Η ΑΕΝΚ Δημουλάς επέστρεψε έστω και με… περιπέτειες στις νίκες στην εντός έδρας αναμέτρηση με αντίπαλο τον Πανελευσινιακό (68-67). Η Κηφισιά ανέτρεψε το προβάδισμα που είχαν οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο ημίχρονο και άντεξε στην αντεπίθεση που εξαπέλυσαν οι «σταχυοφόροι» στην τελευταία περίοδο.

Ο Πανελευσινιακός μπήκε καλύτερα στην συνάντηση και με 7 πόντους με ένα τρίποντο του Φώτη Βασιλόπουλου και τρίποντο του Ελάϊζα Τζόνσον προηγήθηκε με 8 (14-6) στο πρώτο πεντάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι «καυτοί» έξω από τα 6,75 μέτρα και με νέο τρίποντο του Τζόνσον προηγήθηκαν και με 9 (19-10) στο 7’. Στα τελευταία τρία λεπτά της πρώτης περιόδου η ΑΕΝΚ Δημουλάς αντεπιτέθηκε και με επιμέρους σκορ 10-3 με τέσσερις πόντους του Δημήτρη Μαυροειδή κατέβασε την διαφορά στους δύο (22-20 σκορ πρώτου δεκάλεπτου).

Με νέο καλάθι του Μαυροειδή οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 24-24 στα πρώτα ενάμιση λεπτά της δεύτερης περιόδου και με πέντε σερί πόντους (λέι απ και τρίποντο) του Κέιντ Ντέιβις προσπέρασαν με 29-27 με 5’ και 28’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, που ολοκληρώθηκε με προβάδισμα τεσσάρων πόντων της ΑΕΝΚ Δημουλάς (36-32) με δύο ακόμη καλάθια του Ντέιβις.

Η Κηφισιά μπήκε στο δεύτερο μέρος με ενέργεια στην άμυνα και από την καλή άμυνα της βρήκε ρυθμό στην επίθεση. Με επιμέρους σκορ 11-2 με δύο τρίποντα του Σάϊλας και πέντε πόντους του Νίκου Λιακόπουλου (τρίποντο και λέι απ), οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 11 (47-36) λίγο πριν το 23’.

Με γκολ φάουλ του Γιάννη Ψαθά η ΑΕΝΚ Δημουλάς ανέβασε την διαφορά στους 13 (50-37) στο επόμενο λεπτό. Η Κηφισιά συνέχισε στον ίδιο καλό ρυθμό και με τέσσερις πόντους του Μαυροειδή και λέι απ του Ούρος Ντούβνιακ ξέφυγε με 15 (58-43) με 1’ και 25’’ να απομένουν για την λήξη της τρίτης περιόδου.

Η διαφορά υπέρ των γηπεδούχων δεν ανέβηκε περισσότερο λόγω του Γιάννη Αθανασούλα, που έκανε ότι μπορούσε για να κρατήσει τους «σταχυοφόρους» στην διεκδίκηση της νίκης στο τρίτο δεκάλεπτο και πέτυχε και τους 16 πόντους του στο δεύτερο μέρος. Με τρία σερί τρίποντα από τους Νίκολα Μάρκοβιτς, Τζόνσον και Αθανασούλα, ο Πανελευσιανικός πλησίασε στους 5 (61-56) πολύ γρήγορα, λίγο πριν το 32’.

Με γκολ φάουλ του Μάρκοβιτς και λέι απ του Αθανασούλα οι «σταχυοφόροι» πλησίασαν στο καλάθι (63-61) λίγο μετά το 34’. Με καλάθι του Λιακόπουλου και μια βολή του Μαυροειδή, η ΑΕΝΚ Δημουλάς πήρε… ανάσα (66-61) 2’ και 49’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης. Με δύο βολές του Αθανασούλα και καλάθι του Ντούβνιακ η διαφορά παρέμεινε στους 5 (68-63) με 2’ και 18’’ να απομένουν για την λήξη του αγώνα.

Σίμπσον και Μάρκοβιτς έφεραν τον Πανελευσινιακό σε απόσταση ενός πόντους (68-67) από τους γηπεδούχους 1’ και 15’’ πριν το τέλος της συνάντησης. Αυτό ήταν, όμως, και το τελικό σκορ, καθώς το άστοχο δίποντο του Ντούβνιακ, διαδέχθηκε χαμένο τρίποντο από τον Σίμπσον με 35’’ να απομένουν για την λήξη του αγώνα. Ο Λιακόπουλος ήταν και εκείνος άστοχος έξω από τα 6,75 μέτρα, αλλά στην τελευταία επίθεση των «σταχυοφόρων», ο Μάρκοβιτς έκανε βήματα 5’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 36-32, 59-47, 68-67.

Δημήτρης Κουστένης (προπονητής του Πανελευσινιακού): «Νομίζω ότι ο Γιάννης ο Αθανασούλας τα είπε τα πράγματα όπως είναι. Είναι το δεύτερο συνεχόμενο ματς που χάνουμε με τον ίδιο τρόπο, αλλά δεν έχουμε χρόνο να στεναχωριόμαστε καθώς από αύριο πρέπει να συγκεντρωθούμε στο παιχνίδι της Τετάρτης που για μας είναι χωρίς γυρισμό. Είναι παιχνίδι τελικός. Με νίκη κρατάμε την μοίρα μας στα χέρια μας, ενώ με ήττα θα εξαρτόμαστε από άλλους και δεν το θέλουμε αυτό. Σήμερα έγινε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι και τα παιδιά έδειξαν πολύ δυνατό χαρακτήρα μετά το τρίτο δεκάλεπτο επιστρέφοντας από το -15. Συγχαρητήρια στην Κηφισιά  και εμείς δεν έχουμε παρά να προετοιμαστούμε για τον τελικό.

