Ενα κακό δεκάλεπτο, το τρίτο, υποχρέωσε την ΑΕΚ στην πρώτη της φετινή εντός έδρας ήττα και δεύτερη στο Basketball Champions League καθώς έχασε με 73-66 για την 3η αγωνιστική της διοργάνωσης. Πλέον η Ενωση υποχώρησε στο 1-2 στον όμιλό της βλέποντας τον δρόμο της πρόκρισης να γίνεται λίγο πιο δύσκολος αν και στον δεύτερο γύρο θα έχει δύο παιχνίδια στα Ανω Λιόσια και υα επισκεφθεί την έδρα μόνο της αποψινής της αντιπάλου.

Οι «κιτρινόμαυροι» παρουσίασαν δύο διαφορετικά πρόσωπα στο παιχνίδι, καθώς στο πρώτο μέρος είχαν τον απόλυτο έλεγχο χτίζοντας διαφορές που έφτασαν ακόμη κια στους 17 πόντους διαφορά. Στην τρίτη περίοδο όμως η γερμανική ομάδα επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό της έκανε την ανατροπή και έβαλε τις βάσεις για τη δεύτερη φετινή της νίκη στο BCL.

Από την αρχή της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με τη Βόννη να μειώνει σε 13-12 στο 7'. Τιμ Φρέιζιερ και Γιάνις Στρέλνικς όμως ηγήθηκαν σε ένα σερί 16-0 της ΑΕΚ που της επέτρεψε να προηγηθεί με +17 (29-12) στα μέσα της δεύτερης περιόδου.  Βόννη προσπάθησε να αντιδράσει όμως η ΑΕΚ κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά πόντων.

Η εικόνα άλλαξε άρδην στην τρίτη περίοδο, καθώς η άμυνα της ΑΕΚ δέχθηκε περισσότερους πόντους από ότι σε όλο το πρώτο μέρος, με τους Γερμανούς να κάνουν εντυπωσιακό επιμέρους 29-10 και να ανατρέπουν πλήρως την εικόνα, παίρνοντας εκείνοι πλέον το προβάδισμα. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να συντηρήσουν αυτό το προβάδισμα με την ΑΕΚ να μην έχει λύσεις από βασικά της όπλα (ο Φρέιζιερ έμεινε άποντος , μοιράζοντας όμως 13 ασίστ) και έφτασαν στην τελική επικράτηση με 73-66.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 36-23, 46-52, 66-73.

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρέιζιερ (13 ασίστ), ΜακΓκριφ 8, Μίτσελ 14, Παπαδάκης 1, Γουίλιαμς 10 (2), Κόναρης 3 (1), Μάντσεν 3, Περσίδης, Πετρόπουλος 2, Στρέλνιεκς 20 (4), Ξανθόπουλος 5 (1).

ΒΟΝΝΗ (Ισαλο): Ντιλέινι 11 (1), Ερέρα 2, Μόργκαν 14 (4), Σορτς 26 (3), Γουόρντ 3, Μπανγκαλά, Κράτζερ 6, Μάλκολμ 4, Τάντα 3 (1), Γουίλιαμς 4 (1).