Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στον τελικό του Φάιναλ Φορ της Μαδρίτης της Κυριακής (17/5, 22:00) με νίκη επί της ΤΣΣΚΑ (70-68) επιστρέφοντας από το -9, στο οποίο βρέθηκε 3’ και 39’’ πριν την λήξη του ημιτελικού!

Όπως το 2012, στον τελικό της Κωνσταντινούπολης και το 2013 στον ημιτελικό του Φάιναλ Φορ του Λονδίνου, οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν της ΤΣΣΚΑ. Η αποψινή νίκη είχε… συνταγή Πόλης, καθώς ο Ολυμπιακός ήταν πίσω στο μεγαλύτερο διάστημα του ημιτελικού, αλλά στο τέλος κατάφερε να κάνει την μεγάλη ανατροπή και να πάρει το «εισιτήριο» για τον τελικό της Κυριακής, στον οποίο θα διεκδικήσει τον τέταρτο τίτλο Ευρωλίγκας στην ιστορία του.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της νίκης των «ερυθρόλευκων» ήταν ο Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος ήταν πολύ άστοχος σε σχεδόν όλη την διάρκεια του αγώνα, αλλά στα τελευταία 3’ και 30’’ του αγώνα πέτυχε 11 πόντους με τρία τρίποντα και έκρινε τον ημιτελικό. Ο αρχηγός της ομάδας του Πειραιά παραμένει αήττητος σε Φάιναλ Φορ με 7/7 νίκες. «Κλειδιά» της νίκης του Ολυμπιακού ήταν η πολύ καλή ομαδική άμυνα του, τα τέσσερα παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ που πήρε (16 οι «ερυθρόλευκοι» -12 η ΤΣΣΚΑ) και το... τρικ του Γιάννη Σφαιρόπουλου στα τελευταία λεπτά με το χαμηλό σχήμα που χρησιμοποίησε (Σπανούλης, Σλούκας, Μάντζαρης, Πέτγουεϊ και Πρίντεζης).

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας με μεγαλύτερη επιθετική ισορροπία από τον Ολυμπιακό, που σκόραρε κυρίως με εξωτερικά σουτ, προηγήθηκε με 15-9 2’ και 57’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου. Με δύο σερί τρίποντα από τους Ιωάννη Παπαπέτρου, Όλιβερ Λαφαγιέτ οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν σε 15-15 με 1’ και 36’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου δεκάλεπτου. Με τρεις πόντους (διείσδυση και βολή) του Άαρον Τζάκσον στο τελευταίο λεπτό, η πρώτη περίοδος τελείωσε με την ρωσική ομάδα στο +3 (20-17).

Με δύο καλάθια των Ντε Κολό, Τζάκσον, η ΤΣΣΚΑ ξέφυγε με 7 (24-17) λίγο μετά το 11’. Με παίκτη «κλειδί» τον Ιωάννη Παπαπέτρου, ο οποίος ήταν εξαιρετικός και στις δύο πλευρές του γηπέδου, ο Ολυμπιακός με επιμέρους σκορ 11-3, προσπέρασε με 28-27, 4’ και 34’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Με μια βολή του Σόνι Ουίμς και δύο του Σάσα Καούν, η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε με 3 (33-30) με 2’ και 30’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου μέρους, αλλά ο Γιώργος Πρίντεζης ισοφάρισε με τρίποντο σε 33-33, με την λήξη του χρόνου της επίθεσης των «ερυθρόλευκων» και 1’ και 38’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Με δύο βολές από Μάντζαρη και Ντάνστον ο Ολυμπιακός πλησίασε στον πόντο (40-39) λίγο μετά το 23’ και ύστερα από το προβάδισμα των 5 πόντων της ΤΣΣΚΑ (40-35). Με επτά σερί πόντους με ένα τρίποντο του Ντε Κολό, η ρωσική ομάδα ξέφυγε με 8 (47-39) με 3’ και 38’’ να απομένουν για το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου. Με γκολ φάουλ του Σλούκα, τρίποντο του Πρίντεζη και καλάθι του μαχητικού Αγραβάνη, ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» πλησίασαν στο καλάθι (49-47) 2’ και 14’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου.

Η ΤΣΣΚΑ ξέφυγε ξανά με καλάθι (στην εκπνοή του τρίτου δεκάλεπτου) και τρεις βολές του Μίλος Τεόντοσιτς με 7 (54-47) στις αρχές του τέταρτου δεκάλεπτου. Με τον Ολυμπιακό να δυσκολεύεται στην επίθεση, τον Βασίλη Σπανούλη να είναι άστοχος, αλλά το σκορ να μένει χαμηλά, η ρωσική ομάδα προηγήθηκε με 9 (63-54) με 3’ και 39’’ να απομένουν για το τέλος του ημιτελικού.

Ο Σπανούλης… μίλησε την κρίσιμη στιγμή. Με τρίποντο μείωσε σε 63-57 και μετά από τέσσερις πόντους του Κώστα Σλούκα (63-61), έδωσε προβάδισμα με τρίποντο στους «ερυθρόλευκους» (64-63) 2’ και 5’’ πριν την λήξη του ημιτελικού, ολοκληρώνοντας σερί 10-0 του Ολυμπιακού. Με νέο εκπληκτικό καλάθι ο αρχηγός των «ερυθρόλευκων» αύξησε το προβάδισμα της ομάδας του Πειραιά (66-63) και το σερί της σε 12-0, με 1’ και 29’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα.

Με 1/2 βολές του Κάιλ Χάινς και καλάθι του Σόνι Ουίμς, η ΤΣΣΚΑ ισοφάρισε σε 66-66 31’’ πριν την λήξη του ημιτελικού. Με νέο εκπληκτικό τρίποντο ο Σπανούλης έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (69-66) με 9’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα. Στα 7’’ ο Ντε Κολό με δύο βολές μείωσε στον πόντο (69-68).

Αμέσως η ρωσική ομάδα έκανε φάουλ στον Κώστα Σλούκα, ο οποίος ευστόχησε στην μια βολή (70-68), η οποία ήταν αρκετή για την νίκη πρόκριση των «ερυθρόλευκων». Μετά την δεύτερη άστοχη βολή του 25χρόνου γκαρντ του Ολυμπιακού, η ΤΣΣΚΑ δεν κατάφερε υπό την πίεση της άμυνας της ομάδας του Πειραιά, να εκδηλώσει επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 36-35, 51-47, 70-68.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 18 (2), Τεόντοσιτς 8 (1), Νίκολς, Τζάκσον 9, Μαρκοϊσβίλι, Ουίμς 9, Βοροντσέβιτς 5 (1), Κάουν 11, Χριάπα 2, Χάινς 1, Κιριλένκο 5.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 5 (1), Χάντερ 2, Ντάνστον 5, Σπανούλης 13 (1/7 δίπ., 3/8 τριπ.), Παπαπέτρου 9 (1), Σλούκας 10, Πρίντεζης 14 (2 τριπ., 8ριμπ.), Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 5 (1), Λαφαγέτ 3 (1), Ντάρντεν, Λοτζέσκι 2.