Με κεκτημένη ταχύτητα από το ματς Πρωταθλήματος του περασμένου Σάββατου στο Περιστέρι, ο Ματ Λοτζέσκι μπήκε στο παρκέ του ΟΑΚΑ ενώ η ΑΕΚ ήταν πίσω στο σκορ από την Τσμόκι Μινσκ της Λευκορωσίας και της έδωσε την ώθηση για να επικρατήσει εύκολα με 95-69.

Η Ένωση έκανε το «δύο στα δύο» για τον Γ’ Όμιλο της πρώτης φάσης του Basketball Champions League με πρώτο σκόρερ τον 35χρονο Αμερικανό με βελγικό διαβατήριο περιφερειακό, ο οποίος σκόραρε 16 πόντους με 3/4 τρίποντα.

Ο Λοτζέσκι πέρασε στον αγώνα στο 8’ ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν προβάδισμα τριών πόντων (16-13). Προβάδισμα που έφτασε μέχρι τους 9 (35-26) στο 14’. Σε εκείνο το σημείο ο Λοτζέσκι με δύο σερί τρίποντα έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης.

Με ένα συνεχόμενο τρίτο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα, αυτή την φορά από τον Δημήτρη Κατσίβελη, η Ένωση ισοφάρισε σε 35-35 (με 3’ και 38’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου μέρους) και στην συνέχεια κυριάρχησε.

Η ΑΕΚ ήταν συνολικά εξαιρετικά εύστοχη στα σουτ τριών πόντων με 13/21, ενώ έδωσε 29 ασίστ και έκανε 5 λάθη. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με την Ένωση στο +8 (47-39).

Με πρώταγωνιστές τους Κιθ Λάνγκφορντ, Βλάντο Γιάνκοβιτς, η ΑΕΚ ανέβασε την διαφορά στους 14 (63-49) με 2’ και 44’’ να απομένουν για την λήξη της τρίτης περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Ένωση με τους Λοτζέσκι, Λάνγκφορντ, Κατσίβελη, Νίκο Γκίκα και Μάρκους Σλότερ όχι μόνο ανέβασε την διαφορά σε επίπεδο άνω των 20 πόντων, αλλά πρόσφερε και θέαμα στους τηλεθεατές.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 47-39, 69-59, 95-69.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 14, Λάνγκφορντ 13 (2), Ματσιούλις 11 (1), Γιάνκοβιτς 7 (2), Κατσίβελης 11 (2), Χρυσικόπουλος 4, Ζήσης 4, Γκίκας 6, Μαυροειδής, Λοτζέσκι 16 (3), Ρογκαβόπουλος 3 (1), Σλότερ 6.

ΤΣΜΟΚΙ ΜΙΝΣΚ (Σουχαβέτσκι): Κάβαρς 4, Ντόντου 2, Λεϊμάνις 2, Λόουερι 14, Ραχοζένκα 11 (1), Μπαρίσεβιτς, Μπελιάνκου, Κλάιμπερν 11, Σάλας 16 (1), Σταμπρούσκι, Τραστσινέτσκι 5 (1), Βερεμένκο 4.