Ο Ολυμπιακός «χόρεψε» στους ρυθμούς της Νίζνι για 35 αγωνιστικά λεπτά αλλά όταν έφτασε η κρίσιμη στιγμή φρόντισε να κόψει τον βήχα της. Βασιζόμενος στην άμυνά του και με τον Βασίλη Σπανούλη να βάζει τη σφραγίδα του, επικράτησε στο Νόβγκοροντ με 82-91 και παρέμεινε σε τροχιά πρώτης θέσης του ομίλου F του Top 16 της Ευρωλίγκας.

Ο Ολυμπιακός δεν είχε τις βασικές αγωνιστικές αρχές του στο Νόβγκοροντ και προσαρμόστηκε στο στυλ παιχνιδιού της Νιζνί. Η ελληνική ομάδα δεν ήταν αποτελεσματική στην άμυνα, , ενώ δεν κατάφερε να σταματήσει και το transition game του αντιπάλου. Κάλυψε την αδυναμία της στην άμυνα, μέσα από τον εξαιρετικό ρυθμό που είχε στην επίθεση. Οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι (14-14, 5’) στο σκορ έως το τέλος της πρώτης περιόδου (24-24), όπου ο Ολυμπιακός πήρε συνολικά 16 πόντους από τους Πέτγουεϊ, Ντάρντεν και είχε εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας στα σουτ δύο πόντων (8/11). Η δε Νιζνί είχε 4/6 προσπάθειες τριών πόντων.Τα δεδομένα του παιχνιδιού δεν άλλαξαν στη δεύτερη περίοδο.

Το πρόβλημα για την ελληνική ομάδα ήταν ο ρυθμός του Ρότσεστι αλλά και το εξαιρετικό παιχνίδι του Παραχούσκι μέσα στη ρακέτα. Το συγκρότημα του Γιάννη Σφαιρόπουλου πίεσε περισσότερο στην άμυνα, αλλά δεν είχε την ίδια συνέπεια στην επίθεση. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 42-41 υπέρ των γηπεδούχων.

Η ολιγωρία της ελληνικής ομάδας στα πρώτα τρία λεπτά της 3ης περιόδου, έδωσαν το δικαίωμα στη Νιζνί να ξεφύγει με 51-43, με τον Παραχούσκι να συνεχίσει να κάνει θραύση κάτω από τα καλάθια. Ο Γιώργος Πρίντεζης προσπάθησε να ανατρέψει τις ισορροπίες του αγώνα, έχοντας την συμπαράσταση του Κώστα Σλούκα, μείωσε έως και στα επίπεδα των τριών πόντων (64-61), αλλά δύο ελεύθερες βολές από τον Κβοστόφ διαμόρφωσαν το 66-61 που ήταν και το σκορ της 3ης περιόδου.

Η ελληνική ομάδα περιόρισε τις συνεργασίες της Ρώσων στη τελευταία περίοδο, κυρίως τη δράση του Παραχούσκι, καθώς ο Ρότσεστι δεν έχασε τον ρυθμό του. Είχε όμως συνέπεια στην επίθεση και με επιμέρους σκορ 15-10 στα πρώτα πέντε λεπτά ισορρόπησε τη κατάσταση (76-76), ενώ ένα λεπτό αργότερο απέκτησε το προβάδισμα με τρίποντο από τον Βασίλη Σπανούλη (78-81, 37’). Θα μπορούσε μάλιστα να ανεβάσει ακόμη περισσότερο τη διαφορά αλλά δύο άστοχες βολές του αρχηγού του Ολυμπιακού σε συνδυασμό μια κακή επιλογή στην επίθεση, του αφαίρεσαν αυτή τη δυνατότητα.

Σε αντίθεση όμως με το υπόλοιπο διάστημα του αγώνα, έπαιξε καλή άμυνα, περιόρισε τους Ρώσους στους τέσσερις πόντους σε τέσσερα αγωνιστικά λεπτά και μετά από εξαιρετική συνεργασία του Σπανούλη με τον Χάντερ και εντυπωσιακό κάρφωμα του τελευταίου, ξέφυγε με 80-84, 44 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ένα άστοχο τρίποντο από τον Τόμκινς σε συνδυασμό με τέσσερις ελεύθερες βολές από τον Σπανούλη έγραψαν τον επίλογο της σπουδαίας νίκης των Πειραιωτών. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού σημείωσε συνολικά δέκα πόντους στα τελευταία τέσσερα λεπτά!

