Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στην ημιτελική φάση των πλέι οφ της Basket League ΣΚΡΑΤΣ καθώς επικράτησε του Ρεθύμνου Cretan Kings στην Κρήτη με 73-77 κι έκανε το 2-0. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου προηγήθηκε έως και με διαφορά 19 πόντων, οι γηπεδούχοι επιδίωξαν την ανατροπή στην τελευταία περίοδο καθώς μείωσαν έως και στους τέσσερις πόντους δίχως τελικώς να πετύχουν την ολική ανατροπή.

Κύριο στοιχείο της πρώτης περιόδου ήταν τα πολλά λάθη καθώς οι δύο ομάδες υπέπεσαν συνολικά σε 15 λάθη! Ο Ολυμπιακός άρχισε καλύτερα το παιχνίδι και μετά τη συμπλήρωση πέντε λεπτών αγώνα προηγήθηκε με 6-13. Εκεί το Ρέθυμνο Cretan Kings αντέδρασε έχοντας ως κινητήριο μοχλό τον Μάντεν. Οι γηπεδούχοι έκαναν 10-0 σερί μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου και προηγήθηκαν με 16-13.

Ο Ολυμπιακός ανέβασε ρυθμούς στο δεύτερο δεκάλεπτο, αξιοποίησε τα επιθετικά ριμπάουντ που μάζεψε και είχε τις λύσεις από τους Ουόρικ, Παπαπέτρου. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν υψηλά ποσοστά ευστοχίας έξω από τη γραμμή των 6,75 – είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι στο τέλος του ημιχρόνου είχαν 7/10 προσπάθειες. Προηγήθηκαν με 21-17, μετά από τρίποντο του Μάντεν πριν από τη συμπλήρωση τριών λεπτών στη δεύτερη περίοδο για να ακολουθήσει όμως ένα σερί 0-7 για τον Ολυμπιακό (21-24). Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε έως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (36-40).

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στον Ολυμπιακό ο οποίος μέσα από την επιθετική άμυνά του, βρήκε πόντους στο ανοιχτό γήπεδο κι έχτισε σημαντική διαφορά. Για την ακρίβεια, έως και το 4ο λεπτό της τρίτης περιόδου (42-45) το Ρέθυμνο Cretan Kings είχε επαφή με το σκορ για να ακολουθήσει σερί 0-16 για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου. Σε αυτό το διάστημα, ο Βασίλης Σπανούλης έκανε τη διαφορά για τους Πειραιώτες οι οποίοι προηγήθηκαν με 42-61 (28’). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 49-66.

Με πρωταγωνιστή τον Κάρτερ, οι γηπεδούχοι έκαναν απόπειρα επιστροφής στη διεκδίκηση της νίκης καθώς μετά τη συμπλήρωση των τεσσάρων πρώτων λεπτών στην τελευταία περίοδο μείωσαν σε 60-70. Το επιμέρους σκορ του Ρεθύμνου Cretan Kings έφτασε στο 22-9 καθώς μετά από εύστοχο σουτ τριών πόντων από τον Χάροου μείωσαν έως και στους τέσσερις πόντους (71-75), 80 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του αγώνα. Εκεί, ο Γιάννης Αθηναίου διέκοψε το σερί των γηπεδούχων και με καλάθι δύο πόντων φρόντισε να βάλει τέλος στο όνειρο των γηπεδούχων για ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 36-40, 49-66, 73-77.