Η Ρεάλ Μαδρίτης με την εντός έδρας νίκη της επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ (86-75) στο… ριμέικ του τελικού της Ευρωλίγκας της περασμένης σεζόν, εξασφάλισε το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ, δύο αγωνιστικές πριν το τέλος του Top 16.

Η ΤΣΣΚΑ… ίδρωσε για να πάρει την νίκη στο Νόβγκοροντ, αλλά τελικά τα κατάφερε (86-82 την Νίζνι) με σαφώς βελτιωμένη άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο. Στο πρώτο μέρος η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη δέχθηκε 55 πόντους και βρέθηκε λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου πίσω στο σκορ με 15 (55-40). Η ΤΣΣΚΑ μπήκε αποφασισμένη να παίξει άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και με επιμέρους σκορ 25-7 στην τρίτη περίοδο, προσπέρασε με 67-62.

Στο τελευταίο δίλεπτο οι γηπεδούχοι πλησίασαν στους τέσσερις (83-79), αλλά ο Αντρέι Βοροντσέβιτς με τρίποντο… σφράγισε την νίκη της ομάδας του Ιτούδη, που την επόμενη αγωνιστική στην Μόσχα υποδέχεται τον Ολυμπιακό, με… έπαθλο το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ.

Ο Σόνι Ουίμς με 21 πόντους (3/4 τρίποντα) και ο Σάσα Καούν με 16 ήταν οι κορυφαίοι των νικητών.

Στην Μαδρίτη, η Ρεάλ κυριάρχησε στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 27-13 με τρίποντο του Ρούντι Φερνάντεθ από τα 10 μέτρα. Στην δεύτερη περίοδο η Μακάμπι βελτίωσε την άμυνα της και με «αιχμή» στην επίθεση τον Μπράιαν Ραντλ μείωσε στο καλάθι (39-37) περίπου δύο λεπτά πριν την λήξη του πρώτου μέρους.

Με πρωταγωνιστή τον Τζέισι Κάρολ, που ήταν πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας» με 18 πόντους με 3/4 τρίποντα σε 16’ συμμετοχής, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με διψήφια διαφορά στην τρίτη περίοδο (66-54) και δεν απειλήθηκαν στην τελευταία. Μετά την ήττα της Μακάμπι και την νίκη του επί της Γαλατάσαραϊ, ο Παναθηναϊκός αναρριχήθηκε στην τρίτη θέση του Ομίλου E.