Αήττητος έμεινε ο Ολυμπιακός στις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας με επιβλητική νίκη στο ΣΕΦ επί της Χίμκι του τέως προπονητή του Γιώργου Μπαρτζώκα (92-75).

Οι «ερυθρόλευκοι» παρότι αγωνίστηκαν ξανά χωρίς τον Βασίλη Σπανούλη, κάλυψαν το κενό του αρχηγού τους με εξαιρετική ομαδική λειτουργία και στις δύο πλευρές του γηπέδου και τον Νίκολα Μιλουτίνοφ να εντυπωσιάζει. Ο Σέρβος... σκέπασε και τις δύο ρακέτες και ήταν πολύ αποτελεσματικός στην επίθεση σκοράροντας 17 πόντους με 8/8 δίποντα.

Τον Μιλουτίνοφ πλαισιώσουν δύο από τους παίκτες που ήρθαν στον Πειραιά το φετινό καλοκαίρι και ο παλαιότερος παίκτης της ομάδας: Ο Χόλις Τόμπσον που έδειξε συνέπεια σε άμυνα και επίθεση, ο Γιάνις Στρέλνιεκς ο οποίος ήταν απόλυτα εύστοχος σε τρίποντα (2/2) και βολές (4/4) ενώ μοίρασε και 3 ασίστ και ο Γιώργος Πρίντεζης που ήταν και χθες «καυτός». Η ομάδα του Πειραιά είχε στην επίθεση «πολυφωνία», αλλά και ισορροπία, πετυχαίνοντας πόντους μέσα και έξω από την ρακέτα.

Ο Ολυμπιακός έβαλε τις βάσεις της νίκης του σε τρεισίμιση λεπτά στην δεύτερη περίοδο. Με 7’ και 41’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρέθηκε πίσω στο σκορ με 30-27 με τον Τόμας Ρόμπινσον της ρωσικής ομάδας να έχει σκοράρει 12 πόντους. Οι «ερυθρόλευκοι», ωστόσο, απάντησαν άμεσα. Ανέβασαν την πίεση στην άμυνα τους και με επιμέρους σκορ 15-2 με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Βαγγέλη Μάντζαρη, προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά (42-32) στο 16’. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε και με 11 (45-34) στο 17’, όμως, τελείωσε το πρώτο ημίχρονο στο +7 (47-40), γιατί σε αντίθεση με την επίθεση του η άμυνα δεν ήταν τόσο αποτελεσματική.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» βελτίωσαν και την άμυνα τους. Με σερί 10-0 σε διάστημα λίγο παραπάνω από τέσσερα λεπτά και με τους Μιλουτίνοφ, Πρίντεζη να σκοράρουν από τέσσερις πόντους, «εκτόξευσαν» την διαφορά στους 18 (65-47), 3’ και 37’’ πριν την λήξη της περιόδου. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, ανέβασαν την διαφορά στους 21 (74-53) και από το 29’ είχαν «αγκαλιάσει» την τέταρτη νίκη τους στην Ευρωλίγκα της φετινής σεζόν.

«Είμαστε χαρούμενοι, αλλά είναι νωρίς για να πανηγυρίζουμε, έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας», δήλωσε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος, προπονητής των νικητών.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 49-40, 74-55, 92-75.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 9, Τολιόπουλος 3, Παπαπέτρου 8, Αγραβάνης 6, Μιλουτίνοβ 17 (8/8 δίποντα), Στρέλνιεκς 10 (2), Πρίντεζης 15, Παπανικολάου 2, Μάντζαρης 8 (2), Ρόμπερτς 2, Μπόγρης, Τόμπσον 12 (1).

ΧΙΜΚΙ (Μπαρτζώκας):  Ρόμπινσον 19 (11 ριμπάουντ), Σβεντ 23 (5 ασίστ), Βιάλτσεβ, Ζάιτσεβ, Μάρκοβιτς, Μόνια 4, Γκιλ 5, Αντερσον 13, Τζένκινς 2, Τόμας 9.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας και το υπόλοιπο πρόγραμμα:

Ερυθρός Αστέρας – Μακάμπι       87-84

Ζαλγκίρις – Ρεάλ         66-87

Ολυμπιακός – Κίμκι     92-75

Αρμάνι Μιλάνο – Μπαρτσελόνα    78-74