Με τον Τζόρνταν Σάιμπερτ να ευστοχεί σε τρίποντο 8’’ πριν την λήξη της αναμέτρησης ο ΠΑΟΚ επικράτησε στο «Παλατάκι» του Απόλλωνα Πάτρας Carna (84-83) μετά από συναρπαστική αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική της STOIXIMAN.GR Basket League. Ο «Δικέφαλος» πέτυχε την τρίτη σερί νίκη του, ενώ οι «Φρουροί της Αχαΐας» έχασαν δεύτερη μεγάλη ευκαιρία μετά το ματς κόντρα στα Τρίκαλα Bc Aries για «διπλό».

Ο Απόλλωνας Πάτρας Carna μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση. Με τον Έντιν Μπάβτσιτς να πετυχαίνει τους πρώτους οκτώ πόντους (με δύο τρίποντα) των «Φρουρών της Αχαΐας» και τον Διαμαντή Σλαφτσάκη, να σκοράρει επτά σερί πόντους, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 22-13 στο 7’. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με σερί 12-0 με τους Λίνο Χρυσικόπουλο, Απόλλωνα Τσόχλα να πετυχαίνουν από τέσσερις πόντους, προσπέρασε με 31-28, λίγο μετά το 11’.

Με δύο τρίποντα του Τσόχλα, ο «Δικέφαλος» ξέφυγε με 37-31 λίγο πριν το 13’. Ο Απόλλωνας Πάτρας Carna ανέκτησε το προβάδισμα με έξι βολές του Γιώργου Τσιάρα (45-44) στο 18’ και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με ισχνό προβάδισμα (51-49) και μετά από ένα «χορταστικό» πρώτο ημίχρονο.

Με τους Γιώργο Διαμαντάκο, Σλαφτσάκη να δίνουν λύσεις οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 59-53 στο 25’ και με δύο τρίποντα των Μπάβτσιτς, Άντονι Χίκεϊ και ένα ακόμη καλάθι του Αμερικανού γκαρντ με 12 πόντους (67-55) με 50’’ να απομένουν για το τέλος της τρίτης περιόδου. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με επτά σερί πόντους του Λίνου Χρυσικόπουλου και ένα καλάθι του Κιθ Κλάντον και μείωσε στους 9 (67-64) 30’’ μετά την έναρξη του τελευταίου δεκάλεπτου.

Με σερί 8-0 με έξι πόντους του Κλάντον οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 72-68 με 6’ και 36’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης. Με δύο τρίποντα του Χίκεϊ οι «Φρουροί της Αχαϊας» πήραν ξανά… κεφάλι στο σκορ (74-73) στο 34’. Με νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Χίκεϊ και καλάθι του Νικ Ράσελ, ο Απόλλωνας Carna προηγήθηκε με 4 (79-75) τρία λεπτά αργότερα.

Ο Ντάριλ Μπράιαντ μείωσε στο καλάθι (83-81) για τον ΠΑΟΚ με 1’ και 32’’ να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης. Ο Απόλλωνας Carna αστόχησε σε τρία τρίποντα (Δημήτρης Βεργίνης, Τσιάρας και Καλινόσκι), αλλά ο Τζόρνταν Σάιμπερτ ήταν εύστοχος έξω από την γραμμή των 6,75 μέτρων με 8’’ να απομένουν για την λήξη του αγώνα και έδωσε την νίκη… θρίλερ στον «Δικέφαλο».

Τα δεκάλεπτα: 27-28, 49-51, 59-67, 84-83.

Κώστας Μέξας (προπονητής Απόλλωνα Πάτρας Carna): «Καταρχήν νομίζω πως είδαμε ένα καλό παιχνίδι με αρκετά καλό ρυθμό. Έγιναν καλές επιθέσεις, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο που ήμασταν πολύ καλοί στην επίθεση. Με καλύτερη άμυνα και συγκέντρωση πιάσαμε τα στάνταρ μας στο 20 ημίχρονο. Είμαστε ευχαριστημένοι με εξαίρεση εκείνο το τρίλεπτο, που ο ΠΑΟΚ ανέκαμψε.

Τα παιδιά έδειξαν χαρακτήρα , γύρισαν το παιχνίδι αλλά στο τέλος που το παιχνίδι θα κρινόταν στο σουτ δεν το βάλαμε. Πρέπει να ξεχάσουμε το παιχνίδι και να επικεντρωθούμε στη συνέχεια και στο επόμενο εντός. Θα επιδιώξουμε τη βελτίωση της ομάδας. Συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ.

Στο τέλος της 3ης περιόδου είχαμε την μπάλα. Είμαστε 10 πόντους πάνω. Αφήνουμε χρόνο αντί να εκδηλώσουμε επίθεση στο τέλος και δεχόμαστε καλάθι από τον Χρυσικόπουλο. Έτσι ξεκίνησε και η 4η περίοδος. Ο ΠΑΟΚ πήρε αυτοπεποίθηση κι ήταν λάθος μου που εκνευρίστηκα. Ο ΠΑΟΚ έπαιξε με 3 ψηλούς και δεν το εκμεταλλευτήκαμε. Έτσι πήρε τον έλεγχο του αγώνα. Ο Hickey έβαλε 2 σουτ και ανακάμψαμε.

