Με καλάθι του Δημήτρη Κατσίβελη, 54’’ πριν την λήξη της συνάντησης, ο Προμηθέας επικράτησε στο Ιβανώφειο του Ηρακλή (72-70) σε συγκλονιστική αναμέτρηση από την αρχή έως το τέλος της. Για την ομάδα της Πάτρας ήταν η τρίτη εκτός έδρας νίκη και όγδοη συνολικά στις πρώτες 11 αγωνιστικές της κανονικής περιόδου της EKO Basket League.

«Κλειδί» για τη νίκη του Προμηθέα ήταν τα παραπάνω οκτώ επιθετικά ριμπάουντ που πήρε από τους γηπεδούχους (11-3). Κορυφαίος για την ομάδα της Πάτρας ήταν ο Δημήτρης Αγραβάνης, που σκόραρε 18 πόντους με 4/6 τρίποντα, και πήρε 7 ριμπάουντ και για τον Ηρακλή ο Ολιβιέρ Χάνλαν, ο οποίος πέτυχε 21 πόντους με 9/15 σουτ εντός πεδιάς.

Οι «κυανόλευκοι» είχαν τον έλεγχο στην πρώτη περίοδο και με 10 πόντους με δύο τρίποντα του Χάνλαν προηγήθηκαν 23-21 στο τέλος της. Με τρίποντο του Ολεξάντρ Λίποβι, ο Προμηθέας προσπέρασε με 26-24 στα πρώτα δυόμιση λεπτά του δεύτερου δεκάλεπτου. Με δύο σερί σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Αγραβάνη, η ομάδα της Πάτρας προηγήθηκε με 36-32, με 3’ και 42’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Ηρακλής απάντησε με δύο τρίποντα του Θοδωρή Ζάρα και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με ισχνό προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους (40-39). Ο Προμηθέας με σερί 11-0 σε διάστημα δυόμιση λεπτών και με δύο τρίποντα του Αγραβάνη, ξέφυγε με 8 (54-46), 3’ και 50’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου.

Οι «κυανόλευκοι» αντέδρασαν άμεσα και με επιμέρους σκορ 8-1 που ολοκληρώθηκε με γκολ φάουλ του Χάνλαν, μείωσαν σε 55-54 στο 32’. Στο τρίποντο του Κρις Μπαμπ (62-58 για τους φιλοξενούμενους στο 34’), ο Ηρακλής απάντησε με σερί 6-0 και προσπέρασε με 64-62, με 4’ και 36’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης.

Ο Χάνλαν έδωσε ξανά προβάδισμα στους γηπεδούχους (70-68), 1’ και 58’’ πριν την λήξη του αγώνα, αλλά στην επίθεση του Προμηθέα ο Λεωνίδας Κασελάκης πέτυχε το καλάθι (70-70) και ταυτόχρονα πήρε και το πέμπτο φάουλ του Καναδού γκαρντ, του καλύτερου παίκτη του Ηρακλή. Ο Τέντι Οκερεαφόρ αστόχησε σε τρίποντο και ο Κατσίβελης μετά από διείσδυση στην ρακέτα των γηπεδούχων πέτυχε το νικητήριο καλάθι για την ομάδα της Πάτρας (72-70), με 54’’ να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης.

Ο Οκερεαφόρ ήταν ξανά άστοχος για τους «κυανόλευκους», που έχασαν και το ριμπάουντ, ύστερα από το άστοχο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Μπαμπ.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 39-40, 51-55, 70-72.

Μάκης Γιατράς (προπονητής Προμηθέα): «Καταρχάς να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου αλλά και στον Ηρακλή για την προσπάθεια. Ο κόσμος του Ηρακλή ήταν τρομερός, δημιούργησε φανταστική ατμόσφαιρα και μας δυσκόλεψε αρκετά.

Πραγματικά τέτοιες εξέδρες ανεβάζουν την ποιότητα του πρωταθλήματος και μακάρι να υπήρχαν σε περισσότερα γήπεδα. Άλλο να σου το λένε, άλλο να το βλέπεις στην τηλεόραση, κι άλλο να το ζεις, όπως σήμερα. Πραγματικά αξίζουν συγχαρητήρια και στην ομάδα και στον κόσμο. Έχουμε παίξει σε αρκετές έδρες στην Ευρώπη, έχουμε παίξει ξανά με τον Ηρακλή, αλλά πολύ παλιά, στην Α2, αλλά τέτοιο πράγμα δεν το περίμενα!

Όσο για τα αγωνιστικά, εμείς κερδίσαμε γιατί παίξαμε με καρδιά και αντιδράσαμε όταν τραυματίστηκε ο Αγραβάνης. Ήμασταν ψύχραιμοι σε κρίσιμα σημεία, πήραμε ριμπάουντ, είχαμε ένα σημαντικό επιθετικό ριμπάουντ και ένα σουτ και κερδίσαμε. Συνεχίζουμε για την δύσκολη συνέχεια, ώστε να πάρουμε και άλλες σημαντικές νίκες τόσο στην Ελλάδα όσο και στην Ευρώπη».

Γιάννης Καστρίτης (προπονητής Ηρακλή): «Άπαντες είμαστε πάρα πολύ στεναχωρημένοι, πιο στεναχωρημένοι από κάθε ήττα. Θεωρώ ότι σήμερα τα παιδιά ξεπέρασαν τον εαυτό τους μέσα στο παρκέ, ήθελαν να κερδίσουν το παιχνίδι και κάποιες μικρές αλλά πολύ σημαντικές λεπτομέρειες καθόρισαν τον τελικό νικητή.

Η αλήθεια είναι ότι όταν αγωνίζεσαι αντίαπαλος με ομάδες όπως ο Προμηθέας με τους αθλητές που έχει, πρέπει να τα κάνεις όλα τέλεια και αν μη τι άλλο πρέπει να είσαι συνεπής στα μικρά πράγματα που κρίνουν ένα ματς. Μιλάμε για ένα παιχνίδι που είχε 16 εναλλαγές στο σκορ, ο Προμηθέας έβαλε κάποια μεγάλα σουτ, εμείς αστοχήσαμε σε κάποια και έτσι πήραν την νίκη.

Οπωσδήποτε επικράτησαν στην μάχη των ριμπάουντ και πήραν κάποια επιθετικά τα οποία έπαιξαν ρόλο στην έκβαση του αποτελέσματος. Όπως και να έχει πραγματικά θεωρώ πως όποιος και αν κέρδιζε θα ήταν τίμιο. Συγχαρήτηρια στον Προμηθέα και στα παιδιά μας για την τεράστα προσπάθεια.

Ευχαριστώ πάρα πολύ τον κόσμο για την στήριξή του, μας δίνουν φτερά στα πόδια. Εμείς είμαστε σε καλό φεγγάρι, θα βελτιωθούμε περαιτέρω και θα κρατήσουμε ψηλά το κεφάλι για να προετοιμαστούμε για ακόμη ένα παιχνίδι με τον Ήφαιστο Λήμνου».

Για την διαιτησία του αγώνα: «Δεν είμαι αρμόδιος να μιλάω για την διαιτησία και δεν το κάνω ποτέ. Εμείς είμαστε υπεύθυνοι για τα αγωνιστικά και όχι τα εξωαγωνιστικά πράγματα του παιχνιδιού, αυτή είναι η δουλειά μας».