Σε «τροχιά» πρόκρισης στα πλέι οφ του Basketball Champions League από τον Γ’ Όμιλο της πρώτης φάσης της διοργάνωσης, παρέμεινε το Περιστέρι Winmasters με τη νίκη του στην Λετονία επί της ουραγού του γκρουπ Ρίγα (71-64).

Οι «κυανοκίτρινοι» έφτασαν τις έξι νίκες στις πρώτες εννέα αγωνιστικές και ισοβαθμούν στην τρίτη θέση με την Νίζνι Νόβγκοροντ.  Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Γιανίκ Μορέϊρα, που τελείωσε το ματς με νταμπλ νταμπλ (19 πόντοι, 10 ριμπάουντ και 2 κοψίματα), ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος (15 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα) και ο Ουίλιαμ Χάτσερ (15 πόντοι με τρία τρίποντα).

Το Περιστέρι Winmasters έλεγξε από τα πρώτα λεπτά την συνάντηση χάρις στην εξαιρετική άμυνα του (10 κλεψίματα) και με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Μορέϊρα, Χάτσερ, τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο στο +5 (21-16).

Στην δεύτερη περίοδο, οι «κυανοκίτρινοι» ξέφυγαν και με 8 (26-18) στο πρώτο δίλεπτο, όμως, η Ρίγα μείωσε στους τέσσερις (34-30) στο 17’. Το Περιστέρι Winmasters απάντησε με τον Μορέϊρα να κυριαρχεί στις δύο ρακέτες και σερί 10-0 στο τελευταίο τρίλεπτο του πρώτου ημιχρόνου. Η ομάδα της «δυτικής όχθης» πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το σημαντικό για την εξέλιξη της αναμέτρησης +14 (44-30).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο δεύτερο μέρος, μείωσαν στους επτά (48-41) στα πρώτα τέσσερα λεπτά και ύστερα από επιμέρους σκορ 11-4, όμως, το Περιστέρι Winmasters δεν τους επέτρεψε να μειώσουν περισσότερο στην τρίτη περίοδο (σκορ 54-46).

Έξι λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης, οι «κυανοκίτρινοι» προηγήθηκαν ξανά με διψήφια διαφορά (62-52 στο 34’). Δύο λεπτά πριντο τέλος ο Γιάνις Μπλουμς, πρώην του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, με δύο σερί εύστοχα τρίποντα, μείωσε για την Ρίγα στους 7 (65-58), αλλά το Περιστέρι Winmasters απάντησε αμέσως (67-58), κράτησε την ψυχραιμία του και έφτασε στην επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 30-44, 46-54, 64-71.

ΡΙΓΑ (Γκαϊλίτις): Μπλουμς 12 (4), Κράγινα 7 (13 ριμπ.), Μέντφορντ 14 (3), Μέντις 2, Τέιμς 8 (1), Φρεϊμάνις 5 (1), Κούρουκς 13, Μάντσεν, Στούμπρις 3 (1).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ WINMASTERS (Παπανικολόπουλος): Γκρέι 3 (1), Χάτσερ 15 (3), Μορέιρα 19 (10 ριμπ.), Σμιθ 6, Βασιλόπουλος 15 (1), Αγραβάνης Γ., Μπλέικ 6, Καράμπελας, Μόρισον 4, Σκορδίλης, Ξανθόπουλος 3 (1).