Ιδανική βραδιά για τον Ολυμπιακό και τον Βασίλη Σπανούλη. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν στο ΣΕΦ την Μάλαγα με 77-72 στην συμπλήρωση 500 αγώνων στο Κύπελλο Πρωταθλητριών Ευρώπης και την Ευρωλίγκα και έμειναν μόνοι στην κορυφή του Ομίλου F του Top 16 μετά την ήττα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας από την Φενέρμπαχτσε (81-75). Ο αρχηγός του Ολυμπιακού συνδύασε την καταπληκτική εμφάνιση του (18 πόντοι και 10 ασίστ) με την ανάδειξη του σε τρίτο πασέρ στην ιστορία της Ευρωλίγκας.

Ο Σπανούλης ήθελε 7 ασίστ για να ξεπεράσει τον Πάμπλο Πριτζιόνι με 798 ασίστ στα χρονικά της Ευρωλίγκας και τα κατάφερε στο 27' του αγώνα! Ο αρχηγός των «ερυθρόλευκων» έδωσε ακόμη 3 ασίστ στην αποψινή συνάντηση και έβαλε... πλώρη για να φτάσει τους δύο κορυφαίους πασέρ στην ιστορία της ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργανώσης, που είναι, επίσης, Έλληνες! Τον δεύτερο Θοδωρή Παπαλουκά (977) και τον πρώτο Δημήτρη Διαμαντίδη (1.090)!

Ο Ολυμπιακός ήταν πίσω στο σκορ σε όλο το πρώτο ημίχρονο λόγω της αδυναμίας του στο ριμπάουντ (η ισπανική ομάδα πήρε 6 επιθετικά) και της αστοχίας του έξω από τα 6,75 μέτρα (2/11 τρίποντα). Η Μάλαγα προηγήθηκε και με 7 πόντους λίγο μετά το 11 (19-12) και 2’ και 12’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου (31-24). Στα τελευταία 1’ και 5’’ ο Μιχάλης Τσαϊρέλης, που έκανε ντεμπούτο απόψε με τον Ολυμπιακό, κέρδισε επιθετικό φάουλ από τον Κάλεμπ Γκριν και πέτυχε καλάθι σχεδόν με την εκπνοή του πρώτου μέρους και οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο -4 (33-29).

Ο Ολυμπιακός μπήκε με μεγαλύτερη ενέργεια στην άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε τα ριμπάουντ. Από την αμυντική ενέργεια βρήκε ρυθμό στην επίθεση, βελτίωσε αισθητά τα ποσοστά του έξω από τα 6,75 μέτρα (είχε 4/7 τρίποντα στο τρίτο δεκάλεπτο) και πήρε από νωρίς τον έλεγχο. Με πέντε σερί πόντους (καλάθι και τρίποντο) του Λοτζέσκι, η ομάδα του Πειραιά προσπέρασε με 34-33 λίγο μετά το 22’ και με τον Σπανούλη να σκοράρει και να δημιουργεί, προηγήθηκε με 7 (47-40), 4’ και 14’’ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Η Μάλαγα με την άμυνα ζώνης ματς απ ανέκοψε τον ρυθμό του Ολυμπιακού και με πρωταγωνιστές τους Γκρέιντζερ, Τζέρμαν Γκάμπριελ πλησίασε στον πόντο (53-52) με 26’’ να απομένουν για την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου.Με καλάθι του Μάρκοβιτς από ασίστ του Κουζμίνσκας και κάρφωμα του Βάσκεθ στο τρανζίσιον, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 58-58 7’ και 26’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης. Ο Κώστας Σλούκας, ωστόσο, απάντησε αμέσως με μεγάλο τρίποντο (61-58) και με σερί 5-0 με κάρφωμα του Ντάνστον από την 9η ασίστ του αρχηγού του Ολυμπιακού, δύο βολές του Σπανούλη και μια του Λαφαγιέτ, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με 6 (66-60) με 4’ και 7’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης.

Ο Σπανούλης… καθάρισε τον αγώνα με γκολ φάουλ και λέι απ μετά από διείσδυση, που έφεραν τον Ολυμπιακό στο +8 (71-63) 2’ και 31’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης. Οι «ερυθρόλευκοι» με το σκορ 77-69 δεν εκδήλωσαν την τελευταία επίθεση τους, αλλά ο Βασιλειάδης με σουτ πίσω από την σέντρα με την εκπνοή του αγώνα διαμόρφωσε το τελικό 77-72!

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 29-33, 55-52, 77-72.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ, Χάντερ 3, Ντάνστον 6, Σπανούλης 18 (10 α.), Σλούκας 9 (2), Πρίντεζης 13, Μάντζαρης 6 (2), Λαφαγιέτ 6 (1), Ντάρντεν 2, Λοτζέσκι 12 (2), Τσαϊρέλης 2.

