Ένα βήμα πιο κοντά στην πρόκρισή του στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας βρίσκεται ο Παναθηναϊκός Superfoods που ανήμερα της επετείου της ίδρυσης της ομάδας, πριν από 109 χρόνια, πέρασε νικηφόρα από την Κωνσταντινούπολη με 84-79 κόντρα στην Γαλατασαράι.

Οι «πράσινοι» που έφτασαν τις 12 νίκες και πήραν λίγη ώρα αργότερα και τα... δώρα από την Βιτόρια με τη νίκη της Ρεάλ επί της Μπασκόνια και το Βελιγράδι με την ήττα του Ερυθρού Αστέρας από την Εφές, τελείωσαν το παιχνίδι με 16 εύστοχα τρίποντα που αποτελεί την καλύτερη εκτός έδρας επίδοσή τους στη διοργάνωση και τρίτη καλύτερη γενικά.

Κόντρα στην ουραγό αλλά πάντα επικίνδυνη Γαλατά ο Παναθηναϊκός Superfoods δεν μπήκε συγκεντρωμένος ούτε στην επίθεση ούτε πολύ περισσότερο στην άμυνά του. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η τουρκική ομάδα στο 7' να προηγηθεί με 20-9 έχοντας τον πλήρη έλεγχο του αγώνα. Οι αλλαγές του Πασκουάλ ωστόσο άλλαξαν τον ρυθμό του αγώνα με τον Παναθηναϊκό να παίρνει όλα τα σουτ που του έδωσαν οι Τούρκοι στην περιφέρεια. Με μεγάλη ευστοχία έξω από τα 6,75μ. ο Παναθηναϊκός ροκάνισε σταδιακά τη διαφορά και λίγο πριν από το φινάλε του ημιχρόνου προσπέρασε στο σκορ.

Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό και στην τρίτη περίοδο οι «πράσινοι» έφτασαν να προηγηθούν ακόμα και με +14 (46-60 στο 25') ωστόσο ένα ξέσπασμα του Σιλμπ όμως έφερε ένα επιμέρους σκορ 18-5 για την Γαλατά που έφτασε ακόμα και στον πόντο (64-65). Ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα δικό του επιμέρους σκορ 13-4 και ξέφυγε με 81-72 τέσσερα λεπτά πριν από το φινάλε και στο τέλος κατάφερε να διαχειριστεί σωστά χρόνο και διαφορά φτάνοντας στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 40-43, 64-68, 79-84

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Αταμάν): Μίτσοφ 14 (2), Φιτιπάλντο, Τάιους 7, Σιλμπ 14 (2), Πλάις 15, Ντέι 2, Γκιουλέρ 11 (1), Ντίμπλερ 11 (3), Κοκσάλ 5 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 15 (3), Νίκολς 3 (1), Ρίβερς 8 (2), Τζέιμς 18 (2), Φώτσης, Παππάς 2, Φελντέιν 15 (5), Χαραλαμπόπουλος, Γκέιμπριελ 5 (1), Τζεντίλε, Μπουρούσης 8, Καλάθης 10 (2).