Επέστρεψε από το -18 και από το -12 όμως η ΑΕΚ δεν απέφυγε την ήττα στη Γερμανία από την Μπαϊρόιτ με 80-73 στο φινάλε του πρώτου γύρου του BCL που τη βρίσκει στο 3-4 όπως και τους Γερμανούς. Μεγάλο ρόλο διαδραμάτισαν τα τρίποντα αφού η ΑΕΚ είχε 4/27 (14,8%) και η αντίπαλος της 12/22 (54,5%). Μάνι Χάρις (22 πόντοι με 10/18 σουτ) και Ντούσαν Σάκοτα (19 πόντοι με 8/16 σουτ και οχτώ ριμπάουντ) έκαναν όλη τη δουλειά στην επίθεση για την «Ένωση».

Μετά το αρχικό 5-5, η ΑΕΚ δέχτηκε ένα σερί 15-2 με το οποίο αναγκάστηκε να «κυνηγάει» στο σκορ αφού βρέθηκε πίσω με 13 (20-7). Η κατάσταση αυτή ήταν απόρροια του επιθετικού οίστρου του Γκέιμπ Γιορκ που σημείωσε 15 πόντους με 4/5 τρίποντα. Στο τέλος της πρώτης περιόδου η «Ένωση» ήταν πίσω με 25-11.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 18 (31-13 στο 12΄) όμως η ΑΕΚ άρχισε να αποκτά ρυθμό και αυτοπεποίθηση μέσα από την άμυνα της που έγινε πιεστική και αποτελεσματική. Το επιμέρους σκορ των τελευταίων οχτώ λεπτών του πρώτου ημιχρόνου ήταν 32-13 για την ελληνική ομάδα που κατάφερε να «ροκανίσει» τη διαφορά κατά το ήμισυ στον δρόμο προς τα αποδυτήρια (44-35). Η κατάσταση θα μπορούσε να είναι καλύτερη αν περιόριζε τη δράση του Γιορκ που τελείωσε το ημίχρονο με 20 πόντους κι αν ήταν στοιχειωδώς πιο εύστοχη από το τρίποντο (2/14).

Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με κεκτημένη ταχύτητα από τη δεύτερη περίοδο επεκτείνοντας το σερί της και φτάνοντας το στο 35-17 για να ισοφαρίσει στο 25΄ σε 48-48. Έχοντας την ψυχολογία με το μέρος της κατάφερε στη συνέχεια να πάρει για πρώτη φορά και το προβάδισμα με 53-50 με γκολ-φάουλ του Γκριν. Οι Γερμανοί ωστόσο αντέδρασαν και με σερί 10-2 έκλεισαν την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με 60-55.

Οι παίκτες της ΑΕΚ έδειχναν να ξεμένουν από ενέργεια μετά την υπερπροσπάθεια της 2ης περιόδου κάτι που επέτρεψε στην Μπαϊρόιτ να ξεφύγει ξανά με 71-59, πέντε λεπτά πριν το τέλος. Η «Ένωση» όμως δεν τα παράτησε ούτε σε αυτή την περίπτωση και με σερί 10-3 έγινε ξανά απειλητική για τους Γερμανούς πλησιάζοντας στους πέντε (74-69) δύο λεπτά πριν το φινάλε και στους δύο (75-73) στα 50΄΄. Το τρίποντο του Λίνχαρτ στην επόμενη επίθεση των γηπεδούχων, τελείωσε όμως το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 25-11, 44-35, 60-55, 80-73.

ΜΠΑΪΡΟΪΤ (Κόρνερ): Ρόμπινσον 7, Κοξ 7 (1), Λίνχαρτ 3 (1), Ντόρεθ 7 (2), Σέιφερθ 5, ΜακΡέι 2, Βαχάλσκι 5 (1), Αμάιζε 13 (3), Μπρουκς 9, Γιόρκ 22 (4).

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ελονού 6, Τζέιμς 4, Γκριν 7, Χάρις 22 (1), Ξανθόπουλος 4, Σάκοτα 19 (3), Άτιτς, Λαρεντζάκης 2, Μπάρλοου 2, Μωραίτης, Μαυροειδής 5, Καββαδάς 2.