Παραμονές της δύσκολης εβδομάδας με τα δύο παιχνίδια στην τελική ευθεία της Ευρωλίγκα και μετά τη βαριά ήττα από την Μπαρτσεσλόνα, ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση και έφτασε σε μία εύκολη νίκη επί του Κολοσσού H Hotels με 83-72 έχοντας προηγηθεί ακόμη και με 31 πόντους.

Ο Παπαπέτρου έκανε πολύ καλή δουλειά σε όλους τους τομείς με 16 πόντους, εννιά ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ ενώ 10 πόντους και εννιά ριμπάουντ είχε ο Μιλουτίνοφ και 12 πόντους ο Στρέλνιεκς. Για τους φιλοξενούμενους ο Μπρέι είχε 18 πόντους με 7/7 δίποντα και πέντε ασίστ ενώ 14 είχε ο Γιανγκ.

Μέσα από την άμυνα του ο Ολυμπιακός απλοποίησε από νωρίς το έργο του στο σημερινό παιχνίδι. Μετά το αρχικό 0-2, «έτρεξε» ένα σερί 16-2 για να προηγηθεί στα μισά της πρώτης περιόδου με 16-4 και στο τέλος της το «double-score» αποτύπωνε και τη διαφορά απόδοσης των δύο ομάδων (20-10).

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +14 (35-21) έπειτα από 5,5 λεπτά στη δεύτερη περίοδο αφού ο Κολοσσός H Hotels δεν έβρισκε εύκολο σκορ. Στα μισά του δρόμου οι ερυθρόλευκοι είχαν «αέρα» 15 πόντων (42-27), παρά τα αρκετά λάθη (εννιά έναντι έξι των Ρόδιων).

Στην τρίτη περίοδο και από τη στιγμή που περιόρισε πια τα λάθη του –έκανε μόνο τέσσερα- ο Ολυμπιακός άνοιξε ακόμη περισσότερο την «ψαλίδα». Στο 23΄ ήταν μπροστά με 49-33 και μέχρι το τέλος της περιόδου με σερί 19-10, προηγήθηκε με 68-43 (λίγο νωρίτερα και με 68-37) με τον Παπαπέτρου να κάνει δουλειά σε όλα τα κομμάτια του παιχνιδιού.

Έχοντας μπροστά του τη… «διαβολοβδομάδα» της Ευρωλίγκας με δύο παιχνίδια, ο Ολυμπιακός έριξε τις «στροφές» του στην τελευταία περίοδο και ο Κολοσσός H Hotels που βρήκε πιο εύκολα σκορ, μάζεψε τη διαφορά που έκλεισε στους 11 του 83-72

Τα δεκάλεπτα: 20-10, 42-27, 68-43, 83-72

Άρης Λυκογιάννης (Προπονητής Κολοσσού H Hotels):  «Πριν μιλήσω για το παιχνίδι θέλω να εκφράσω τα συλλυπητήριά μου στον κόουτς Σφαιρόπουλο για την απώλεια του πατέρα του. Όπως και όλη η οικογένεια του Κολοσσού. Όταν αφορά στο ματς, το μόνο θετικό στοιχείο είναι το τελευταίο δεκάλεπτο και ο τρόπος που τελειώσαμε τον αγώνα. Το ξεκίνημα και γενικότερα η όλη προσέγγιση στον επιθετικό τομέα ήταν με πολύ μεγάλο φόβο. Κλείσαμε το πρώτο ημίχρονο με 15 πόντους πίσω, έχοντας χάσει δέκα ελεύθερες βολές και αρκετές φάσεις σχετικά εύκολες δίπλα στην στεφάνη.

Και στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους είχαμε αρνητική παρουσία στο επιθετικό κομμάτι, έλλειψη πλουραλισμού, κακές αποφάσεις και αναποφασιστικότητα. Τα τελευταία οκτώ λεπτά πήραμε τις πιο σωστές αποφάσεις, σημαδέψαμε εκεί που είχαμε ένα αβαντάζ, ίσως και επειδή το παιχνίδι είχε ανοίξει και δεν υπήρχε κάποιος ιδιαίτερος φόβος για μας. Έτσι μαζέψαμε την διαφορά και κλείσαμε το σκορ με μια διαφορά που είναι αρκετά τιμητική για εμάς και σε σχέση με την εικόνα που είχε το παιχνίδι. Συνεχίζουμε. Καλή συνέχεια στον Ολυμπιακό στις υποχρεώσεις του σε Ελλάδα και Ευρώπη».

Γιάννης Σφαιρόπουλος (Προπονητής Ολυμπιακού): «Σήμερα κάναμε ένα καλό παιχνίδι. Ξεκινήσαμε συγκεντρωμένοι και δεχθήκαμε μόνο δέκα πόντους στην πρώτη περίοδο. Είχαμε καλή συνεργασία στην επίθεση. Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και η δεύτερη περίοδος. Ανεβάσαμε την διαφορά. Το ίδιο και στην 3η περίοδο. Γενικά ο αγώνας πήγε έτσι όπως τον θέλαμε εκτός από τα τελευταία 7-8 λεπτά που έπεσε πάρα πολύ ο ρυθμός και μειώθηκε πολύ η διαφορά. Στο διάστημα αυτό είχα την δυνατότητα να δοκιμάσω και τα νέα μας παιδιά, όμως, δυστυχώς δεν ανταποκρίθηκαν και θα πρέπει αυτό να τους γίνει ένα καλό μάθημα. Αν θέλουν να παίξουν στον Ολυμπιακό θα πρέπει να είναι συγκεντρωμένοι και έτοιμοι να κάνουν αυτά που πρέπει και να έχουν την σωστή νοοτροπία. Σε εκείνο το διάστημα δεχθήκαμε πολλούς πόντους στην άμυνα και η επίθεσή μας ήταν νωθρή. Δεν είχαμε στο τέλος καθαρό μυαλό και πραγματικά αισθάνομαι λίγο απογοητευμένος από την εμφάνιση των νεαρών παικτών γιατί περίμενα πολύ περισσότερα.

Κάναμε μια ακόμη νίκη για το ελληνικό πρωτάθλημα και στρέφουμε την προσοχή μας στην Ευρώπη. Έχουμε μια ακόμη εβδομάδα με δύο back to back παιχνίδια, αρχής γενομένης με την πρωτοπόρο ΤΣΣΚΑ. Από αύριο αρχίζουμε την προετοιμασία μας. Όμως και από σήμερα είχα την δυνατότητα να ξεκουράσουμε κάποιους παίκτες και να μπορέσουμε να ξεκουράσουμε τον Τιλί που είχε ένα θεματάκι, ένα μικρό τράβηγμα. Και κάποιους άλλους παίκτες επίσης, ώστε να είμαστε έτοιμοι για τα επόμενα ματς. Έχουν μείνει τέσσερα παιχνίδια για την Ευρωλίγκα. Και τα τέσσερα είναι πολύ σημαντικά και κρίσιμα. Πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι γιατί ακόμη, όπως είχα πει και μετά την Μπαρτσελόνα, δεν έχει κριθεί τίποτα, ούτε καν το πλεονέκτημα έδρας».