Ο Αρης εξασφάλισε την πρόκριση στους «32» του Eurocup πριν τον αγώνα του στο Βουκουρέστι χάρις στην εντός έδρας νίκη της Ούνιξ επί της Μπουντούτσνοστ (91-77) και με την επικράτηση του στην αναμέτρηση με αντίπαλο την Στεάουα με 77-67 διατήρησε στο ακέραιο τις πιθανότητες κατάκτησης της πρώτης θέσης στον Δ' Όμιλο. Τζέρελ ΜακΝιλ και Οκάρο Ουάιτ ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές για την ελληνική ομάδα.

Η άμυνα ήταν ο βασικός άξονας στο παιχνίδι του Αρη στην πρώτη περίοδο. Οι «κίτρινοι» είχαν ένταση στο παιχνίδι τους, ανάγκασαν τους Ρουμάνους σε πολλά λάθη αλλά και σε κακές επιλογές και φυσικά τους περιόρισαν στους οκτώ πόντους. Επιθετικά, η ελληνική ομάδα είχε συνέπεια και θα μπορούσε μάλιστα να είχε αποκτήσει διαφορά ασφαλείας αν απέφευγε τα πέντε λάθη που έκανε σε αυτό το διάστημα. Από τα πρώτα λεπτά της περιόδου είχε πάντως τον έλεγχο του αγώνα, προηγήθηκε με 2-8 λίγο μετά τη συμπλήρωση πέντε λεπτών αγώνα. Στο τέλος της περιόδου ήταν στο +10 (8-18) έπειτα από κλέψιμο και εύκολο καλάθι του Βασίλη Ξανθόπουλου στο ανοιχτό γήπεδο.

Οι «κίτρινοι» διατήρησαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, παρά τα ξεσπάσματα της Στεάουα Βουκουρεστίου. Αμυντικά δεν κατάφερε να περιορίσει τα ατού του αντιπάλου που μείωσε έως και στα επίπεδα των πέντε πόντων (20-25) λίγο πριν τη συμπλήρωση πέντε λεπτών στη δεύτερη περίοδο. Εκεί ο Αρης αντέδρασε με 0-7 σερί, ξέφυγε και πάλι με 20-32 (17’) και διατήρησε αυτή τη διαφορά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (29-39).

Οι ισορροπίες άλλαξαν στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Αρης συνέχισε να κάνει λάθη, ήταν χαρακτηριστικό το γεγονός ότι στο τέλος αυτής της περιόδου είχε 12 λάθη έναντι μόλις τεσσάρων της Στεάουα. Αμυντικά, η ελληνική ομάδα έδωσε τη δυνατότητα στους Αμίς, Νιτσοάρα και Μαρίνοβιτς να δώσουν λύσεις στην επίθεση. Ως εκ τούτου η διαφορά των 11 πόντων (36-47) με την οποία προηγήθηκε ο Αρης στα μισά της περιόδου μειώθηκε στα επίπεδα των τριών (51-54, 30’).

Η αποτελεσματικότητα του Τζέρελ ΜακΝιλ πρόσφερε ασφάλεια στον Αρη στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου. Ο Αμερικανός σημείωσε διαδοχικούς πόντους και σε συνδυασμό με την καλή άμυνα, η ελληνική ομάδα ξέφυγε εκ νέου με +10 (56-66) λίγο μετά τη συμπλήρωση των πρώτων πέντε λεπτών. Διατήρησε μάλιστα τη διαφορά των 7-10 πόντων έως 38’ (63-70), καθώς η Στεάουα μείωσε και πάλι στους τέσσερις πόντους (67-71, 39΄). Τα δύο τρίποντα από τους Οκάρο Ουάιτ, Τζέρελ ΜακΝιλ αποκατέστησαν την τάξη και ο Αρης πήρε  τη σπουδαία νίκη.

Δεκάλεπτα: 8-18, 29-39, 51-54, 67-77.

ΣΤΕΑΟΥΑ ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ (Σαπέρα): Πολ 8(2), Αμις 12, Νιτσοάρα 10, Λι 2, Ράσιτς 7(1), Κούπερ 6, Μαρίνοβιτς 14(4), Ικόβλεφ 8(2).

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 2, Πελεκάνος 3(1), Τσούπκοβιτς 8, Ουάιτ 16(2), Ουότερς 8(1), Ζάρας, Χάγκινς 11, Κοέν 4(1), Μούρτος 4(1), ΜακΝιλ 21(2).