Δεκάλεπτα: 24-24, 42-41, 66-61, 82-91

ΝΙΖΝΙ: Μπαμπούριν, Παραχούσκι 25, Αντονόφ 13(2), Πατσάτσια 1, Κβοστόφ 5(1), Κινσέι 11(1), Ρότσεστι 18(3), Κριβοσέεφ, Τόμκινς 9(1), Γκολόβιν.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πέτγουεϊ 12(3), Χάντερ 10, Ντάνστον 4, Σπανούλης 13(2), Σλούκας 7(1), Πρίντεζης 20(1), Μάντζαρης 2, Καββαδάς 2, Κατσίβελης, Λαφαγιέτ 5(1), Ντάρντεν 10, Λοτζέσκι 6(2).

«Το σημαντικό είναι ότι δεν τα παρατήσουμε», τόνισε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος, προπονητής του Ολυμπιακού, μετά την σπουδαία νίκη της ομάδας του στο Νόβγκοροντ επί της Νίζνι.

«Είναι πολύ δύσκολο να παίζεις κόντρα στη Νίζνι, ειδικά στο γήπεδο τους είναι εξαιρετικοί», σχολίασε αρχικά ο κόουτς των «ερυθρόλευκων» και εξήγησε: «Διαθέτουν πολλούς καλούς παίκτες και κατά τη γνώμη μου είναι μια σπουδαία επιθετική ομάδα με πολύ ταλέντο».«Εμείς θέλαμε να είμαστε αμυντικά αφοσιωμένοι σε κάποιους παίκτες της Νίζνι», συνέχισε ο Σφαιρόπουλος και υπογράμμισε: «Κάποιες στιγμές το κάναμε και άλλες όχι, το σημαντικό είναι πως ποτέ δεν τα παρατήσαμε, παλέψαμε σε όλο το ματς έχοντας μια καλή επιθετική βραδιά. Επιθετικά παίξαμε καλά σε όλο το παιχνίδι και όταν στο τέλος παίξαμε και καλή άμυνα, δεχτήκαμε μόλις 16 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο και πήραμε το ματς. Όταν σκοράρεις 50 σε ένα ημίχρονο και 91 σε όλο το ματς, εκτός έδρας, είναι κάτι που κρατάς, αλλά πρέπει να βελτιώσουμε την άμυνα μας. Η ομάδα μας έδειξε σήμερα ότι έχει πολύ ταλέντο και στην επίθεση».

«Τελειώσαμε τον πρώτο γύρο με ένα καλό παιχνίδι, μια καλή νίκη, αλλά υπάρχει ακόμη ένας γύρος και πρέπει να είμαστε σοβαροί και συγκεντρωμένοι γιατί όλα μπορεί να συμβούν», σημείωσε ο προπονητής του Ολυμπιακού. «Πρέπει να συνεχίσουμε προσηλωμένοι στον στόχο, να είμαστε σοβαροί και να δουλεύουμε σκληρά, να κοιτάμε μπροστά».

Από τον Σφαιρόπουλο ζητήθηκε να αποκαλύψει τι είπε στους παίκτες του όταν η ομάδα του βρέθηκε πίσω στο σκορ με 8 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και απάντησε πως: «Σε όλο το παιχνίδι προσπαθούσαμε να κρατήσουμε ήρεμους τους παίκτες, γιατί ήταν εκνευρισμένοι λόγω της άμυνας τους, ήξεραν ότι η Νίζνι είναι καλή επιθετικά και αυτό τους δημιούργησε μια νευρικότητα με τα συνεχόμενα εύστοχα σουτ των αντιπάλων. Προσπαθήσαμε να τους ηρεμήσουμε και το καταφέραμε».

Σε άλλη ερώτηση, σχετική με την απόδοση του Βασίλη Σπανούλη στα τελευταία κρίσιμα λεπτά ο κόουτς των «ερυθρόλευκων» επισήμανε: «Ο Σπανούλης είναι ο ηγέτης μας, είναι πάντα ικανός να σκοράρει κρίσιμους πόντους ανά πάσα ώρα και στιγμή».