ΜΑΛΑΓΑ (Πλάθα): Γκάμπριελ 7, Μάρκοβιτς 4, Βασιλειάδης 9 (3), Τούλσον 8, Τόμας 9, Γκρέιντζερ 13 (2), Βάσκεθ 6, Κουζμίνσκας 3 (1), Στέφανσον 3 (1), Γκριν 8, Γκολούμποβιτς 2.

Ο Παναγιώτης Αγγελόπουλος, πρόεδρος των «ερυθρόλευκων», στην ανάπαυλα της 500ης συνάντησης της ομάδας στο Κύπελλο Πρωταθλητριών Ευρώπης και την Ευρωλίγκα, βράβευσε πέντε παίκτες, που είχαν αγωνιστεί στον πρώτο αγώνα του Ολυμπιακού στο Κύπελλο Πρωταθλητριών Ευρώπης, ο οποίος έγινε στις 23 Νοεμβρίου 1960 στην Κωνσταντινούπολη κόντρα στην Γαλατάσαραϊ (ήττα με 72-41). Οι πέντε παλαίμαχοι μπασκετμπολίστες, που τιμήθηκαν ήταν ο Αλέκος Σπανουδάκης, ένας από τους μεγαλύτερους σε προσφορά παίκτες στην ιστορία των «ερυθρόλευκων» και οι Θόδωρος Βαμβακούσης, Βασίλης Φασιλής, Μανώλης Καζανίδης και Γιάννης Μεϊμάρης.

Βραβεύτηκε, επίσης, ο Θύμιος Φιλίππου, μέλος των πρώτων ομάδων του Ολυμπιακού και άμεσος συνεργάτης των αείμνηστων, προπονητών Φαίδωνα Ματθαίου, Κώστα Μουρούζη στη δεκαετία του 1970.

Ο προπονητής των «ερυθρόλευκων», Γιάννης Σφαιρόπουλος, στάθηκε στην σημασία της νίκης επί της Μάλαγα και σχολίασε για την εμφάνιση της ομάδας του: «Είναι μία πολύ σημαντική νίκη, γιατί μετά την διακοπή του Top 16 είναι σαν να ξεκινάς από την αρχή. Συνήθως οι ομάδες που τα έχουν πάει καλά, έχουν την πίεση για να πάρουν τη νίκη. Το είδαμε περίτρανα στα ματς του Ομίλου μας, για αυτό είναι πολύ σημαντική η νίκη μας. Δεν κάναμε το καλύτερό μας παιχνίδι. Χάσαμε κάποια σουτ. Η άμυνά μας δεν ήταν κακή στο πρώτο ημίχρονο. Είχαμε νευρικότητα στην επίθεση, αλλά η άμυνά μας μάς κράτησε. Στο ημίχρονο μιλήσαμε και είδαμε τι θέλουμε να κάνουμε».

«Ήμασταν πολύ καλοί στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι στη Μάλαγα που είναι πρώτη στην Ισπανία», τόνισε ο κόουτς του Ολυμπιακού και παρατήρησε: «Βάλαμε κάποια εύκολα καλάθια, είχαμε καθαρό μυαλό και πιστεύω πως δικαιούμασταν τη νίκη, καθώς σκοράραμε 48 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο. Εδωσα συγχαρητήρια στους παίκτες».

«Είμαστε πολύ χαρούμενοι γιατί πήραμε τη νίκη στο 500ο παιχνίδι στην Ευρωλίγκα και τιμήθηκαν παίκτες από το παρελθόν, γιατί όποιος ξεχνάει την ιστορία του δεν μπορεί να θεωρείται μεγάλη ομάδα», σημείωσε ο Σφαιρόπουλος και σε ερώτηση σχετική με τον τραυματισμό του Πέτγουεϊ, απάντησε: «Μπήκε και βγήκε ο ώμος του. Το Σάββατο (28/2) θα κάνει μαγνητική τομογραφία. Θα δούμε πόσες μέρες θα μείνει εκτός. Άλλοι αθλητές μένουν περισσότερο, αλλά επειδή το παθαίνει συχνά, ίσως μείνει λιγότερο. Θα δούμε».

«Πέραν του Πέτγουεϊ, οι Χάντερ, Πρίντεζης και Τσαϊρέλης είχαν στομαχικές διαταραχές», εξήγησε ο προπονητής της ομάδας του Πειραιά και σχετικά με το ντεμπούτο του 27χρόνου φόργουορντ σέντερ με την φανέλα των «ερυθρόλευκων»: «Σημαντικό σημείο ήταν η είσοδος του Τσαϊρέλη. Σίγουρα δεν έχει μπει στην ομάδα, αλλά είναι πολύ θετική η ενέργεια που έβγαλε στο παιχνίδι και ξέρουμε πως θα μας βοηθήσει στο μέλλον».