Την ήττα γνώρισε στη Γερμανία ο Ολυμπιακός με την Μπάμπεργκ να επικρατεί με 82-68 των «ερυθρόλευκων» για τη 14η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και να σημειώνει την τρίτη της διαδοχική νίκη απέναντι στην ελληνική ομάδα.

Ο Ολυμπιακός με εξαίρεση το τρίτο δεκάλεπτο δεν κατάφερε να βρει ρυθμό είτε στην άμυνά του είτε στην επίθεση με αποτέλεσμα οι Γερμανοί να κάνουν το παιχνίδι τους και να τον υποχρεώσουν στην πέμπτη φετινή του ήττα στη διοργάνωση.

Η... κακή ημέρα για τον Ολυμπιακό φάνηκε από το ξεκίνημα καθώς έμεινε χωρίς σκορ στα πρώτα 4:30 του αγώνα με την Μπάμπεργκ να ξεφεύγει με 11-0. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε μειώνοντας σε 13-9 αλλά η συνέχεια ήταν καταστροφική με τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα επιμέρους σκορ 16-4 και να ξεφεύγουν με 29-13 στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου. Συνεχίζοντας μάλιστα στον ίδιο ρυθμό, και με τον Ολυμπιακό να είναι άστοχος έξω από τα 6,75μ., έκλεισαν το πρώτο μέρος στο +18 (48-30).

Η αντίδραση που χρειαζόταν ο Ολυμπιακός βγήκε στην τρίτη περίοδο. Με όπλο πλέον την άμυνά τους αλλά και λύσεις από τους παίκτες του πάγκου έτρεξε ένα δικό του επιμέρους 6-15 και με 2/2 βολές από τον Γκριν κατέβασε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (54-45).

Αυτή η εμφάνιση όμως δε συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο με τους Γερμανούς, έχοντας ως αιχμή τον Μίλερ να ανεβάζουν και πάλι τη διαφορά και να φτάνουν στην επικράτηση με 82-68.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 48-30, 59-50, 82-68

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Τρινκιέρι): Κοζέρ 17 (2), Μέλι 13 (1), Ζήσης 9 (1), Νίκολιτς, Στάιγκερ 3 (1), Τάις 5, Λο, Στρέλνιεκς 9 (1), Βερεμεένκο, Μίλερ 20 (5), Χέκμαν, Ραντόσεβιτς 6.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 8, Μπιρτς 6, Γιανγκ 9, Παπαπέτρου 8 (2), Σπανούλης 15 (2), Αγραβάνης 2, Μιλουτίνοφ, Παπανικολάου 11 (1), Μάντζαρης 5 (1), Λοτζέσκι 4, Αθηναίου.