Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ βρήκε ρυθμό μετά την πρώτη περίοδο και επιβλήθηκε στο ΟΑΚΑ του Ερυθρού Αστέρα (87-82) για την πρεμιέρα της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας.

Οι «πράσινοι» άρχισαν το ματς νευρικοί και άστοχοι με συνέπεια η σερβική ομάδα να προηγηθεί με 17-10 στο 8’. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ στην συνέχεια ανέβασε την πίεση στην άμυνα του, βρήκε πόντους στο τρανζίσιον και με επιμέρους σκορ 14-2, προσπέρασε με 24-19 στο 14’.

Η σερβική ομάδα απάντησε με σερί 7-0 και ανέκτησε το προβάδισμα (26-24) δύο λεπτά αργότερα, όμως, η «ομάδα του τριφυλλιού» με πέντε σερί πόντους του Νικ Καλάθη, προηγήθηκε με 35-31, 1’ και 26’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επέβαλε τον ρυθμό του στην τρίτη περίοδο και με τρίποντο του Τζίμερ Φριντέτ ξέφυγε με διαφορά 14 πόντων (63-49), με 1’ και 49’’ να απομένουν για το τέλος του δεκάλεπτου.

Οι «πράσινοι» διατήρησαν τον έλεγχο μέχρι το 33’, που προηγήθηκαν και πάλι με 14 (74-60). Η άμυνα τους, όμως, στην συνέχεια χαλάρωσε και η σερβική ομάδα πλησίασε δύο φορές στους έξι (76-70 στο 36’ και 78-72 στο 38’).

Το τρίποντο του κορυφαίου του παίκτη, Νικ Καλάθη (81-72), με 1’ και 57’’ να απομένουν για την λήξη, ωστόσο, «σφράγισε» τη νίκη του Παναθηναϊκού. Ο αρχηγός των «πρασίνων» τελείωσε το ματς με 21 πόντους και 7 ασίστ. Ο Ντεσόν Τόμας έκανε νταμπλ νταμπλ (18 πόντοι και 11 ριμπάουντ).

Ο Τζέιμς Γκιστ με 22 πόντους και 7 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των ηττημένων, ενώ αποθεώθηκε από τους φίλους του Παναθηναϊκού και βραβεύθηκε από την ΚΑΕ, στην επιστροφή του στο ΟΑΚΑ ως αντίπαλος μετά από σχεδόν επτά χρόνια με τα «πράσινα».

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 37-35, 66-53, 87-82.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πεδουλάκης):Τόμας 18 (11 ριμπ.), Ράις 12 (1), Παπαγιάννης 8, Παπαπέτρου 2, Βουγιούκας 4, Τζόνσον 3, Μπράουν, Φρεντέτ 11 (1), Καλάθης 21 (3 τριπ., 7  α.), Γουάιλι 2, Μήτογλου 6.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Τόμιτς): Μπράουν Ντ. 5 (1), Τσόβιτς, Μπράουν Λ. 3 (1), Περπέρογλου 15 (2), Νταβίντοβατς 3 (1), Λάζιτς, Φαγιέ 3 (1), Μπαρόν 15 (3), Ντόμπριτς 6, Γκιστ 22 (7 ριμπ.), Τζένκινς 8, Ότζο 2.