Την τέταρτη νίκη της σε επτά παιχνίδια της Ευρωλίγκας πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, επικρατώντας της Βαλένθια στο ΟΑΚΑ με 91-80. Οι “πράσινοι” κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο όμως οι Ισπανοί επέστρεψαν στην τρίτη περίοδο και τους έβαλαν δύσκολα. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ όμως δεν έχασε τον έλεγχο της κατάστασης και πήρε αυτό που ήθελε.

Ο Νικ Καλάθης έχασε για μία ασίστ το δεύτερο “triple-double” της καριέρας του στη διοργάνωση, αφού τελείωσε το παιχνίδι με 13 πόντους, 12 ριμπάουντ και εννιά ασίστ. Οι πρωταθλητές Ελλάδας εκτέλεσαν εξαιρετικά εντός παιδιάς (έχοντας 53,3% στα δίποντα και 52,6% στα τρίποντα).

Μετά τους αρχικούς δύο πόντους των Ισπανών, ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 9-0 και προσπέρασε με 9-2. Η Βαλένθια όμως δεν του επέτρεψε να ξεφύγει και ισορρόπησε γρήγορα, για να πάρει μάλιστα το προβάδισμα με 13-11. Ελέγχοντας ωστόσο τα ριμπάουντ και παίρνοντας οχτώ πόντους από τον Ντεσόν Τόμας, η ελληνική ομάδα έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 26-18.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη με την είσοδο του Νίκου Παππά που πραγματοποίησε την πρώτη εμφάνιση του στη φετινή Ευρωλίγκα έγινε ακόμη πιο αποτελεσματική και ξέφυγε με 38-25 στο 14'. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ διαχειρίστηκε, κυρίως μέσα από την άμυνα του, αυτό το προβάδισμα -η Βαλένθια είχε 5/17 τρίποντα στο πρώτο μέρος- και έτσι πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 45-35.

Οι “πράσινοι” δεν μπήκαν καλά στο δεύτερο ημίχρονο, επιτρέποντας στη Βαλένθια με ένα σερί 13-4 σε τρία μόλις λεπτά, να πλησιάσει στο 49-48. Η Βαλένθια έβρισκε με ευκολία σουτ από την περίμετρο και έχοντας 5/5, ισοφάρισε στους 59 πόντους στο 26'. Ο Τζόρνταν Λόιντ έκανε μεγάλη ζημιά στην τρίτη περίοδο στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ σημειώνοντας 15 πόντους και η Βαλένθια προσπέρασε με 62-61 όμως στο φινάλε της, οι “πράσινοι” ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους (68-64).

Το 5-0 με το οποίο μπήκε στην τέταρτη περίοδο, έδωσε στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ “αέρα” εννιά πόντων (73-64) όμως η Βαλένθια είχε ακόμη καύσιμο στο ρεζερβουάρ της και δεν επέτρεψε στην ελληνική ομάδα να αισθανθεί άνετα (82-76 στο 38'). Ένα τρίποντο του Τζόνσον έκανε το 85-76 πλησιάζοντας στο τελευταίο λεπτό και απομακρύνοντας οριστικά τον κίνδυνο για τους “πράσινους” που έφτασαν στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 45-35, 68-64, 91-80.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πεδουλάκης): Τόμας 19 (2), Ράις 14 (1), Παπαγιάννης 4, Παπαπέτρου 8 (1), Παππάς 6 (2), Βουγιούκας 2, Τζόνσον 11 (3), Φριντέτ 12 (1), Καλάθης 13 (12ρ, 9ασ.), Ουάιλι 2, Μήτογλου, Μπέντιλ.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Κόλομ 10 (2), Μαρίνκοβιτς 3 (1), Λόιντ 27 (3), Εντούρ, Λαμπεϊρί 8, Τόμπεϊ, Μότουμ 3, Ντούμπλεβιτς 11 (1), Βίβες 7 (1), Σαν Εμετέριο 5 (1), Σάστρε, Ντόρνεκαμπ 6 (2).