Με την Πάτρα ήμασταν μπροστά και χάσαμε σήμερα έγινε το αντίστροφο αλλά πάλι χάσαμε. Όπως λένε οι αμερικάνοι «πολλές φορές ο φόβος της νίκης είναι μεγαλύτερος από το φόβο της ήττας». Οταν φτάνεις προς το τέλος σου δημιουργεί άγχος και φόβο. Μια νίκη καλή όμως σε βοηθάει να το ξεπεράσεις αυτό».

Γιάννης Αθανασούλας (μπασκετμπολίστας Πανελευσινιακού): «Ήρθαμε να παίξουμε ένα τελικό καθώς πλέον όλα τα παιχνίδια θα έχουν αυτή την μορφή για μας. Μετά από πολύ καιρό καταφέραμε να δείξουμε ένα σεβαστό πρόσωπο στην άμυνα, καταφέραμε να κρατήσουμε την Κηφισιά στους 68 πόντους μια ομάδα με πολύ επιθετικό ταλέντο και τακτικά πήγαμε το ματς εκεί που θέλαμε. Δυστυχώς στις τελευταίες αποφάσεις μας αν και ήταν σωστές είχαμε δυο ελεύθερα τρίποντα και ένα τρανζίσιον, όμως δεν ήταν εύστοχες και χάσαμε ένα παιχνίδι που το παλέψαμε μέχρι το τέλος.

Η ομάδα έχει ανάγκη από αποτελέσματα και βαθμούς, η καλή εμφάνιση δεν μας φτάνει. Το μόνο που πήραμε σήμερα ήταν μια ψυχολογική ένεση καθώς παίζουμε ένα παιχνίδι που η λέξη τελικός είναι λίγη για να το περιγράψει. Δεν θέλω να φανώ απαισιόδοξος αλλά αν δεν κερδίσουμε τα πράγματα δεν θα είναι καλά για μας».

Ηλίας Παπαθεοδώρου (προπονητής ΑΕΝΚ Δημουλάς): «Είχαμε πει ότι πρέπει να μπούμε πολύ δυνατα και να εκμεταλλευτούμε την δύσκολη κατάσταση που βρίσκεται η Ελευσίνα κυρίως ψυχολογικά και όχι αγωνιστικά. Δεν το κάναμε στην αρχή αλλά καταφέραμε πολύ γρήγορα να βελτιώσουμε την άμυνα μας και να βρούμε καλές επιλογές και στην επίθεση μας. Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν καλύτεροι και στα δυο γήπεδα για περίπου 14-15 λεπτά. Μετά κάναμε λάθος εκτίμηση της κατάστασης και χωρίς να θέλω να μειώσω την αντίδραση της Ελευσίνας, η οποία προσέγγισε πολύ καλά τακτικά το παιχνίδι, κάναμε πολλά λάθη στην επίθεση μας. Όταν το ματς πήγε στους 15 πόντους αντί να συνεχίσουμε να παίζουμε και να ανοίξουμε ακόμα περισσότερο τη διαφορά σταματήσαμε να παίζουμε και κάναμε καθυστέρηση ουσιαστικά και περιμέναμε να τελειώσει το ματς.

Η Ελευσίνα το εκμεταλλεύτηκε και έφτασε το ματς να κριθεί στην μια φάση. Αυτό δεν είναι καλό για μας αλλά το γεγονός ότι κερδίζουμε σημαίνει πολλά γιατί θέλουμε να χτίσουμε την αυτοπεποίθηση μας ξανά ξεκινώντας από το μηδέν και ακόμα και τέτοιες νίκες μας δίνουν χαρά και ενθουσιασμό. Θα συμφωνήσω με αυτό που είπε ο Τζίμης γιατί και εμείς ουσιαστικά όταν βρεθήκαμε στο +15 φοβηθήκαμε να κερδίσουμε. Ο δρόμος είναι μακρύς και για μας. Καλή συνέχεια στην Ελευσίνα στην δύσκολη προσπάθεια που κάνουν και εμείς να κοιτάξουμε το επόμενο παιχνίδι στην Πάτρα.

Τέτοια εξέλιξη σε παιχνίδι μας προκαλεί μεγάλη πίεση και δεν θα έλεγα πως βοηθάει τους προπονητές. Σε αυτές τις περιπτώσεις δεν υπάρχει χρόνος για σκέψη είτε έχεις κερδίσει είτε έχεις χάσει. Κοιτάς μπροστά και συνεχίζεις».

Κέιντ Ντέιβις (μπασκετμπολίστας ΑΕΝΚ Δημουλάς): « Η Ελευσίνα έπαιξε πολύ καλά απόψε και το σημαντικό ήταν ότι κερδίσαμε. Σημασία για μας έχει ότι κερδίσαμε είτε με ένα πόντο είτε με 15 το σημαντικό είναι ότι πήραμε τη νίκη.Παίξαμε πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο όμως δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι στην άμυνα και επιτρέψαμε στην Ελευσίνα να επιστρέψει στο ματς και έκαναν και εκπληκτική δουλειά στα επιθετικά ριμπάουντ. Να πάρουμε ότι μπορούμε από το σημερινό ματς και να συγκεντρωθούμε στο αμέσως επόμενο ματς».