως υπάρχει ένας άνθρωπος ο οποίος μπορεί να καθοδηγήσει την ομάδα.

Είμαστε χαρούμενοι θέλουμε πάρα πολύ δουλειά, θα ξεκινήσει ο δεύτερος γύρος. Το πρωτάθλημα μετά και τα σημερινά αποτελέσματα γίνεται ακόμα πιο δύσκολο, συνεπώς εμείς πρέπει να εστιάσουμε θεωρώ αν και είναι πολύ νωρίς να μιλάμε αλλά πρέπει να κοιτάξουμε να πάμε από τις 9 νίκες και πάνω στο πρωτάθλημα για να νιώσουμε ασφάλεια. Είναι μέρες γιορτινές σήμερα για την ομάδα μας γιορτάζουν αρκετοί άνθρωποι όπως ο Πρόεδρος μας ο κος Ιωάννης Ψαρράκης, 2 παίχτες, φροντιστές της ομάδας ο Νίξον έχει γενέθλια άρα όλη ομάδα τους αφιερώνει τη νίκη, και τους εύχεται υγεία και όλοι μαζί ελπίζουμε να συνεχίσουμε με τον ίδιο τρόπο έως και σήμερα».

Γιάννης Αθανασούλας (μπασκετμπολίστας Λαυρίου DHI): «Καλή χρονιά σε όλους με υγεία, ήταν ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι για εμάς σήμερα κομβικής σημασίας, θέλαμε οπωσδήποτε να κλείσουμε τον γύρο με μία νίκη εντός έδρας. Θεωρώ πως η αρχή του δευτέρου ημιχρόνου τα πρώτα 15 λεπτά ήταν το κομβικό σημείο που κάναμε το βήμα παραπάνω για τη νίκη καθώς παίξαμε πολύ καλή άμυνα στο πρώτο δεκάλεπτο δεχόμενοι με 9 πόντους, καταφέραμε να επιβάλλουμε τον ρυθμό μας να κλέψουμε μπάλες και να βγούμε στο ανοιχτό γήπεδο που είναι και ο τρόπος παιχνιδιού μας. Καταφέραμε σήμερα να πάρουμε μία πολύ σημαντική νίκη εν όψει της διακοπής που έρχεται να κλείσουμε τον πρώτο γύρο με 4 νίκες και να μπούμε στον δεύτερο γύρο ακόμα πιο αισιόδοξοι».