Την τρίτη διαδοχική του νίκη και έβδομη συνολικά στη φετινή Ευρωλίγκα, πέτυχε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ. Στην επιστροφή του Ρικ Πιτίνο στον πάγκο τους, οι πρωταθλητές Ελλάδας επικράτησαν με το εντυπωσιακό 100-68 της Μπασκόνια, για την 11η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Ο Πιτίνο είδε και τους 12 παίκτες που χρησιμοποίησε να σκοράρουν και πέντε από αυτούς να τελειώνουν με διψήφιο αριθμό πόντων. Οι «πράσινοι» τελείωσαν το παιχνίδι έχοντας 54% στα δίποντα (22/41) και 46% στα τρίποντα (13/28), ενώ είχαν 21 ασίστ και μόλις 7 λάθη.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ δυσκολεύτηκε να βρει ρυθμό στο ξεκίνημα του αγώνα, με τους παίκτες της Μπασκόνια να κερδίζουν τη μάχη του ριμπάουντ, έστω και αν δεν τους οδήγησαν σε εύκολους πόντους. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 20-17.

Η ελληνική ομάδα κρατούσε σταθερά το προβάδισμα, ενώ στο 17' ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους με τον Τζόνσον να κάνει το 39-38 ενώ με διψήφιο προβάδισμα (46-36) πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Με την επιστροφή για το δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ανέβασε πολύ γρήγορα τη διαφορά στο +16 (52-39). Με τον Φριντέτ να σκοράρει έξω από τη γραμμή των 6,75μ. οι «πράσινοι» πήγαν στο +21 στο τέλος της τρίτης περιόδου με το σκορ να γίνεται 72-51.

Ο ρυθμός των γηπεδούχων δεν έπεσε ούτε στην τελευταία περίοδο. Τέσσερα λεπτά πριν από το φινάλε ο Τόμας με βολές έκανε το σκορ 91-61 στέλνοντας για πρώτη φορά στους 30 πόντους, ενώ στο τέλος έφτασαν τους 100 πόντους με το καλάθι του Παπαπέτρου που διαμόρφωσε το τελικό 100-68.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 46-36, 72-51, 100-68.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 15 (1), Ράις 12 (3), Παπαγιάννης 6, Παπαπέτρου 11 (1), Παππάς 2, Βουγιούκας 2, Τζόνσον 9 (1), Φριντέτ 21 (4), Καλάθης 12 (1), Γουάιλι 2, Μήτογλου 3 (1), Μπεντίλ 5 (1).

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Περάσοβιτς): Βιλντόθα, Χένρι 4, Τζάνινγκ 8 (2), Ντιόπ, Φαλ 12, Στάουσκας 12 (4), Σενγκέλια 11 (2), Σιλντς 8, Πολονάρα 4, Έρικ 9.