Ο Παναθηναϊκός νίκησε την ρωσική Νίζνι με 63-55 και προκρίθηκε στον τελικό του «Gomelsky Cup», που διοργανώνει στην Μόσχα η ΤΣΣΚΑ για να τιμήσει την μνήμη του Αλεξάντερ Γκομέλσκι. Στον τελικό ο Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει αύριο Κυριακή (5/10, 7 μ.μ.) την ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη, που επικράτησε στο άλλο αποψινό ματς της Λιέτουβος Ρίτας με 87-70.

Οι «πράσινοι» παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι ιδιαίτερα στην άμυνα σε σχέση με προηγούμενες εμφανίσεις τους σε αγώνες προετοιμασίας, ενισχυμένοι με τον Γιάνις Μπλουμς, με πρωταγωνιστές τους Εστεμπάν Μπατίστα, Έι Τζέι Σλότερ και παρά τις απουσίες των τραυματιών Λουκά Μαυροκεφαλίδη, Λευτέρη Μποχωρίδη και ΝτεΜάρκους Νέλσον, αλλά και του Αντώνη Φώτση, που προέρχεται από θλάση και δεν χρησιμοποιήθηκε από τον Ντούσκο Ιβάνοβιτς.

Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο βασιζόμενος στην άμυνα του και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με προβάδισμα πέντε πόντων (26-21). Οι «πράσινοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο, προηγήθηκαν με οκτώ (35-27) στο 23’ και παρότι η Νίζνι μείωσε λίγο αργότερα σε 35-31, τελείωσαν την τρίτη περίοδο με προβάδισμα πέντε πόντων (43-38) με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τους, τον Μπατίστα.

Με γκολ φάουλ του σέντερ από την Ουρουγουάη ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 6 (52-46) περίπου πέντε λεπτά πριν την λήξη του ματς, αλλά η ρωσική ομάδα με πρωταγωνιστή τον Τέιλορ Ροτσεστι μείωσε στον πόντο (54-53) στο 37’. Οι «πράσινοι», ωστόσο, έμειναν ψύχραιμοι και οι Σλότερ, Τζέιμς Γκιστ με δύο τρίποντα (60-53)… σφράγισαν την νίκη τους.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 26-21, 43-38, 63-55.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος, Σλότερ 16 (3), Γιάνκοβιτς 5 (1), Φώτσης, Μπλουμς 4, Παππάς 6, Διαμαντίδης 2, Γκιστ 11, Μπατίστα 19 (16 ριμπ.).

ΝΙΖΝΙ (Μπαγκάτσκις): Μπαμπούρι 3 (1), Ντάνιελς 2, Βικτόροφ, Παρακούσκι 6, Αντόνοφ 2, Κοστόφ 3 (1) Κίνσει 12 (3), Ροτσέστι 16, Σαβλέλιφ, Κριβόσεεφ, Τόμπκινς 11, Γκολόβιν.