Στο τέλος η εικόνα του αγώνα έδειχνε παραπάνω Απόλλωνα. Δεν βάλαμε μεγάλα σουτ δεν βγάλαμε την κρίσιμη άμυνα και χάσαμε. Τον Hickey τον μαθαίνουμε και μας μαθαίνει ακόμη. Έχει έφεση στο σκοράρισμα κι ήταν και θέμα ημέρας. Μέρα με τη μέρα προσαρμόζεται και ξέρει τι ζητάει η ομάδα. Μακάρι να συνεχίσει έτσι».

Σούλης Μαρκόπουλος (προπονητής ΠΑΟΚ): «Σήμερα είχαμε την τύχη με το μέρος μας, καταφέραμε βάλαμε το τελευταίο σουτ και κερδίσαμε. Ήταν πολύ δύσκολη η εξέλιξη του αγώνα. Στο πρώτο ημίχρονο δεχτήκαμε 51 πόντους, η αντίπαλη ομάδα είχε μεγάλη ευστοχία, αλλά εσύ πρέπει  να είσαι έτοιμος να αντιδράσεις. Αφήσαμε τους αντιπάλους να παίρνουν σουτ και να σκοράρουν κι έτσι να έχουν ψυχολογία.

Στο δεύτερο ημίχρονο βελτιώσαμε την άμυνα μας αλλά δεν είχαμε την ίδια απόδοση στην επίθεση, δεν είχαμε το καθαρό μυαλό σε κάποιες φάσεις κάτω από το καλάθι και πολλές φορές προσπαθούσαμε μόνο με σωματικά προσόντα να σκοράρουμε κι αυτό ήταν λάθος. Δημιουργήθηκε  αρνητική ψυχολογία προσπαθώντας να πιάσουμε το σκορ, χωρίς να πηγαίνουμε σε οργανωμένη επίθεση κι έτσι όταν χάνεις ένα καλάθι και αμέσως δέχεσαι 3 πόντους, η διαφορά ξεφεύγει κι αυτά στοιχίσανε στον αγώνα».

Πρέπει να το αναλύσουμε τον αγώνα, να δούμε το βίντεο, όταν παίρνεις μια διαφορά πρέπει να την κρατήσεις. Χάσαμε εύκολα καλάθια ενώ οι αντίπαλοι έβαλαν μεγάλα καλάθια που επηρέασαν το παιχνίδι μας».

Όσον αφορά την συνέχεια με το γεμάτο πρόγραμμα του  ΠΑΟΚ ο Σούλης Μαρκόπουλος τόνισε πως: «Όλα τα παιχνίδια είναι δύσκολα. Εμείς είμαστε υποχρεωμένοι να παρουσιαστούμε δυνατοί. Πρέπει να φανούμε πιο σκληροί, να μη επιτρέψουμε στην αντίπαλη ομάδα να δημιουργήσει φθορά στην άμυνά μας».

Τέλος ο προπονητής του ΠΑΟΚ αναφέρθηκε και στα σκαμπανεβάσματα που έχει η ομάδα λέγοντας πως: «Πρέπει κάποιοι παίκτες να πιστέψουν περισσότερο στον εαυτό τους και τα προσόντα τους, ώστε να προσφέρουν περισσότερα στην ομάδα. Είναι θέμα συνεργασιών, ψυχολογίας και ικανότητας αμυντικά. Πρέπει να βελτιωνόμαστε συνέχεια. Ανάλογα και τον αντίπαλο που έχεις να αντιμετωπίσεις θα πρέπει να προσαρμόζεσαι».

Τζόρνταν Σάιμπερτ (μπασκετμπολίστας ΠΑΟΚ): «Ήταν ένα σπουδαίο παιχνίδι και μια σπουδαία νίκη. Ήταν σημαντικό ότι ξεπεράσαμε τις δυσκολίες και κερδίσαμε. Σε κάποια σημεία η διαιτησία μας μπέρδεψε λίγο αλλά το ξεπεράσαμε. Το σημαντικό είναι ότι από την αρχή της χρονιάς έχουμε βρει τον τρόπο να ξεπερνάμε τις δυσκολίες, να παλεύουμε σαν ομάδα και  να παίρνουμε τις νίκες. Ήταν καλή η φάση στο τέλος αλλά μπόρεσα να το πάρω το σουτ επειδή ήταν οι συμπαίκτες μου».

«Έχω 5-6 νικητήρια σουτ στην καριέρα μου αλλά και πάλι είναι εκπληκτικό το συναίσθημα. Το σημαντικό είναι να έχεις την καρδιά να πάρεις  ένα τέτοιο σουτ. Αν το βάλεις καλώς αν όχι πας παρακάτω, έτσι είναι το παιχνίδι. Οι συμπαίκτες μου πιστεύουν σε μένα κι έτσι μπορώ κι εγώ να πιστεύω σε μένα».

Η ομάδα που είδατε σήμερα αμυντικά δεν είναι κοντά σε αυτό που θέλουμε. Τις προηγούμενες δυο φορές  μπορέσαμε να κρατήσουμε χαμηλά το σκορ στην άμυνα. Αυτή η ομάδα που κέρδισε με βάση την άμυνα είναι πιο κοντά στον στόχο που θέλουν να δημιουργήσουν. Θα ξεκινήσουμε πάλι από αύριο να δούμε τα λάθη μας αλλά ο στόχος είναι η ομάδα των δυο προηγούμενων αγώνων».