Μόνο τρεις ομάδες γνωρίζουν από ποιόν όμιλο θα αρχίσουν την προσπάθεια τους στο Top 16 της Ευρωλίγκας μια αγωνιστική πριν το τέλος της κανονικής περιόδου. Οι πρώτοι του Α’ και του Β’ Ομίλου Φενέρμπαχτσε και Ολυμπιακός αντίστοιχα, και η τρίτη του Δ’ Ομίλου Μπάμπεργκ των Νίκου Ζήση, Αντρέα Τρινκιέρι. Η Ρεάλ πέτυχε… βασιλική νίκη στο Μόναχο επί της Μπάγερν και με νίκη στην Μαδρίτη επί της Στρασμπούρ προκρίνεται στο Top 16.

Τα 13… κενά στους Ομίλους του Top 16 θα συμπληρωθούν μετά το τέλος της κανονικής περιόδου:

Γ4

Η Ρεάλ με επιβλητική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο (επιμέρους σκορ 50-29) επικράτησε στο Μόναχο της Μπάγερν (86-67) και κρατάει στα χέρια της πρόκριση στην επόμενη φάση. Με νίκη επί της Στασμπούρ  στην Μαδρίτη την επόμενη εβδομάδα η πρωταθλήτρια Ευρώπης θα προκριθεί στο Top 16. Κορυφαίοι της «Βασίλισσας» ήταν ο Γκουστάβο Αγιόν (22 πόντοι και 9 ριμπάουντ) και ο Σέρχι Ροντρίγκεθ (9 πόντοι και 10 ασίστ).

Η Κχίμκι με επιμέρους σκορ 19-12 στην τελευταία περίοδο νίκησε στην Γαλλία την Στρασμπούρ με 78-69 και εξασφάλισε το «εισιτήριο» της πρόκρισης στο Top 16. Οι γηπεδούχοι για να συνεχίσουν στην Ευρωλίγκα πρέπει να νικήσουν στην Μαδρίτη την Ρεάλ. Ο Αλεξέι Σβεντ με 23 πόντους με 4/11 τρίποντα και ο Τάιλερ Χόνεϊκατ με 15 πόντους και 19 ριμπάουντ ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές της ρωσικής ομάδας.

Η Φενέρμπαχτσε με επιμέρους σκορ 40-24 στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε στην Κωνσταντινούπολη του Ερυθρού Αστέρα με 79-61 και εξασφάλισε την πρώτη θέση του Α’ γκρουπ. Οι φιλοξενούμενοι υποδέχονται στο Βελιγράδι τον Ερυθρό Αστέρα για την τελευταία αγωνιστική και με νίκη συνεχίζουν στην επόμενη φάση της Ευρωλίγκας. Ο Κώστας Σλούκας με 9 πόντους και 7 ασίστ ήταν από τους καλύτερους της τουρκικής ομάδας.

Ερυθρός Αστέρας - Μπάγερν Μονάχου

Την πιο… γλυκιά ήττα της ιστορίας της γνώρισε στο Ζάγκρεμπ η Τσεντεβίτα. Ηττήθηκε με 85-82 από την Αρμάνι, αλλά στο τέλος πανηγύρισε εκείνη την πρώτη πρόκριση στην ιστορία της στο Top 16 της Ευρωλίγκας και έφυγαν με… σκυμμένο κεφάλι οι παίκτες της ιταλικής ομάδας, που δεν κάλυψαν την διαφορά των 9 πόντων που είχαν ηττηθεί στο Μιλάνο και έμειναν εκτός της συνέχειας της διοργάνωσης. Η Τσεντεβίτα μπορεί να τερματίσει ακόμη δεύτερη στον Β’ Όμιλο με νίκη επί της Λαμποράλ Κούτσα στην Βιτόρια και ήττα της Αναντολού Έφες στο ΣΕΦ από τον Ολυμπιακό.

Ζιέλονα Γκόρα - Καρσίγιακα

Η ΤΣΣΚΑ έκανε το καθήκον της στην Μόσχα απέναντι στην Νταρουσάφακα (94-66) και κράτησε στην… ζωή την Μακάμπι Τελ Αβίβ, που προκρίνεται στο Top 16 μόνο με νίκη στην Κωνσταντινούπολη επί της τουρκικής ομάδας με διαφορά άνω των 11 πόντων, που είχε ηττηθεί στο Ισραήλ. Η ρωσική ομάδα για να τερματίσει πρώτη στον Δ’ Όμιλο – σε αυτή την περίπτωση θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στο Top 16 – πρέπει να νικήσει στην Ισπανία την Μάλαγα – από την οποία ηττήθηκε στην Μόσχα - για την τελευταία αγωνιστική.

Η ΤΣΣΚΑ ήταν σαρωτική στο τρίτο δεκάλεπτο όταν με επιμέρους σκορ 29-7 ξέφυγε με διαφορά 32 πόντων (80-48). Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Νάντο Ντε Κολό με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ.